Monday, January 8th, 2018

 

Lëvizja BESA -Tetovë: E mbështesim Nexhbedin Kahramanin

Anëtarët e Kryesisë Qendrore dhe të Këshillit Qendror të Lëvizjes BESA si dhe përfaqësues të strukturave të degës dhe nëndegëve të BESËS në Tetovë, nëpërmjet një konference për shtyp i kanë dhënë mbështetjet vendimit të Këshillit Qendror të Lëvizjes BESA për caktimin e Nexhbedin Kahramanit për ushtrues detyre kryetar i Lëvizjes BESA. “Dr. Kahramani e gëzon mbështetjen e plotë të të gjithë strukturave të Lëvizjes BESA dhe më gjerë, por edhe të tetovarëve e të tjerëve, madje edhe përtej dallimeve politike. Prandaj ne dëshirojmë të falënderojmë Këshillin Qendror që nëRead More

Share

Bilall Kasami hyn me forcë në selinë e Lëvizjes Besa në Shkup

Rreth orës 9:30 te mëngjesit te sotëm një grup personash, ne mesin e te cilëve ka qenë edhe Bilall Kasami, kane hyrë me forcë duke thyer dyert e selisë së Lëvizjes Besa në Shkup. Sigurimi i objektit ka thënë se nuk ka mundur t’i ndalojë dot për shkak të numrit të madh të personave që kanë marrë pjesë. Në ato momente nuk i ka ngelur gjë tjetër veçse të lajmërojë policinë. Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe për momentin po kryejnë kontrolle brenda selisë. Nuk ka informacione për të ndaluar ngaRead More

Share

Është nisur për në shitore dhe nuk është kthyer më, zhduket 15-vjeçarja nga Gostivari

Në stacionin policor në Gostivar A.P (49) nga Gostivari ka denoncuar se është zhdukur në drejtim të panjohur vajza e tij e moshës 15-vjeçare. Ai policëve u ka rrëfyer se vajza është nisur për në shitore dhe se nuk është kthyer më. Policia njofton se është duke punuar në gjetjen e vajzës së mitur.

Share

FAKTE SHKENCORE NË KURAN

Kurani ka shumë ajete që na tregojnë për veçorit shkencore, të cilat e vërtetojnë se Kurani është me të vërtetë libër i shenjt. Prej shumë veçorive është fakti se një numër i konsiderueshëm i këtyre fakteve shkencore të lartë përmendura, njeriu i ka zbuluar vetëm me ndihmën e teknologjisë së shekullit XX, e të cilat janë shpallur në Kuran 1400 vjet më parë. Këto fakte shkencore në kohen e Muhammedit a.s., as që mund të perceptoheshin apo imagjinoheshin. Këto fakte shkencore e vërtetojnë edhe më tepër prejardhjen hyjnore të Kuranit.Read More

Share

Aktivizohet vullkani në Kamçatka

Është riaktivizuar njëri nga vullkanet më të mëdhenj në botë që gjendet në gadishullin Kamçatka, duke hedhur hirin në një lartësi prej 6.5 kilometra mbi nivelin e detit, njoftoi Departamenti Gjeofizik i Akademisë Ruse të Shkencave. “Vullkani Kljucevskoj ka hedhur hi në lartësi 6.5 kilometra mbi nivelin e detit dhe reja e hirit është përhapur 70 kilometra në veriperëndim të vullkanit”, thuhet në njoftim.

Share

Gal Gadot, aktorja më e pasur e Hollywood

Protagonistja e Wonder Woman, Gal Gadot, është aktorja e Hollivudit më e pasur e vitit. Lajmi konfirmohet nga Forbes, që ka numëruar fitimet e Wonder Woman të barabartë me 1,4 miliardë dollarë. Ajo ndiqet nga Emma Watson me 1,3, dhe Daisy Ridley protagoniste e Star Wars me 1 miliardë dollarë. Në frontin mashkullor si gjithmonë shifrat janë me të larta: vendi i parë për Vin Diesel me 1.6 miliardë dollarë i ndjekur nga Dwayne Johnson, 1,5, Johnny Depp 1,1, Spiderman i ri Tom Holland me 888 milionë, Chris Pratt meRead More

Share

Vdes këngëtarja e famshme France Gall

Këngëtarja e famshme franceze, France Gall, vdiq dje në Paris në moshën 70-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, njoftoi zëdhënësja e saj, Genevieve Salama. “Ka fjalë që kurrë nuk duam t’i themi. France Gall iu bashkua ‘Parajsës së bardhë’ pasi sfidoi me dinjitet sëmundjen e kancerit të gjirit për dy vjet”, deklaroi Salama duke iu referuar këngës së njohur të Gall ”Parajsa e bardhë”, kompozuar nga Michel Berger. E ardhur nga një familje muzikantësh, Gall u bë e famshme që në moshën 16-vjeçare. Mes këngëve më të njohura të sajRead More

Share

Uji i xhenxhefilit, aleat i shëndetit

Uji i xhenxhefilit (një përzierje e thjeshtë natyrale që mund të përgatitet në shtëpi), përveç se ju ndihmon për rënien në peshë, ka edhe një sërë përfitimesh të tjera shëndetësore, të cilat janë: Rregullon nivelet e kolesterolit Uji i xhenxhefilit mund të mbajë nën kontroll nivelet e kolesterolit dhe parandalon një sërë problemesh kardiovaskulare. Ul tensionin e lartë të gjakut Uji i xhenxhefilit përmirëson qarkullimit e gjakut, parandalon mpiksjen dhe më e rëndësishmja, ul tension e lartë të gjakut. Një agjent i fuqishëm anti-inflamator Uji i xhenxhefilit mund të minimizojëRead More

Share

Shkencëtarët thonë se ndryshimet klimatike janë rrenë e madhe

Një numër rekord i shkencë- tarëve, rreth 30,000 sish, kanë dalë publikisht duke konfirmuar se pohimet që ka ardhur deri te ndryshimet klimatike, për shkak të veprimtarisë njerëzore, paraqesin njërin ndër mashtrimet më të mëdha në historinë njerëzore. Këtë mashtrim, sipas tyre, e kanë bërë elita të caktuara, me qëllim të përfitimeve materiale, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Njëri nga shkencëtarët që kanë bërë këtë deklaratë është themeluesi i kanalit për parashikimin e motit, John Coleman, thotë se njerëzit që bëjnë kampanjë gjoja kundër ndryshimeve klimatike, sikur që është politikaniRead More

Share

Top filmat më të shikuar në mënyrë pirate

Filmi “Justice League” në vitin 2017 fitoi mbi 220 milionë dollarë në SHBA, fitim i cili mund të ishte më i madh nëse filmi nuk do të dilte ilegalisht online. “TorrentFreak” ka shpalosur të dhënat për filmat më së shumti të shkarkuar ilegalisht për vitin 2017, të cilës listë i prin “Justice League”.  Kjo është lista e filmave që u shkarkuan më së shumti online në mënyrë ilegale: Justice League IT Kingsman: The Golden Circle Bright Dunkirk The Mountain Between Us Blade Runner 2049 Coco Flatliners

Share

Share