Thursday, December 7th, 2017

 

Cristiano Ronaldo fiton Topit e Artë 2017

Revista e njohur francez France Football ka zbuluar edhe pesë emra finalistë që ishin në garë për Topin e Artë 2017, me yllin portugez të Real Madridit, Cristiano Ronaldo që ka fituar çmimin prestigjioz për këtë vit, duke barazuar kështu rekordin e Lionel Messit me pesë të tillë. Ceremonia zyrtare për ndarjen e çmimit të madh individual Topi i Artë, i cili dhurohet nga revista franceze France Football  ka përfunduar me ndarjen e çmimit kryesor. Topi i Artë për vitin 2017 këtë vit ishte një ceremoni më të veçantë, e cilaRead More

Share

Bota e dënon vendimin e Trumpit mbi Jerusalemin

Edhe aleatët tradicionalë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës i janë bashkuar korit në rritje duke e dënuar vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Arabia Saudite e quajti të “paarsyeshëm dhe të papërgjegjshëm” vendimin e presidentit amerikan, ndërkohë që Franca dhe Britania thanë se nuk e mbështesin atë. Por, kryeminsitri izraelit Benjamin Netanjahu e lavdëroi duke e cilësuar si historic vendimin e Trampit dhe tha se është i sigurtë që edhe shumë vende tjera do ta ndjekin atë. Qindra trupa izraelite janëRead More

Share

Pendarovski jep dorëheqje nga funksioni i deputetit, do të jetë vetëm koordinator për NATO

Stevo Pendarovski sot dha dorëheqje në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë nga funksioni i deputetit, transmeton Zhurnal. Pendarovski në Parlament është pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së, transmeton Zhurnal. Dorëheqjen e Pendarovskit nga Parlamenti duhet ta konstaton Parlamenti në seancën e rradhës. Javën e kaluar Stevo Pendarovski ishte emëruar për kordinator Nacional për antarësimin e Maqedonisë në NATO.

Share

Ministrja e arsimit, Deskovska: Nuk do fshimë historinë por faktet e pavërteta

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Renata Deskovska ka deklaruar se do të ketë rishikim të teksteve shkollore dhe se ky proces do të kryhet në mënyrë ligjore. Ajo ka shtuar se në procesin e revizionit do të përfshihen të gjithë librat në të cilat janë nënvizuar gabime, fakte të pavërteta, përmbajtje diskriminuese, gjuhë e urrejtjes, paragjykime dhe stereotipe. Deskovska po ashtu ka thënë se revizioni nënkupton eliminimin e përmbajtjeve të pavërteta. Revizioni nuk do të jetë revizion i fakteve por i fakteve të pavërteta, disa cështje të cilat kanë ndodhurRead More

Share

Profesoresha shqiptare porosi prorektores maqedone: “Mund të shkosh nga ke ardhur, neve këtu na gjete”

Profesoresha shqiptare nga Shkupi, Gjyla Çeliku, në një deklaratë për Gazetën Lajm i është përgjigjur prorektores së universitetit “Kliment Ohridski”, e cila ka përdorur tone fashiste, duke thënë “nuk na duhet shiptari”. “Nga kjo deklaratë ju mund të shihni se si janë trajtuar studentët tanë në universitetet që udhëhiqen nga soji i prorektores, kanë mësuar për dhjetë, mezi kanë marrë gjashtë, kjo prorektorja ka ngelur në atë kohe akoma… Është e turpshme deklaratat e sojit tënd të vijnë nga institucione edukative, aty ku kërkohet dhe është i nevojshëm bashkëpunimi meRead More

Share

Fetai flet për dhunën e Gruevskit

Prokurorja e PSP-së, Fatime Fetai, pas seancës së sotme gjyqësore për lëndën “Dhuna në Qendër”, tha se Nikolla Gruevski është i akuzuar për vepër penale “dhunë” sipas Kodit penal, për çka është paraparë dënim me burg prej gjashtë muajve deri në pesë vite. “Veprimet për të cilat ngarkohet ai dhe të akuzuarit e tjerë janë përshkruar hollësisht në propozimin prokurorial rreth të cilit po veprohet”, tha Fetai. Vlerësoi se është pozitive ajo që sot përfundimisht filloi nxjerrja e dëshmive të propozuara nga ana e Prokurorisë. “Ishte kryer marrje e drejtpërdrejtëRead More

Share

Ndërtohet linjë e re kanalizimi fekal në fshatin Debresh të Gostivarit

Ndërmarrja publike “Komunalec”, ka filluar ndërtimin e kanalizimit për ujërat e zeza, për një pjesë të fshatit Debresh në vlerë prej 4,5 milion denarësh. Drejtori i kësaj ndërmarrjeje, njoftoi se janë eliminuar të gjitha bllokadat për fillimin e punëve ndërtimore dhe se bëhen përpjekje maksimale që punët ndërtimore të realizohen sipas dinamikës së paraparë. “Siç e shihni, filluam sot me realizimin e punëve për ndërtimin e kanalizimit fekal për një pjesë të fshatit Debresh. Linja e kanalizimit që do të ndërtohet është në gjatësi prej 800 metrash. Projekti financohet prejRead More

Share

Konferencë rajonale në Tiranë, Taravari takon kryebashkiakët Veliaj dhe Ahmeti

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari merr pjesë në Konferencën Rajonale “Korrupsioni – Qytetet e Lira të së Ardhmes” që zhvillohet sot dhe nesër në Shqipëri, bashkë-organizuar nga Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Brendshme e Shqipërisë, UNDP, OECD dhe Iniciativa Rajonale Anti-Korrupsion. Në Konferencë marrin pjesë edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe e njëjta ofron mundësi për shkëmbim të përvojave rreth arritjeve dhe sfidave në parandalimin e korrupsionit në nivel lokal, rajonal, kombëtar dhe ndërkombëtar të administratës publike. Konferenca rajonale ështëRead More

Share

Pesë mënyrat si t’i shmangemi ftohjes në sezonin e viruseve

Me ardhjen e ditëve të ftohta, përqendrimi i mikrobeve në ambientet e biznesit bëhet më i madh. Dritaret janë kryesisht të mbyllura, sepse ato gjithmonë pinë duhan dhe ajri i freskët nuk hyn dhe mikrobet nuk dalin. Në këtë kohë të vitit, është e vështirë të shmangësh një infeksion në punë, veçanërisht nëse punon me një grup të madh njerëzish. Në dimër përqendrimi i mikrobeve në zonat e brendshme bëhet më i madh, sepse dritaret janë më shpesh të mbyllura kështu që nuk ka rrjedhje ajri të freskët. Shanset përRead More

Share

Sqarim për ndalimin e publikimit të Aktvendimit për zgjedhjen e Kryetarit të Këshillit

Kryetari i komunës së Gostivarit, në bazë të nenit 50, paragrafi 1, pika 2 lidhur me nenin 51, paragrafi 1, 2, 3 dhe 4 të Ligjit për vetëqeverisje lokale (“Gazeta zyrtare” nr. 5/2002), solli Аktvendim për ndalimin e publikimit të Aktvendimit për zgjedhjen e Kryetarit të Këshillit të Komunës së Gostivarit në Buletinin zyrtar, sepse i njëjti nuk është marrë në përputhje me Ligjin për vetëqeverisje lokale, Statutin e Komunës, si dhe Rregulloren për punë të Këshillit të Komunës së Gostivarit. Në Seancën konstituive të Këshillit, propozimi është dhënë ngaRead More

Share

Share