Thursday, January 4th, 2018

 

Nga i ftohti thyhen dritaret në Amerikë e Kanada

I ftohti i Arktikut është kaq i rëndë në Kanada sa vetëm ata mbi moshën 24 vjeç kanë përjetuar ndonjëherë këtë dimër të ashpër. Temperaturat e ajrit kanë shkuar deri në zero. Autroritetet e Kanadasë u kanë bërë thirrje qytetarëve që të bëjnë kujdes dhe të mos dalin nga shtëpitë. Po ashtu banorët kanë raportuar se dritaret e shtëpive kanë filluar të thyhen për shkak të temperaturave të ulta. Në SHBA, të vetmet pika të ngrohta janë në jugperëndim dhe në jug të Floridës. Temperaturat në New York të enjtenRead More

Share

Interpol nxorri urdhër-arrest për pesë të dyshuarit për dhunën në Kuvend

Pesë shtetas të Maqedonisë kërkohen me urdhër arrest ndërkombëtar të Interpolit lidhur me ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Siç është publikuar në ueb faqen e MPB-së, nga sot me urdhër arrest ndërkombëtar kërkohen Nikolla Mitrevski – Kolo, Aleksandar Vasilevski – Ninxha, Mlladen Dodeski, Dean Davidovski dhe Mitre Pitropovski. Ata ngarkohen me veprën “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë” lidhur me ngjarjet e 27 prillit në Kuvend. Deri tani kërkoheshin vetëm me urdhër arreste vendore. Gjykata në mungesë të tyre uRead More

Share

Shkëndija përgatitjet i nis me prezantimin e futbollistëve të rinjë

Ka përfunduar pushimi dimëror për futbollistët e Shkëndijës, të cilët dje edhe zyrtarisht kanë shënuar startin e fazës përgatitore. Grumbullimi i parë i kuqezinjëve në vitin 2018 solli tre risi. Kryesia e klubit ka gjetur akordin për të angazhuar në skuadër Mevlan Adilin, Seladin Mustafin dhe Sabit Bilallin. Mbrojtësi 23 vjeçar Mevlan Adili vjen nga FC UTA e Rumanisë, ndërsa praktikisht rikthehet te Shkëndija ku ishte 6 muajt e parë të vitit 2015. Ai firmos për 18 muajt e ardhshëm dhe pritet të risë konkurencën në repartin e mbrojtjes. PortieriRead More

Share

Humbi derbin, shkarkohet trajneri i Torinos

Presidenti i Torinos Urbano Kairo, ka vendosur të shkarkojë trajnerin Sinisa Mihajlloviç pas humbjes 2-0 në derbi me Juventusin në Kupën e Italisë. Sipas shtypit italian, ky vendim i është komunikuar edhe trajnerit dhe tashmë pritet vetëm zyrtarizimi nga klubi. Kairo, i cili e ka mbrojtur pambarimisht trajnerin serb, këtë radhë nuk ka mundur të rezistojë më gjatë, pasi edhe rezultatet në Serinë A nuk kanë qenë të kënaqshme. Favorit për të pasuar Mihajlloviçin është Walter Mazzarri, i cili e ka mbyllur eksperiencën e tij në Angli me Watfordin. TeknikuRead More

Share

Konsumimi i alkoolit rrit rrezikun nga kanceri, thonë shkencëtarët

Alkooli kontribuon në më shumë 12 mijë raste të kancerit për çdo vit në Britani, por askush deri më tani nuk ka treguar se pse është i dëmshëm, shkruan Telegraph.co.uk. Një studim i ri nga “Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology” të Universitetit të Cambridget, ka gjetur se kur trupi përpunon alkoolin prodhon një kemikat të quajtur “acetaldehid” që është i dëmshëm për ADN-në. Dëmi shkaktohet në qelizat burimore të gjakut, të cilat krijojnë qelizat e kuqe dhe të bardha të gjakut që e mbajnë oksigjenin në trup dheRead More

Share

Rita Ora sërish pjesë e filmit ‘Fifty Shades Freed

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Rita Ora përmbylli vitin 2017 me shumë suksese në skenën muzikore duke prodhuar shumë hite. Ajo përpos muzikës ishte pjesë edhe e reklamave të ndryshme dhe pjesë e kompanive të mëdha botërore. Por nuk mbaroi me kaq, para pak minutash Rita përmes rrjetit social Instagram njoftoi edhe për një suksese të radhës. Me anë të videos së publikuar ajo ka zbuluar se kënga e saj me Liam Payne do të jetë  pjesë e këtij filmi. Ndryshe ky film do të transmetohet 9 shkurti në kinemat botërore.

Share

Alarmohen shkencëtarët, të gjitha të dhënat në celular apo kompjutera vidhen, ja si

Alarm në botën e teknologjisë! Hulumtuesit në Google, në bashkëpunim me specialistë të Cybersafety, njoftuan se kanë identifikuar dy të meta serioze të sigurisë në pothuajse të gjitha procesorët që përdoren në kompjutera, telefona celular, në tableta dhe pajisje të tjera elektronike Meltdown dhe Specter janë dy boshllëqet që mund të shfrytëzojnë hakerat në çipet e kompanive Intel, AMD dhe ARD. Hakerët mund të fitojë qasje në pajisjet e memories dhe të dhëna të ndjeshme siç janë pasword-et (fjalëkalimet). Google ka zbuluar se problemi ka qenë i njohur që nëRead More

Share

Tërmet i fuqishëm në Podgoricë ndjehet në Kosovë dhe Maqedoni

Në Mal të Zi është ndjerë një tërmet i fuqishëm me shkallë 5.3 sipas Rihterit, transmeton Zhurnal. I njejti është ndjerë në Pejë, të Kosovës. Por dridhjet kanë kapur edhe territorin e Maqedonisë, gjegjësishtë në Tetovë dhe Shkup janë ndjerë lëkundjet.  

Share

“Pse je idhnu”, kur Hanife Sejfulla Reçani i këndonte dashurisë

Këngëtarja Hanife Sejfulla Reçani, që në repertorin e saj ka rreth 150 këngë, ishte pjesë e skenës për 50 vite radhazi, shkruan KultPlus. Hanife Sejfulla Reçani, ndërroi jetë në nëntor të vitit 2017-të, por pas saj la një pasuri të madhe të këngëve shqipe, të cilat këndohen nga shumë këngëtarë tjerë edhe sot. “Pse je idhnu ti me mu”, ishte një ndër këngët e dashura për adhuruesit e Hanifës, të cilën KultPlus, vendosi që sot ta risjellë në memorien e tyre. / KultPlus.com …Kur mi qoshe letrat djalo, shnosh eRead More

Share

Tërmet i fuqishëm në Tetovë, dridhet edhe Shkupi e Prishtina

Sapo ndodhi një tërmet i fuqishëm në Tetovë, Nuk dihet ende se sa ishte shkalla e rihterit. Siç ka paralajmëruar instituti sizmik Maqedoninë do ta dridhin shumë tërmete këtë muaj. Tërmeti është ndier edhe në Shkup dhe Prishtinë.

Share

Share