Tuesday, November 14th, 2017

 

Ish shefi i kabinetit të Bejtës, “shpërblehet” nga Taravari me një “pozitë” në kuadër të kësaj ndërmarje

Në javën e dytë si kryetar komune, Arben Taravari ka nisur edhe ndryshimet në administratën e Komunës së Gostivarit. Sipas informatave zyrtare, Taravari ka nënshkruar urdhëresë me të cilën shefin e kabinetit të Kryetarit të komunës, Bashkim Hasanin e ka transferuar me vend pune në NP Komunalec.

Share

Tentojnë të vrasin një bari në Gostivar

SPB Tetovë ka ngritur padi penale kundër L.S. (37) nga fshati Çegrane për shkak të dyshimit për kryerjen e veprës penale “tentim për vrasje”. Më datë 11 nëntor rreth orës 15:00, i akuzuari në vendin e quajtur “Gropa”, në të cilën bariu E.E. (33) nga fshati Negotinë duke i kullotur dhentë, për tu mbrojtur nga qentë me armë zjarri ka gjuajtur në ajër. Pas pak ka filluar konflikti verbal mes E.E. dhe L.S. L.S. i ka vënë armën në dorë E.E., ka gjuajtur pas çka E.E. ka pësuar lëndime. L.S.Read More

Share

Qeveria zvicerane paralajmëron realizimin e dy projekteve në Gostivar

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari sot ka pritur nw takim këshilltarin rajonal për ujë dhe menaxhim me mbetjet pranë Ambasadës së Zvicrës në Maqedoni – Cliff Hammer, i shoqëruar nga Bujar Ibishi dhe Stanisllava Dodeva. Me këtë rast Cliff Hammer ka njoftuar kryetarin e komunës së Gostivarit për dy projektet e reja të cilat së shpejti duhet të fillojnë të implementohet të cilat financohen nga qeveria zvicerane. Menaxhimi rajonal me mbeturinat është projekti i financuar nga ambasada zvicerane në bashkëpunim me Rajonin Planor të Pollogut. Projekti tjetër, ështëRead More

Share

Truke si grimi të duket i freskët gjatë gjithë ditës

Shumica e vajzave e njohin mirë situatën kur grimi bie e prishet, me të dalë nga shtëpia, sidomos kur temperaturat janë si të këtyre ditëve. Një pjesë zgjedhin të mos e përdorin fare në ditët e nxehta, por për ato që janë bërë të varura, ngelet një problem i vazhdueshëm. Ndalu pak për të lexuar këto këshilla sepse në këtë mënyrë, grimi do të të zgjasë ca orë më shumë nga sa të duhet. I kemi marrë këshillat nga specialistët e paskuintave të sfilatave. 1. Përdor gjithmonë kremin hidratues përparaRead More

Share

Aktori i Portokallisë ironizon me Bleonën për ngrirjen e vezëve

Ditë më parë, këngëtarja Bleona Qereti kishte habitur të gjithë me një veprim. Ajo ngriu vezët për të qenë në gjendje të bëjë fëmijë kur ta gjejë partnerin ideal. Veprimi i Bleonës ishte komentuar shumë, një ‘lum’ me kritika i kishin ‘vërshuar’ llogaritë e këngëtares në rrjete sociale, por kishte qenë vetë këngëtarja ajo e cila përmes një videoje e kishte sqaruar se çka në të vërtetë ishte ai veprim. Pasi filloi të harrohet ajo ngjarje, është aktori i Portokallisë, Rezart Veleshnja ai i cili ka realizuar një video meRead More

Share

Apple në vitin 2018 sjell tre iPhone të rinj

Kanë nisur spekulimet për linjën e re të iPhonet. Sipas “KGI Securities”, Apple do të mbajë dizajnin aktual në të tre pajisjet e reja që do të prezantohen. Dy modele do të kenë panele OLED, njëri prej të cilëve do të jetë i madhësisë së njëjtë me iPhone X 5.8-inç, dhe tjetri me ekran më të madh, 6.5-inç. Mes këtyre dy pajisjeve do të jetë një tjetër me ekran 6.1-inç me ekran LCD. Ky telefon pritet të kushtojë 649 – 749 dollarë.

Share

Ja cili fshat është më i ftohtë në botë

Shumë prej nesh ankohen për ditë të ftohta gjatë muajve të dimrit, por çfarë do të thoshin banorët e fshatit Oymyakon për nivelin e temperaturave që arrijnë atje. Në muajin janar temperatura mesatare është -50 gradë celsius në fshatin rus, duke e bërë atë vendin më të ftohtë të banuar në tokë, njofton Top Channel. Temperatura rekord në këtë vend është regjistruar -71.2 gradë celsius. Oymyakon ka rreth 500 banorë që përdorin djegien e druve për ngrohje. Fshati është rreth 750 metra lartësi mbi nivelin e detit dhe gjatësia eRead More

Share

Bora dhe moti i lig pushtojnë një pjesë të Ballkanit

Në Sarajevë dje ka rënë borë, ndërsa meteorologët paralajmërojnë se priten reshje më të rrëmbyeshme. Në kryeqytet dhe në pjesën më të madhe të BeH-së është dhënë “meteo-alarm “i verdhë”. Temperatura në Sarajevë është dy gradë, ndërsa gjatë natës ka zbritur nën zero. Reshjet të dëborës priten ditëve të ardhshme në disa pjesë të BeH-së. Lartësia e shtresës së dëborës parashikohet se është midis pesë dhe 15 centimetra. Rrjeti evropian i serviseve meteorologjike publikoi dje meteo-alarm “të kuq” për gjithë territorin e Malit të Zi për shkak të reshjeve tëRead More

Share

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Irak dhe Iran është rritur

Mijëra njerëz e kanë kaluar edhe natën e dytë në tendat e improvizuara ose nën qiellin e hapur, derisa autoritetet konsiderojnë se nuk ka shpresa për gjetjen e të mbijetuarve eventualë, nga tërmeti i fuqishëm që e ka goditur rajonin afër kufirit Iran-Irak, nga i cili kanë humbur jetën më se 437 njerëz. Ministria e brendshme e Iranit tha dje se në provincën iraniane, Kermanshah, është raportuar për 407 persona të vdekur dhe afro 6,700 të tjerë të plagosur. Sot në mëngjes agjencitë iraniane të lajmeve kanë paraqitur shifra tëRead More

Share

Policët do të jenë nën vëzhgim të prokurorëve publik

Ministria e Drejtësisë përgatitë propozim ligj për ndryshimin e Ligjit për Prokurori Publike. Në propozim, thuhet se mekanizmat në kohë, efikase dhe të pavarura për kontrollë mbi punën e policisë është kërkesë sipas Komitetit Europian për të Drejtat e Njeriut, njofton Zhurnal. “Këto mekanizma nevojitet të jenë të pavarura gjatë hetimeve. Më tepër raporte të organizatave ndërkombëtare, si dhe të institucioneve nacionale dhe organizatave joqeveritare thonë se mekanizmat kontrolluese mbi trupat për zbatimin e ligjit në Republikën e Maqedonisë nuk janë në nivel të përshtatshëm. Kjo është vërtetuar edhe meRead More

Share

Share