Main Menu

Wednesday, December 27th, 2017

 

Zieni bananen, mjaltin dhe ujin, prisni tri ditë: Magjia e mjekësisë natyrore!

Përshkruajeni dhe ruajeni këtë recetë. Shërimi i kollës kronike dhe bronkitit gjithmonë ka qenë problematik, madje edhe për mjekësinë tradicionale.   Mirëpo, një ilaç shtëpiak përmban disa nga përbërësit më të fuqishëm, të cilët qetësojnë fytin dhe mushkëritë dhe mund të shërojnë kollën dhe bronkitin në afatin më të shkurtër! Falë karakteristikave të mjaltit dhe bananes, të cilat kryesisht janë përbërës të kësaj recete, do të mund këtë ilaç t’ua jepni, jo vetëm të rriturve, por edhe fëmijëve. Njëkohësisht do të pini ilaç dhe do të kënaqeni me shijen eRead More

Share

Ura më e gjatë në botë, prej xhami

Më shumë se 3 mijë kinezë kuriozë morën pjesë në inaugurimin e urës më të gjatë në botë, prej xhami. E ndodhur në zonën piktoreske të Hongyagut, në kontenë Pingshan, në provincën veriore të kinës, Hebei, ajo ofron një panoramë unike gjeografike, me pamje magjepsëse të maleve përreth, ujëvara natyrore, qytete antike dhe tempuj, të cilat njerëzit mund ti shohin nga një lartësi prej 218 metrash në qiell, me asgjë mes tyre dhe pamjeve të mrekullueshme. Vetë vizitorët thonë se gjithçka është shumë impresionuese dhe se nuk pendohen përse kanëRead More

Share

Arka e Noah-së, e cila simbolizon fundin e botës, gjendet në Turqi

Arka e Noah-së do të gjendet shumë shpejt, dhe është një grup eksploruesish që shpresojnë për këtë. Në Bibël thuhet se arka ndaloi “në malin Ararat”, në Turqinë e sotme.  Në 2010, një grup eksploruesish të krishterë ungjillorë thanë se gjetën gjurmë të anijes biblike në mal. Por kërkimet u kundërshtuan nga ekspertë të cilët thanë se nuk kishte prova reale.   Tashmë “kërkuesit e arkës” thonë se ka fakte të reja që mali Ararat është vendi ku arka dhe njerëzit e saj zbritën në tokë, dhe provat e rejaRead More

Share

Misteri i gurëve të rrumbullakët në Arktik

Shumë larg nga veriu i ngrirë dhe i braktisur i planetit tonë ndodhen sekrete të shumta. Në ishullin rus të Champit në arkipelagun e Tokës së Franz Josipit, një grup studiuesish gjetën një duzinë topa misterioze në formë guri, transmeton ksp. Këto sfera të përkryera sferike mund të gjenden në të gjithë ishullin, sikur të ishin pemë. Ndërsa akullnajat shpërbëhen për shkak të diellit dhe rritjes së temperaturës, shfaqen më shumë nga këto sfera të çuditshme. Gjeologu austriak Sepp Fridhuber thotë se ka të ngjarë të ketë lidhje me çimentimin.Read More

Share

Asnjë radio dhe orë nuk punon këtu

Zona që shtrihet në paralelen veriore 27 bashkon vende shumë të rëndësishme dhe të famshme – Trekëndëshin Bermuda, piramidat nga Gaza dhe Himalaja.    Ajo shpesh quhet si “zona e heshtjes”, një vend misterioz në planet që ndalon funksionimin e orëve dhe radiove, dhe është me të vërtetë një nga zonat më anormale në planet, shkruan Ancient Code.   Atje duket se asnjë nga pajisjet funksionon siç duhet dhe shkencëtarët që studiojnë zonën nuk gjetën një shpjegim logjik për këto fenomene.   Kjo “shkretëtirë jashtëtokësore” është 2000 metra mbi nivelinRead More

Share

Rusi me fuqi “mbinatyrore”: Njerëzimi di ende shumë pak, sekretet fshihen tek qytetërimi i lashtë egjiptian

20-vjeçari Boriska Kipriyanovich rikthehet në qendër të vëmendjes, jo vetëm në Rusi. Ai vazhdon të këmbëngulë se kjo në Tokë është jeta e tij e dytë dhe se të parën e ka jetuar si marsian, por përveç kësaj, shton se njeriu di akoma shumë pak për hapësirën dhe veten e tij. Boriska mundohet të përshkruajë jetën “e parë” të tij. Ai thotë se qytetërimi atje u shkatërrua nga një luftë nukleare, megjithatë shton se nuk është shuar plotësisht. “Marsianët janë mbi dy metra. Disa jetojnë ende atje, por nën sipërfaqenRead More

Share

Share