December, 2017

 

Në natën e ndërrimit të viteve në qiell do të ndodhë diçka e pazakontë

Nuk do të ketë më shumë se vetëm fishekzjarrë që ndriçojnë qiellin e natës këtë Vitin e Ri. Sipas NASA-s , hëna e plotë që do të shfaqet të 1 janar do të jetë një superhënë. Kjo do të jetë Super Hëna e parë për vitin 2018 dhe do të ndiqet edhe nga një tjetër disa javë më vonë. Hëna në qiell do të duket më e shndritshme dhe më e madhe. Super Hëna ndodh kur orbita e hënës së plotë është e plot afër me Tokën. Gjatë kësaj ngjarjeRead More

Share

Çka po ndodh kështu, bora e kaltër mbulon Rusinë

Banorët e një qyteti kanë mbetur të habitur, pasi i gjithë vendi u mbulua nga një shtresë bore ngjyrë e kaltërt. Fenomeni i çuditshëm u kap në video pasi bora e ngjyrosur kishte rënë në St Petersburg të Rusisë. Sipas asaj që shkruar e përditshmja britanike “Mirror”, banorët të shtangur u shqetësuan se mund të kishte ardhur si pasojë e kimikateve toksike në atmosferë. Disa besonin se kjo borë e ngjyrosur erdhi nga shkatërrimi i Institutit Kërkimor Kimiko-Farmaceutik të qytetit. Mediat lokale shkruajnë se ekspertët besojnë që ngjyra e borësRead More

Share

Bashkë me Vitin e ri vjen edhe shtrenjtimi i dizelit

Shtrenjtimi i dizelit si duket do të jetë urata e parë e Qeverisë së Maqedonisë për qytetarët e vendit. Siç dihet, më 1 janar 2018 për 3.5 denarë do të shtrenjtohet akciza për dizelin. Dhe tani, për një litër dizel pas vitit të ri do të paguhet 58.5 denarë për litër. Më pas edhe Komisioni Rregullator për Energjetik do të ketë seancën e saj në të cilën do të shihet nëse do të ketë korrigjim shtesë të çmimit të dizelit.

Share

Sela: 2017-ta ishte vit i sfidave të mëdha, ndryshimeve, shpresave dhe zhgënjimeve

Përmes një urimi dërguar miqëve dhe simpatizantëve të tij, kreu i ASH-së Ziadin Sela përmes disa fjalëve është munduar të përshkruajë gjithë rrjedhën e vitit që po lëmë pas 2017. “Aleanca për Shqiptarët,edhe pse me një jetë jo të gjatë politike,i pati të theksuara sukseset që ishin të prekshme për shqiptarët ,sidomos gjatë qëndrimit të shkurtër në Koalicionin qeveritar. Aleanca për Shqiptarët ishte nismëtare e Tryezës së përbashkët të liderëve të partive politike shqiptare, dhe vendimtare për një sërë suksesesh siç është formimi i Qeverisë së re reformuese zgjedhja eRead More

Share

Zv.kryeministri Lika: Ky vit ishte sfidues dhe shpërblyes për shqiptarët

Zëvendës kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe sistem politik, Hazbi Lika, në vigjilje të kremtimit të fillimit të Vitit të Ri, në emrin e tij personal dhe në emër të Sekretariatit për implementimin e Marrëveshjessë Ohrit i uron shumë shëndet dhe mirëqenie të gjithë qytetarëve të Maqedonisë. “Ky vit ka qenë njëkohësisht sfidues dhe shpërblyes për shqiptarët në Republikën e Maqedonisë, por e përfunduam me përmbyllje të nismave kyçe të cilat do të ndihmojnë në procesin e përmirësimit të pozicionimit tonëRead More

Share

Kryetari i VMRO-së uron Vitin e Ri edhe në gjuhën shqipe

Të nderuar qytetarë, Protokollet e zakonshme të adresuara për Vitin e Ri kërkojnë të përshkruhet viti që kaloi. Unë jam i bindur se secili prej jush i ndjen sfidat, vështirësitë dhe pasojat negative nga standardi i dobët, turbulencat politike dhe tensioni në marrëdhëniet. Prandaj unë do të përmbahem në realitetin e sotëm dhe hapat për të ardhmen. Qytetarët janë të zhgënjyer nga pritjet. Premtimet kryesore të qeverisë për një jetë më të mirë nuk po përmbushen. Ne kemi një ngecje shoqerore, ekonomike dhe politike. Liria ekonomike është e kërcënuar. AjoRead More

Share

Për banorët e Pollogut 2017-ta ishte vit i vështirë

Banorët e Tetovës dhe Gostivarit vitin që po përcjellim do ta mbajnë mend në kujtesën e tyre si një vit me shumë halle dhe probleme, përfshi ato ekonomike dhe politike. Ndërkohë për Vitin që vjen, kërkojnë më shumë modesti: “Politikanët t’i përmbushin premtimet e dhëna”. “Marr në përgjithësi ky vit nuk ka qenë i suksesshëm as në aspektin politik e as në aspektin ekonomik. Shkaku se janë zhvilluar shumë probleme në aspektin politik, burgosje, gjykime e raste tjera. Në aspektin ekonomik pak punësime ka pasur. Premtime ka pasur plot porRead More

Share

Këto vende tashmë kanë hyrë në vitin 2018’të

Samoa dhe disa vende të Kiribatit, janë dy shtetet e Oqeanit Paqësor, të cilat pritën të parat Vitin e Ri 2018-të Vendet e para në botë që futen në vitin 2018, janë ishujt e Kiribatit dhe Samoa dhe pas tyre po bëhen gati të festojnë Zelanda e Re dhe Australia e më pas Japonia. Ndër vendet e fundit që festojnë janë ishujt Hauai. Në Zelandën e Re fishekzjarret pritet të hidhen pas rreth 3 orësh, ndërsa në Australi ku festohet 4 orë më vonë, autoritetet po bëhen gati ta presinRead More

Share

Panik në Greqi, sizmiologët: Pritet një tërmet i fuqishëm

Mëngjesin e së dielës banorët e Korintit, Attikës, Peloponezit dhe Sterea Hellas janë tronditur nga një tërmet i shkallës 4.6 rihter. Referuar mediave greke mësohet se nuk ka njerëz të lënduar apo dëme materiale. “Ne duhet të jemi të kujdesshëm, pasi mund të ketë lëkundje të tjera tërmeti sepse zona ku ka qenë epiqendra ka potencial të lartë sizmik për të sjellë tërmete të tjerë. Mundësia e një tërmeti më të fuqishëm mbetet e hapur”, tha Gerasimos Papadopoulos, drejtor hulumtues i Institutit Sizmiologjik të Athinës.

Share

Olivera Trajkovska në emisionin “Top Tema”, këshillon Ziadin Selën të shkojë në kursë për PR te Taravari

Gjatë pjesëmarjes në emisionin Top Tema në televizionin Telma me gazetaren Olivera Trajkovska, kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është përballur nga ‘kritika’ nga ana e gazetares që drejton emisionin e cila i ka përmendur atij deklaratat që i ka dhënë para zgjedhjeve lokale lidhur me identitetin e maqedonasve, transmeton Zhurnal.mk Si një nga pyetjet më provokative që gazetarja e emisionit i ka bërë Selës është lidhur me deklaratat e tij para fushatës së zgjedhjeve parlamentare 2016 kur ai kishte qenë pjesëmarës në disa emisione dhe kishte debatuar përRead More

Share

Share