Main Menu

December, 2017

 

Rusi me fuqi “mbinatyrore”: Njerëzimi di ende shumë pak, sekretet fshihen tek qytetërimi i lashtë egjiptian

20-vjeçari Boriska Kipriyanovich rikthehet në qendër të vëmendjes, jo vetëm në Rusi. Ai vazhdon të këmbëngulë se kjo në Tokë është jeta e tij e dytë dhe se të parën e ka jetuar si marsian, por përveç kësaj, shton se njeriu di akoma shumë pak për hapësirën dhe veten e tij. Boriska mundohet të përshkruajë jetën “e parë” të tij. Ai thotë se qytetërimi atje u shkatërrua nga një luftë nukleare, megjithatë shton se nuk është shuar plotësisht. “Marsianët janë mbi dy metra. Disa jetojnë ende atje, por nën sipërfaqenRead More

Share

Grosh në tavë

Recetë tradicionale oreksndjellëse që do t’ju pëlqejë së tepërmi. Përbërësit: – 500 g grosh të bardhë – 250 g qepë, – Pak vaj, – Pak biber, – Piper të kuq, – Kripë, – Fletë dafine Përgatitja: 1. Futeni groshën në tenxhere dhe shtini ujë derisa të mbulohet grosha. Lëreni që të vlojë dhe pastaj hjekjani atë ujë dhe shtini uji tjetër dhe shtoni qepën e grirë trashë. 2. Kur të zihet grosha derisa t’i ndahet lëvorja, fërgojeni groshën derisa në ftere të bëni “fërgesë të ngrohtë” nga vaji, mielli dheRead More

Share

Kek i zi

Këtë kek të shijshëm mund ta hani kështu si ua kemi rekomanduar ne, ose mund t’i bëni torte duke i bashkuar të dy petat e në mes duke u shtuar një fill sipas dëshirës. Me Shije! Udhëzimet Në një enë të thellë përziejeni sheqerin, miellin, kakaon, pluhurin për pjekurina(pecivo), sodën bikarbonë dhe kripën. Shtoni vezët, qumështin, vajin dhe vaniljen. Miksojini të gjitha për 2 minuta. Më pas shtoni ujin e vluar. Masën zbrazeni në dy kallëp 20-centimetërsh dhe piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30 minuta. PastajRead More

Share

Donald Trump i dha çmimin “Për arritje Jetësore” H. Sulejman ef. Rexhepit

Kryetari i Bashkësisë Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi, do të dekorohet me çmim presidencial, “ Për arritje jetësore” e nënshkruar nga kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Ceremonia për ndarjen e këtij çmimi do të mbahet më 28 Dhjetor, kurse një përfaqësues nga Florida do të ja jepë çmimin. Këtë çmim në Maqedoni është hera e parë që dikush e fiton, thonë nga kabineti i H. Sulejman ef. Rexhepit. “Bëhet fjalë për çmim me të cilin njihen sukseset në jetë dhe kontributi im që kamëRead More

Share

Tokë falas dhe 80 mijë $ nëse shkoni të jetoni në këtë qytet të Amerikës

Amerika rurale përbën 75%  të vendit, por aktualisht vetëm 16 % jetojnë në komunitetet rurale, ku sipas statistikave ky është niveli më ulët në histori dhe mesa duket qytezat amerikane kanë nisur një përpjekje për rivitalizim. Sipas Daily Mail, disa qyteza japin fonde falas, të tjera shlyejnë kreditë studentore, por ka prej atyre që dhurojnë edhe tokë falas. Fondet që ofrohen për njerëzit që vendosin të banojnë aty, shkojnë deri në 80 mijë dollarë. Në mesin e këtyre qytezave Daily Mail rendit Harmony në shtetit e Minnesotas, Marne në Iowa,Read More

Share

Ilaçi më i mirë për migrenë: Gjendet në organizmin tuaj!

Migrena është sëmundje neurologjike, e cila shfaqet herë pas here dhe shkakton dhembje të mëdha koke. Jo rrallë, dhembja përfshin gjysmën e kokës, ndërkaq shkaktari i kësaj gjendjeje ende nuk është hulumtuar saktësisht. Në vend që të merrni analgjetikë të cilët shpesh ndaj kësaj dukurie bëhen rezistues, kërkoni ndihmën e natyrës. Krahas aktiviteteve fizike të lehta, praktikoni mënyrën e shëndetshme dhe të rregullt të ushqimit. Hani ushqim të pasur me magnez, ku bëjnë pjesë perimet e gjelbra, drithërat, bishtajoret, domatja. Përbërësi i bimës rrodha (lat. Arctium Lappa) është treguar idealRead More

Share

Bomba me vitamina për të rritur imunitetin e fëmijëve

Një imunitet i mirë është rezistenca e trupit ndaj sëmundjeve të ndryshme prandaj është përgjegjës për shëndetin tonë të mirë. Edhe pse barnatoret kanë shumë produkte për të forcuar imunitetin, barnat popullore janë një zgjidhje shumë më e mirë. Kjo është e kuptueshme sepse asnjë përgatitje sintetike nga barnatoret nuk mund të zëvendësojë produktet natyrore që janë lehtësisht të disponueshme dhe shumë efektive në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, transmeton Klan Kosova. Përgatitni këtë recetë që ndryshe njihet si bomba me vitamina që forcon imunitetin e fëmijëve. Përbërësit: 100 grRead More

Share

Zgjidhet misteri i krijimit të hënës?!

Objekti që është përplasur me Tokën e që prej rrjedhojë ka sjellë krijimin e hënës, ka qenë më i vogël nga sa mendohet, ky është përfundimi i një simulimi të ri. Kërkuesit e Institutit e Fizikës së Tokës në Paris kanë testuar mbi 2 miliardë kombinime me parametra të ndryshme për të zbuluar misterin se si është formuar Hëna. Përfundimi, kanë konkluduar ata, ka qenë një objekt afro 1/10 sa masa e Tokës. Astronomët prej vitesh dyshojnë se hëna është krijuar pasi një protoplanet, i quajtur Theia u përplas meRead More

Share

Atë që shkenca e zbuloi në shekullin e XX, ishte e shkruar 1400 vjet më parë në Kuran

Shkenca sot na thotë se ekzistojnë vale të brendshme dhe të jashtme në oqean. Valët e brendshme luhaten brenda për brenda oqeanit, ndërsa të jashtmet në sipërfaqen e tij. Shkenca këtë e ka zbuluar në shekullin XX-të, por ky fenomen është përmendur 1400 vjet më pare, në Kuran. ‘Ata janë si errësira brenda një deti të padepërtueshëm i cili është i mbuluar me valë, mbi të cilat janë valë, mbi të cilat janë retë.’ Ky varg përmend se ujërat e thellë të detrave dhe oqeaneve janë të mbuluara nga valëtRead More

Share

Mevludi dhe muslimanët

Për dikë Mevludi është e pëlqyeshme për dikë është bidat. Për dikë kjo është formë me të cilën shfaqet dashuria për Profetin a.s dhe për dikë nuk është kjo forma e shfaqjes së dashurisë. Për mua nuk është aspak ky problemi, sepse çdo kush ka bindjen e tij dhe asnjëherë nuk mund të bashkohen mendjet bashkë për çdo detaj. Çdo kush bën ose e lë një vepër sipas bindjes që ka dhe në fund është Allahu Ai i cili gjykon, vlerëson, dënon ose shpërblen. Madje do kujtoja thënien dhe mendiminRead More

Share

Share