Main Menu

Saturday, November 25th, 2017

 

Me lëkurën e mandarinave mund të shëroni shtatë probleme

Lëkurat e mandarinave ose dhe fruti i mandarinës është një frut i ngjashëm me portokallin. Është frut i ëmbël dhe gjithashtu ka një sërë vlerash ushqyese si vitamina ashtu edhe minerale, duke e bërë një zgjidhje perfekte për ta konsumuar shpesh herë gjatë ditës. Lëkura e këtij fruti përmban vajra esencial që përdoren shumë nga industria e parfumeve, por edhe në produktet e kujdesit ndaj lëkurës. Të hedhësh poshtë lëkurat e manderinës konsiderohet një nga gjërat më normale sepse mendohet një mbetje e frutit, por më poshtë do ju rendisimRead More

Share

Veshja po jua prish foton! Këto janë ngjyrat që duhet të zgjidhni në kombinim për të shkrepur një foto perfekte

Fotot janë shumë të rëndësishme, sidomos për vajzat të cilat dëshirojnë të postojnë çdo moment foto në rrjetet sociale. E dëgjojmë shpesh frazën: “s’më kap fare mirë foto sot” në fakt duhet të dini se problem i kësaj është pikërisht veshja. Disa prej ngjyrave që ju vishni nuk dalin aspak mirë në foto dhe për këtë arsye fotoja juaj dështon. Sipas Lee Eiseman, drejtoreshë në institutin Pantone Color ngjyrat e ngurta duken shumë më mirë se ngjyrat pastel e të zbehta. Aparatët ndodnjëherë kanë probleme në përshtatjen e kontrasteve dheRead More

Share

6 shenjat që tregojnë mungesën e marrëdhënies te një femër

Kur është fjala për seksin, nuk ka asgjë më të keqe se të kalosh një kohë të gjatë pa pasur marrëdhënie intime. Sigurisht, ka mënyra për t’u kujdesur për nevojat tuaja, por çdokush që ka pasur marrëdhënie seksuale e di që nuk është aspak e njëjta gjë. Megjithatë, mungesa e seksit jep disa sinjale… Ja cilat janë 6 më kryesoret: 1. Vetëvlerësimi i ulët Kur nuk keni kryer marrëdhënie seksuale për një kohë të gjatë, vetëvlerësimi juaj mund të marrë një goditje të madhe. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëseRead More

Share

Ja ilaçi i mrekullisë për trurin

Shkencëtarët shpresojnë se kanë gjetur ilaçin e duhur për të ndaluar të gjitha sëmundjet neurodegjenerative të trurit, përfshi këtu edhe demencian. Në vitin 2013, një ekip shkencor britanik arriti të ndalojë vdekjen e qelizave të trurit tek kafshët për herë të parë, duke u bërë kryelajm në mbarë botën. Por përbërja nuk ishte e përshtatshme për njerëzit, pasi shkaktonte dëmtim të organit. Tani dy ilaçe, që kanë të njëjtin efekt mbrojtës në tru, janë të sigurta për përdorim tek njerëzit. “Është vërtet e mrekullueshme,” tha profesoresha Giovanna Mallucci. Ajo thotëRead More

Share

Asteroidi gjigant do të kalojë pranë Tokës para Krishtlindjeve

Diametri i asteroidit 3200 Phaethon është rreth tre mile dhe është klasifikuar si objekt potencialisht i rrezikshëm për planetin tonë, sipas Qendrës Minor Planet. Sidoqoftë, asteroidi nuk pritet të shkatërrojë Tokën, pasi do të kalojë 6.5 milionë mile larg saj. NASA planifikon të krijojë modelin 3D të asteroidit, i cili ka formën e parregullt. Ai është detektuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2007, ndërsa pranë Tokës do të kalojë më 16 dhjetor të këtij viti.

Share

Gjendet një objekt misterioz në qiell?

Gjuetarët e UFO-ve besojnë se një anije jashtëtokësore është duke lëvizur në mënyrë sekrete në orbitën e Tokës me mijëra vjet. Një objekt i çuditshëm është vërejtur në arkivin e fotografive të NASA-s. Gjuetarët e UFO-ve thonë se kjo është një gjetje që tregon ekzistimin e një anije jashtëtokësore. Objekti thuhet të jetë xhiruar gjatë lansimit të anijes kozmike Endeavour në maj të vitit 2011, shkruajnë mediat britanike . NASA nuk ka komentuar pohimet, por më herët ka hedhur poshtë pohimet për kontakt me jashtëtokësorë, transmeton KP

Share

Piramidat e Ilirëve ‘trullosin’ opinion botëror. Arkeologët: Janë më të mëdhatë në botë!

‘Lugina e Piramidave’ në Bosnjë Hercegovinë vazhdon të tronditë opinionin dhe të tërheqë turistë nga mbarë bota, raporton “EuroNews”, në një investigim të publikuar disa ditë më parë  Piramidat janë ndërtuar nga civilizimi ilir dhe duket se janë më të sofistikuara se sa mund tua marrë mendja shumë ekspertëve. Misteri filloi që në vitin 2005, kur arkeologu Semir Osmanagi pohoi se një kodër në qytetin Visoko (një orë jashtë Sarajevës) ishte në fakt një ndërtim artificial, shkruan televizioni evropian. Në këtë zonë ekzistojnë plot katër piramida të njohur si Piramida e Diellit, PiramidaRead More

Share

Share