December, 2017

 

Lëngu që shmangë ftohjen dhe rrit imunitetin

Kërkesat e rritura të jetës së përditshme mund të ndikojnë në sistemin imunitar në dimër, duke na bërë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve virale dhe ftohjeve. Ka disa mënyra natyrore për të mbrojtur veten nga viruset dhe për të stimuluar sistemin tuaj imunitar, duke përfshirë stërvitjen dhe ushqimin e duhur. Portokalli është zgjidhja për të përmirësuar mbrojtjen natyrore të trupit. Ai është i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë dhe vepron kundër viruseve.Gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin dhimbjeve të fytit, tejkalimin e dhimbjeve stomakut dhe mbushjen me energji. LënguRead More

Share

Për një dimër pa sëmundje dhe pa depresion: Ushqimet të cilat duhet t’i keni në pjatën tuaj

Dimri mund të sjell gëzim të madh për shkak të festave të fund vitit, por gjithashtu sjell edhe temperatura të ulëta, i rritë shanset për t’u sëmurë dhe disave u sjell edhe depresion! Megjithatë, në raste të tilla, duhet të kemi parasysh forcën e ushqimit. Ndryshimi i dietës gjatë muajve të dimrit mund të na ndihmojë t’u bëjmë ballë ndikimeve negative që ka dimri në trupin tonë. Specat e kuq Vitamina C njihet për zvogëlimin e lodhjes dhe forcimin e sistemit të imunitetit, e këto dyja janë të nevojshme gjatëRead More

Share

Ky është vendimi i Parlamentit për ndalimin e dynerit në Evropë

Parlamenti Evropian për vetëm tre vota nuk ka lejuar që të ndalohet shitja e dynerit në gjithë Evropën. Nevoja për një shumicë absolute prej 376 vota për ndalimin e fosfateve, legjislatura ka dështuar për vetëm tre vota. Votimit për këtë ishin 373 vota për, 272 kundër dhe 30 abstenim. Ky vendim është pritur shumë nga industria e donerëve, të cilët thonë se ata kanë nevojë për fosfate për të mbajtur mishin e ngrirë të lëngshëm, të butë e të shijshëm për konsumim. Ndërsa të tjerët thonë se fosfatet janë tëRead More

Share

Indipendiente triumfon ndaj Flamengos në Coppa Sudamericana

Indipendiente është fituesja e “Coppa Suamericana” për vitin 2017. Skuadra argjentinase barazoi 1-1 me Flamengon në “Maracana” në takimin e kthimit dhe falë fitores 2-1 në “Avellaneda” në sfidën e parë, e ngriti për herë të dytë në histori këtë trofe të rëndësishëm, që vlen edhe kuakifikimin në Copa Libertadores për vitin e ardhshëm. Lucas Paquetà zhbllokoi rezultatin në favor të të zotëve të shtëpisë në minutën e 30-të, por Barco barazoi me 11-metërsh para se të mbyllej pjesa e parë. Rezultati nuk ndryshoi më gjatë fraksionit të dytë. PërtejRead More

Share

Houston nuk njeh kundërshtarë, Boston rikthehet te fitorja

Lideri aktual i Konferencës së Perëndimit, Houston Rockets ka vazhduar me fitore në NBA. Të kuqtë nga Teksasi kanë marrë edhe fitoren e 11-të radhazi, derisa ‘viktima’ e radhës ishte Charlotte Hornets që e mposhti me rezultat 108-96. Fundori fantastik, Chris Paul ishte më efikasi në këtë sfidë me 31 pikë të shënuara, 11 asistime e shtatë kërcime. Paul u ndihmua edhe nga James Harden që pati një tjetër paraqitje të mirë me 21 pikë, tetë asistime e katër kërcime. Pikë dyshifrore për Rockets realizuan edhe Eric Gordon me 17Read More

Share

Lexohet një ajet nga Kurani në natën ndarjes së çmimeve Oskar

Grupi i vullnetarëve i njohur si “Helmetat e Bardha” ka fituar çmimin për dokumentarin më të mirë të shkurtër. Duke marrë çmimin nga Academy Award, drejtuesi Orlando von Einsidel i është drejtuar audiencës duke u kërkuar të ngritën në thirrjen e tyre për të përfunduar luftën 6 vjeçare në Siri. Von Einsidele lexoi një letër nga themeluesi i Helmetave të Bardha Read al-Saleh ku ai falënderoi akademinë dhe tha se grupi ka shpëtuar qindra jetë njerëzish që nga formimi i saj në vitin 2014. “Ne jemi shumë falënderues që kyRead More

Share

Mbledhja e qeverive Shqipëri-Maqedoni mbahet të premten në Pogradec

Ditën e premte në Pogradec pritet të mbahet mbledhja e përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë. Kjo mbledhje ishte njoftuar prej kohësh ndëkohë tashmë vjen edhe konfirmimi zyrtar për zhvillimin e kësaj mbledhjeje ditën e nesërme. Ende nuk jepen të dhëna rreth agjendës së këtij takimi që më tepër duket se do të jetë simbolike për të theksuar bashkëpunimin mes dy vendeve. Tryeza e qeverive vjen vetëm pak kohë pas mbledhjes së përbashkët të kabineteve të Shqipërisë dhe Kosovës në Korçë.

Share

A e dini që tetovarit i ka ardhur faturë e EVN në vlerë prej 53 mijë euro

Mbi 53 mijë euro para dy viteve ishte një faturë e energjisë elektrike e një konsumatori në Tearcë të Tetovës. Kjo faturë ishte publikuar në forumin social “Ta heqim 33 për qind, prej faturave të EVN” në facebook. Fatura e publikuar është zyrtare dhe se ajo i është dërguar këtij forumi ku konsumatori ka theksuar se kjo faturë e fryrë është një “Bombë nga EVN dhe për EVN!”. “53.813 euro apo mbi 3 milionë denarë duhet te paguaj për një muaj që i bie nga 1793 euro në ditë. A thuaRead More

Share

Vazhdon debati i amendamenteve për ligjin e gjuhëve

Anëtarët e Komisioni i Kuvendit për çështje evropiane sot në orën 13 do ta vazhdojnë debatin e amendamenteve lidhur me Propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve. Kryetari i Komisionit Artan Grubi dje njoftoi se për amendamentet e opozitës VMRO-DPMNE dhe të koalicionit do të debatohet më 25 dhjetor, kur do të jetë dita e tretë dhe e fundit e debatit për amendamentet. Por më vonë, doli me njoftim, se megjithatë, dita e tretë e debatit për amandamentet do të mbahet sot. Deputetët e opozitës, siç paralajmëruan, nuk marrin pjesë në seancënRead More

Share

Gostivar, paditen dy persona për falsifikim të dokumentacionit për marrjen e kredive

Zyra e jashtme për punën kriminalistike në Gostivar ka inicuar padi penale kundër R.H. 32 vjeçar nga Gostivari dhe S.B. 38 vjeçar nga fshati Turçan i Vogël për shkak të ekzistimit të dyshimit të kryerjes së veprës penale “Falsifikim i dokumenteve”, “Përdorim i dokumentacionit me përmbajtje të rrejshme” dhe “mashtrim”. Dy presonat në fjalë me datë 3 korrik të këtij viti deri me datë 12 të po të njejtit muaj të vitit, kanë bërë dhe kanë përdorur vërtetime në emër të tyre për realizim të marrëdhënieve të rregullta të punësRead More

Share

Share