Thursday, January 11th, 2018

 

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është një ligj që duhej votuar që në vitin 2004, por tani u krijuan kushtet”, theksoi Zijadin Sela në një prononcim për Agjencinë Telegrafike Shqiptare. Kreu i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni nënvizoi se, “mbetet ende shqetësues definicioni, gjuha që e flasin 20% e popullsisë në Maqedoni, që duhet ndryshuar në gjuhë shqipe, por është një hap përpara”. ParlamentiRead More

Share

Maqedoni, protestë para Kuvendit kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë duke kundërshtuar votimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni, që sot u miratuar me 69 vota ”për”. Komunikacioni në rrugën “11 Tetori” është i bllokuar nga QT “Paloma Bianca” deri te udhëkryqi te Spitali i qytetit. Protesta ka filluar që në mesditë, kur bëhej votimi i këtij ligji. Grup prej 10-15 qytetarësh me flamuj Vergina ishin para ndëtesës së Kuvendit, por atëherë komunikacioniRead More

Share

Talat Xhaferi: Nëse nuk dekretohet, ligji mund të rikthehet në lexim të tretë

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi në një prononcim ekskluziv për InfoBox të RTV Dukagjinit, ka folur për miratimin e ligjit për gjuhën. Ai tha se nëse Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov nuk e dekreton brenda afateve të parapara ligjore, atëherë ligji mund të kthehet në lexim të tretë. Megjithatë, Xhaferi nuk sheh problem që ligji prapë të mbledh votat e nevojshme.

Share

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim kanë nisur ditën sot mediat ndërkombëtare si Uashington Post, Associated Press dhe The Daily News të cilat i kanë dhënë rëndësi të madhe zyrtarizimit të gjuhës shqipe transmeton Zhurnal.mk Ligji është votuar nga 69 deputet nga 120 gjithësejt sa janë në parlament dhe se më pas duhet të nënshkruhet nga ana e presidentit të vendit që aiRead More

Share

“Dora e Rinisë” me aksion humanitar në fshatrat e malësisë së Komunës së Vrapçishtit

“Ne jemi aty ku duhet “, nën këtë moto aktivistë të organizatës humanitare “Dora e Rinisë” kanë vijuar me aktivitetet humanitare, kësaj rradhe në fshatrat e malësisë të Komunës së Vrapçishtit . Pakot e dhuruara familjeve me rrezik social kryesisht përmbanin gjësende ushqimore e higjienike. “Jemi munduar në këtë mënyrë tua lehtsojmë brengat të paktën për 1 ose 2 muaj këtyre familjeve, thotë Vullnet Kadrija – aktivist humanitar! Organizata jonë përzgjedh familjet të cilat janë me nevoja të ndryshme. “Fillimisht vizituam axhën Sadik në fshatin Gjurgjevisht, pastaj vizituam edhe njëRead More

Share

Gjuha shqipe në Maqedoni, Berisha: Fitore për kombin shqiptar

Ish- kryeministri Sali Berisha përshëndeti zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Berisha e cilëson një arritje të madhe, ndërsa thekson se zbatimi i ligjit është fitore historike për shqiptarët. “Te dashur miq, sot parlamenti i Maqedonise ne perputhje me marre eshjen e Ohrit miratoi ligjin per perdorimin e gjuhes shqipe ne territorin e Republikes se Maqedonise. Duke pershendetur kete akt te rendesishem dhe te gjitha ata qe bene te mundur votimin e tij, theksoj se zbatimi i ketij ligji do shenonte nje fitore historike per shqiptaret e Maqedonise dhe kombinRead More

Share

Kujdes kur hani kastravecë turshi: Duhet të hani sa më pak!

Pak kush mund t’u rezistojë turshive të dimrit, posaçërisht kastravecëve turshi. Mirëpo, kastravecët mund të jenë iniciatorë të sëmundjeve të rrezikshme. Sipas hulumtimeve mekësore, ngrënia e kastravecëve turshi mund të shtojë presionin e gjakut, i cili është shkaktari kryesor i sulmit në zemër. Natriumi i tepërt në ushqim krijon shtypje të lartë në enët e gjakut, sepse në to hyjnë më shumë lëngje në mënyrë që të zbutë natriumin,  transmeton Telegrafi. Të rriturit duhet të marrin më shumë se 2,4 gramë natrium në ditë, prandaj vetëm 3 kastravecë të vegjëlRead More

Share

Studimi i ri: Tumori ‘fiket’ njësoj si një kompjuter

Tumori mund ”të fiket” ose ”ndizet” njësoj si një kompjuter, kjo falë bllokuesve të rinj molekularë që, duke vepruar mbi shumë shënjestra njëkohësisht, modifikojnë ”kartën e identitetit” të shkruar mbi ADN-në e qelizave tumoriale, duke i bërë të kthehen në normale ose duke i shtyrë drejt vetëvrasjes, sipas testeve të para laboratorike të publikuar në revistën “Nature Communications” nga Universiteti i Pavias dhe ai i “La Sapienza” në Romë, në bashkëpunim me atë amerikan “Johns Hopkins University” dhe “Boston University”. “Prej më shumë se 10 viteve studime të mbështetura ngaRead More

Share

Goleadori më i mirë i Maqedonisë vjen në Çair

Skuadra e FC Shkupit nga momenti që ka marrë sponsorin e fuqishëm, ka sjellë dhe shumë ndryshime në klub, duke aranzhuar përgatitjet dimërore në Antalia të Turqisë, pastaj nënshkroi marrëveshje me brendin sportiv italian “Kappa”, por nuk ka ndenjur duarkryq edhe në sjelljen e përforcimeve në afatin kalimtar të janarit. Së fundmi klubi nga Çairi po tregon se me pronarin e ri Shefshet Demiri ka ambicie që për një kohë të shkurtër të kthejë ekipin në një konkurrentë edhe për tituj. Prurja e fundit në kampin bardh e kaltër ështëRead More

Share

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi i miratoi sot, janë në pajtueshmëri me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë dhe amendamentin 5, i miratuar para 17 viteve”, thuhet në reagim. Me ndryshimet e miratuara, thuhet më tej, nuk rrezikohet pozicioni kushtetues i gjuhës maqedonase dhe alfabetit të saj cirilik si gjuhë zyrtare në gjithë territorin, si dhe në marrëdhëniet ndërkombëtare, ndërsa avancohet përdorimi i gjuhëveRead More

Share

Share