Main Menu

January, 2018

 

Të mërkurën në Gostivar. Ligjërusë Prof.Dr. Xhemil Ibrahim El-Sejjid Profesor i Akides dhe Filozofis në Univerzitetin El Azhar Kairo Egjipt

NJOFTIM Rast historik për popullin e trevave tona në Maqedoni në zyrën e Forumit të Rinjve Musliman në Gostivar. Ligjërusë Prof.Dr. Xhemil Ibrahim El-Sejjid Profesor i Akides dhe Filozofis në Univerzitetin El Azhar Kairo Egjipt Mir se vini!

Share

Kujdes kur bëni screen shot në Instagram, tani gjërat kanë ndryshuar

Duket se tashmë opsioni i preferuar i të gjithëve do t’ju fusë në telashe. Instagram ndoshta as do jetë më programi i duhur për të bërë screenshot storieve pasi do ti shkojë me njoftim personit në fjalë. Kjo vjen pas lajmeve se Instagram ka lansuar një “tool” e cila i lejon ndjekësit ta dinë saktë se sa shumë keni qëndruar në aplikacion ose kur jeni aktiv për herë të fundit. Aplikacioni tani do t’i paralajmërojë përdoruesit nëse screenshot-i i tyre në një storje do të rezultojë në një njoftim shqetësues.Read More

Share

Në shtëpinë e djegur në Tetovë gjithçka është shkrumbuar përveç Kur’anit!

Në shtëpinë e djegur në Tetovë gjithçka është shkrumbuar përveç Kur’anit! “Sigurisht, ne e kemi shpallur Kuranin dhe, sigurisht ne do ta ruajmë atë”. (Hixhr 9) Katër fëmijë të moshës 6 deri në 14 vjeçare dhe e ëma e tyre Fatime Zylbehari 39 vjeçe, kanë humbur jetën në zjarrin që mëngjesin e ditës së ejnte ku kaploi shtëpinë e tyre në rrugën Goce Dellçev në Tetovë. Shkaktari i zjarrit zyrtarisht e dyshohet që ai të jetë shkaktuar nga koftori. Flakët fillimisht kanë përfshirë katin e dytë ky kanë qenë dukeRead More

Share

A keni probleme me Facebook? Kjo është arsyeja

Plot njerëz kanë treguar se kanë hasur probleme për t’u kyçur në Facebook, nëpërmjet ueb-sajtit të tij, dhe nëpërmjet aplikacionit për pajisje mobile. Disa njerëz nuk kanë mundur të përdorin as rrjetin tjetër social, Instagram, që është në pronësi të Facebook’ut. Përdoruesit kanë parë një mesazh, kur janë munduar të kyçen: “Facebook do të kthehet së shpejti”. “Facebook është jofunksional aktualisht, për rregullime të nevojshme, por brenda pak minutash do të mund të kyçeni”, sqaronte mesazhi. “Faleminderit për durimin tuaj teksa ne po e përmirësojmë ueb-sajtin”, përfundonte mesazhi.

Share

Zbulohen aplikacionet që vjedhin fjalëkalime në Facebook

Ekspertët e sigurisë kompjuterike kanë zbuluar një problem të ri, të quajtur GhostTeam, në së paku 56 aplikacione në dyqanin e Google Play. GhostTeam dedikohet për vjedhjen e emrave të përdoruesve dhe fjalëkalimeve në Facebook. Ai fshihet në formën e aplikacionit për baterinë e llambës, kompasit, skanerit dhe kodeve QR, pastrimit të telefonit të mençur, argëtimeve në forma të ndryshme dhe shkarkimeve të videove, transmeton KP. Siç ndodh shpesh, vetë aplikacionet nuk përmbajnë kod me qëllim të keq, andaj lejohen të përfshihen në katalogun e Google Play. Ky ‘malware’ mbledhRead More

Share

Kjo është arsyeja që Apple do të ndërpresë prodhimin e iPhone X

IPhone X, smartfoni më i ri me të cilin Apple festoi dhjetë vitet e iPhone, është duke regjistruar shitje nën pritshmërinë e kompanisë dhe për këtë arsye Apple mund të heqë pajisjen nga katalogu i saj në vjeshtë. Apple madje po mendon të ndërpresë prodhimin e këtij telefoni në verë. Ming-Chi Kuo, një analist me Kgi Securities dhe një ekspert i kompanisë Cupertino tha se iPhone X nuk ka pasur shitjen e shpresuar sidomos në një treg aq të madh sa ai kinez. Problemi ka të bëjë më të famshminRead More

Share

Ekspertët: Këtë aplikacion të popullarizuar fëmijët nuk duhet ta përdorin

Hulumtimet kanë treguar që rrjetet shoqërore nuk ndikojnë më mirë tek të rinjtë, por komisari për fëmijë në Britaninë e Madhe mendon se prindërit duhet të ndalojnë përdorimin e Snapchat. Disa shkolla nëpër Britaninë e Madhe tashmë kanë filluar të ndalojnë përdorimin e Snapchat gjatë mësimit. Komisarja për fëmijë Ana Longfield konsideron që prindërit duhet të vazhdojnë me praktikën e njëjtë dhe pas shkollës. Sipas saj, përdorimi i këtij aplikacioni krijon varësi te fëmijët, duke shkaktuar probleme në shëndetin e tyre. Në raportin e fundit të publikuar, Longfield ka paralajmëruarRead More

Share

Shpërthen iPhone X-i parë, lëndohen 7 persona

Kohët e fundit ka ndodhur një incident mjaft serioz në një dyqan të Apple, në Kairo. Një punonjës deri sa po rregullonte një Iphone X, sipas një ankese të përdoruesit të tij për tejnxehje, i kishte shpërthyer duke lënduar shtatë persona që gjindeshin afër tij, transmeton Indeksonline. Lëndimet ishin të lehta megjithatë ky shpërthim po të ndodhej në xhepin e përdoruesit, me siguri lëndimet do të ishin shumë të mëdha. Punëtorët e dyqanit të Apple, evakuuan rreth 50 klient që ndodheshin në të në momentin e shpërthimit. Specialistët e InstitutitRead More

Share

FAKTE SHKENCORE NË KURAN

Kurani ka shumë ajete që na tregojnë për veçorit shkencore, të cilat e vërtetojnë se Kurani është me të vërtetë libër i shenjt. Prej shumë veçorive është fakti se një numër i konsiderueshëm i këtyre fakteve shkencore të lartë përmendura, njeriu i ka zbuluar vetëm me ndihmën e teknologjisë së shekullit XX, e të cilat janë shpallur në Kuran 1400 vjet më parë. Këto fakte shkencore në kohen e Muhammedit a.s., as që mund të perceptoheshin apo imagjinoheshin. Këto fakte shkencore e vërtetojnë edhe më tepër prejardhjen hyjnore të Kuranit.Read More

Share

Do të vijë një person i cili është nga banorët e Parajsës

Një ditë, teksa profeti Muhamed a.s ishte duke biseduar ulur me shokët e tij, e ndërpret bisedën dhe u thotë: ”Pas pak, do të vijë një person i cili është nga banorët e parajsës. Nuk kaloi shumë dhe ne pamë një person te cilit i kullonte fytyrës, uji me të cilin ishte pastruar. Të njëjtat fjalë të Profetit a.s u përsëriten edhe dy ditët e ardhshme dhe gjithmonë, shfaqej po i njëjti person. Ditën e tretë, i vihet pas njëri nga shokët e Profetit a.s dhe i thotë: ”O filan!Read More

Share

Share