Main Menu

January, 2018

 

Burri më i gjatë takon femrën më të vogël në planet

Dallimi në lartësinë e Sulltan Kosen nga Turqia dhe Jota Amge nga India është 183 centimetra Të dy ata u takuan në Egjipt ku bënë fotografi të shkëlqyera. Disa njerëz mendojnë se Jota është e madhe sa këmbët e Sulltanit. Sipas librit Guinness, Sulltani është njeriu më shtatlartë në planet me 246 cm, ndërsa Jota ka 61 cm. Të dy kanë mbajtur shënime që nga viti 2011. Këto ditë ata janë paraqitur para piramidave egjiptiane, dhe ata erdhën në këtë vend me ftesë të Organizatës së Turizmit.

Share

Rrënjët e muzikës tallava

Në orën e parë të një dasme shqiptare, shumica e mysafirëve qëndrojnë ulur me biseda ditore. Të paktë janë ata që kërcejnë në sallë, atmosfera duket formale dhe e ngadalshme. Papritur gjatë, muhabeti formal ndërpritet dhe të gjithë e zhvendosin vëmendjen kah hapësira e valles duke e regjur atë, tingujt tallavasë jehojnë në ambient. Në mbi 20 dasma në Kosovë kam qenë dëshmitar i kësaj pamjeje. Kur i tregova disa shokëve se jam duke hulumtuar për tallavanë, shumica mendonin se do ta ‘shkelmoja’ atë. Ca të tjerë e mendonin pikërishtRead More

Share

Shteti që ka më së shumti festa zyrtare

Në krye të listës së vendeve me festat më të shumta publike renditet Shri Lanka me 25 ditë jo-punë. Pason India me 21 festa shtetërore, Kolumbia dhe Filipinet me 18, Kinë dhe Hong Kongu me 17, Tajlanda, Turqia dhe Pakistani me 16, Japonia, Argjentina dhe Suedia me 15 festa, transmeton KosovaPress. Çdo pushim kombëtar përcaktohet me ligj. Përjashtimi i vetëm bën Britania e Madhe, ku nuk ka ditë të paguara për festë, por ato kompensohen ndryshe. Britanikët kanë 28 ditë pushim në vit, transmetojnë mediat botërore.

Share

Në shtëpinë e djegur në Tetovë gjithçka është shkrumbuar përveç Kur’anit!

Në shtëpinë e djegur në Tetovë gjithçka është shkrumbuar përveç Kur’anit! “Sigurisht, ne e kemi shpallur Kuranin dhe, sigurisht ne do ta ruajmë atë”. (Hixhr 9) Katër fëmijë të moshës 6 deri në 14 vjeçare dhe e ëma e tyre Fatime Zylbehari 39 vjeçe, kanë humbur jetën në zjarrin që mëngjesin e ditës së ejnte ku kaploi shtëpinë e tyre në rrugën Goce Dellçev në Tetovë. Shkaktari i zjarrit zyrtarisht e dyshohet që ai të jetë shkaktuar nga koftori. Flakët fillimisht kanë përfshirë katin e dytë ky kanë qenë dukeRead More

Share

Personazhet e famshme ju tregojnë modelet më “in” të flokëve. Provojini!

Kur keni flokë të gjatë, mund të zgjidhni çdo model që dëshironi. Ndonjëherë edhe floku i gjatë bëhet i mërzitshëm pasi i mbani në të njëjtin model. Por për tu larguar nga kjo rutinë, disa prej personazheve të famshmenë Hollyëood u tregojnë disa prej modeleve më “in” të flokëve që do tu bëjnë të dukeni shumë ndryshe. Olivlia Munn Flokë të drejtë dhe shkëlqim janë konsideruar si një model klasik. Chloë Grace Moretz  Shiritat e zinj në flokë kanë qenë të preferuarit e personazheve në tapetin e kuq. Mund tëRead More

Share

A keni probleme me Facebook? Kjo është arsyeja

Plot njerëz kanë treguar se kanë hasur probleme për t’u kyçur në Facebook, nëpërmjet ueb-sajtit të tij, dhe nëpërmjet aplikacionit për pajisje mobile. Disa njerëz nuk kanë mundur të përdorin as rrjetin tjetër social, Instagram, që është në pronësi të Facebook’ut. Përdoruesit kanë parë një mesazh, kur janë munduar të kyçen: “Facebook do të kthehet së shpejti”. “Facebook është jofunksional aktualisht, për rregullime të nevojshme, por brenda pak minutash do të mund të kyçeni”, sqaronte mesazhi. “Faleminderit për durimin tuaj teksa ne po e përmirësojmë ueb-sajtin”, përfundonte mesazhi.

Share

Receta natyrale për të zhdukur gurët në veshka

Gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga gurët në veshka për të cilët përshkruhen ilaçe që ndihmojnë në afat të shkurtër apo pacientët trajtohen me metoda të vogla apo të mëdha invazive pas të cilave periudha e këndelljes është e mundimshme dhe stresuese. Meli (Panicummiliaceum) është drithë që mund të gjendet lehtë dhe është vërtet mjet i magjishëm për shërimin e veshkave. Shumica të cilët e kanë provuar melin si metodë shërimi nga gurët dhe rëra në veshkë, thonë që u ka ndihmuar aq sa më nuk kanë kurrfarë problemesh.Read More

Share

Cilat vitamina ju mungojnë nëse vuani nga era e gojës, zbokthi apo plasaritjet në buzë?!

Ekspertët kanë paralajmëruar, me anën e një sondazhi të ri prej 2.000 të rriturish, se këto mungesa mund të tregojnë një dietë të pamjaftueshme dhe kjo duket në rënien e flokëve, dëshirën e ulët seksuale, pikat e bardha në thonj, zbokth, stres dhe madje edhe lëkurë të thatë. Studimet nga Healthspan, shkruan Living, treguan se gjashtë në dhjetë të rritur, nuk janë të qartë për shenja që mund të tregojnë se vuajnë nga një mangësi. Por sipas Rob Hobson, një natyropat nga Londra, duke shtuar më shumë zarzavate në pranverë,Read More

Share

Cilat janë më të këqija për linjën e trupit: ëmbëlsirat apo njelmësirat?

Njerëzit zakonisht mund të radhiten në dy kategori sipas asaj se çka dëshirojnë të hanë. Disa dëshirojnë kek, çips, flips të njelmëta më shumë se një çokollatë, ndërsa të tjerët kënaqen me ëmbëlsira dhe nuk mund ta shtyjnë asnjë ditë pa së paku një ëmbëlsirë. Edhe pse edhe njëra edhe kategoria tjetër bëjnë pjesë në ushqimin jo të shëndetshëm, si duket ëmbëlsirat janë shumë më të dëmshme për peshën e trupit. Në të vërtetë, hulumtimi ka treguar që ata të cilat kanë zgjedhur të hanë ëmbëlsira në vend të çipsitRead More

Share

3 pijet që janë më efektive se uji me limon për rënien në peshë

Fillimi i ditës me një gotë me ujë me limon është bërë një ritual për shumë njerëz që kërkojnë të humbin peshë shpejt. Lajmi i keq! Dietologët pohojnë se uji nuk do të rrëzojë kilogramët e tepërt si me magji , por këto shtojca apo disa pije të tjera përshpejtojnë nmetavolizmin, duke bërë që aparati tretës të asimiliojë më shpejtë vlerat ushqyese e të sekretojë toksinat, apo të përshpejtojë tretjen e yndyrnvave duke parandaluar grumbullimin e tyre. Kafe Hulumtimet tregojnë se dy deri në tre gota kafe para stërvitjes juRead More

Share

Share