Main Menu

Wednesday, November 29th, 2017

 

Problemet që bananet i zgjidhin më mirë se barnat

Duket shumë e çuditshme, por ka disa probleme të cilat bananet mund t’i zgjidhin më mirë se barnat. Fruti i bananes është i mirë për shëndetin tonë, sepse përmban proteina, një sasi të madhe të vitaminave dhe ushqyesve të tjerë dhe është me të vërtetë e shijshme. Bananet gjithashtu na mbrojnë nga sëmundjet, duke marrë parasysh sasinë e tyre të lartë të fibrave, transmeton Klan Kosova. Më poshtë janë disa probleme specifike që bananet mund t’i zgjidhin më mirë se barnat: Bananja është një burim shumë i mirë i energjisëRead More

Share

Mësoni përse ky është çaji më i kërkuar në botë!

Çaji i gjelbër i llojit Matcha prodhohet në krahinat japoneze Nishio dhe Uji, dhe falë përbërësve shërues, është një ndër çajet aktualisht më të kërkuara. Ka shije specifike dhe pihet bashkë me simite të ëmbla. Çaj mbi çaje, siç e quajnë shpesh në Lindjen e Largët, matcha është i njohur tashmë disa shekuj. Përshpejton metabolizmin dhe i ndihmon organizmit në djegien e yndyrës madje rreth katër herë më shpejt, pa shkaktuar efekte anësore negative si p.sh. puna e shpejtuar e zemrës dhe shtypja e gjakut. Fjala është për çajin ceremonialRead More

Share

Rrobat e zeza si të reja: një truk për kthimin e ngjyrës së zezë në gardërobë

Amvisat theksojnë që ky truk për kthimin e ngjyrës së zezë në gardërobë sjell rezultate të shkëlqyeshme. Nevojitet vetëm të shtoni një lugë të vogël piper të zi (përafërsisht 5 gramë) në kazanin e rrobalarëses me rroba të zeza, transmeton Telegrafi. Lëshojeni rrobalarësen, dhe lani rrobat në programin e zakonshëm. Kokrrizat e piperit shtresojnë detergjentin që shkakton zbehjen e rrobave. Pastaj ai ikën me procesin e shpëlarjes. Për çka bëhet ky truk? Rrobat zbehen për shkak të grumbullimit të detergjentit, ndërsa abraziviteti i piperit do t’i qërojë këto mbetje, kurseRead More

Share

Ndodhë edhe kjo: Maqedonasi nxjerr gjyshen në shitje

Një qytetar i Maqedonisë ka vendosur që të ”çlirohet” nga gjyshja e tij, duke e publikuar një shpallje online për ta shitur gjyshen. ”E shes gjyshen, 68 vjeçare, ka pension prej 15.000 den (250 euro). Çmimi sipas marrëveshjes”, ka shkruar shitësi. Gjithsesi se një veprim i këtillë ka shkaktuar edhe reagime te qytetarët. Sipas portalit SkopjeInfo, dikush madje e ka paraqitur rastin edhe në polici, ndërkaq të tjerët ia kanë uruar të njëjtën shitësit.

Share

Share