Monday, November 13th, 2017

 

Gola dhe spektakël, Kosova fiton me përmbysje ndaj Letonisë

Kosova ka arritur të gjejë fitoren, teksa ka mposhtur Letoninë në miqësore, me rezultatin spektakolar 4-3. Skuadra e drejtuar përkohësisht nga Muharrem Sahiti e pa veten 3 herë në disavantazh, por sërish guxoi dhe u shpërblye në minutën e 94-t, kur Bersant Halimi shënoi golin e fitores. Pjesa e parë përfundoi në barazim 2-2, me Letoninë që kalon 2 herë në avantazh dhe Kosovën që barazon fillimisht me anë të Amir Rrahmanit dhe më pas me anë të Vedat Muriqit. Edhe pjesa e dytë fillon me një gol të letonezëve,Read More

Share

Italia mbetet jashtë Botërorit

Kombëtarja e Italisë ka barazuar 0:0 me Suedinë, për të mbetur kështu jashtë Kupës së Botës Rusia 2018 Italia ka barazuar 0:0 me Suedinë në San Siro, për të mbetur kështu jashtë Kupës së Botës, fal humbjes në ndeshjen e parë 1:0. Italianët dominuan ndeshje nga fillimi e deri në fund, por nuk arritën të thyejnë mbrojtjen e çeliktë të Suedisë. Kështu Italia mbetet jashtë Kupës së Botës të vitit 2018, për herë të parë pas 59 viteve.

Share

Peticion deri tek Taravari- kërkohet kthimi i edukatoreve të përjashtuar nga puna

Pas largimit nga puna të 5 punësuarve nga një çerdhe në Gostivar nga ana e kryetarit aktual të Gostivarit nga radhët e Aleancës për shqiptarët, Arben Taravari, prindërit kanë dalë me peticion që të kthehen në vendet e tyre të punës. “Ne si prindër dhe qytetarë të Gostivarit lusim kryetarin e komunës Arben Taravari që edukatoren e çerdhes ‘Pranvera’ Hirmize Shabani Alija mos e largoni nga puna. Ju lusim për mirëkuptim nga qytetarët”, shkruhet në peticionin e prindërve, njofton Aktuale.mk. Rikujtojmë se nga ana e kreut aktual të komunës TaravariRead More

Share

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon nesër

Edhe në pjesën e pasdites të vazhdimit të sotëm të seancës së 15-të, deputetët i kanë paraqitur  qëndrimet e ndryshme rreth projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve. T’i përforcojmë ngjashmëritë pa garë etnike, të shkojmë përpara, të gjejmë zgjidhje të përbashkëta. Na duhet shoqëri bashkëhokore, multukulturore, multietnike, multiqytetare, ishte  porosia e shumicës qeveritare e cila bëri thirrje fillimisht të miratohet nevoja nga miratimi i ligjit, që pastaj të hyhet në debat thelbësor i cili do t’i heqë të gjitha dilemat dhe dyshimet rreth përmbajtjes dhe esencës së saj, transmeton MIA.  Opozita,Read More

Share

Shqipëria me fitore e mbylli vitin 2017

Kombëtarja e drejtuar nga Cristain Panucci e nisi mjaftë mirë takimin duke rrezikuar portën dhe duke luajtur në sulm që nga fillimi. Turqit në fillim rrezikuan me Tusun, por Shqipëria e tregua e matur në mbrojtje. Për Shqipërinë rrezikon Eros Grezda, por goditja e tij devijohet. Shqipëria gjeti golin në minutën e 24-të me Armando Sadikun. Ishte Odise Roshi ai që kreu punën dhe harkoi bukur për të, ndërsa Sadiku me një goditje të fort mposhti portierin Babacan. Sadiku duke festuar golin Shqipëria pas golit e mori lojën në dorëRead More

Share

Kryetari i Gostivarit Arben Taravari e filloi turin e vizitave nëpër shkollat fillore dhe të mesme

Kryetari i komunës së Gostivarit Arben Taravari, turin e vizitave në shkollat fillore dhe të mesme e filloi në shkollën më të vjetër të qytetit “Ismail Qemali”. Me këtë rast ai zhvilloi një takim me të punësuarit në këtë shkollë dhe kërkoi nga kolektivi që të japë propozimet për caktimin e ushtruesit të detyrës drejtor shkolle.        “Dalëngadalë duhet t’i përzgjedhim drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme. Sipas meje, një ndër shkollat më prestigjioze dhe më të rëndësishme është shkolla në të cilën edhe unë vetë kam mësuar, respektivisht shkollaRead More

Share

Ushqimet që parandalojnë lodhjen

Nëse nuk mund ta tejkaloni ditën pa bërë një sy gjumë apo edhe pa dozën e madhe të kafesë, ju mund të vuani nga lodhja. Faktorë të ndryshëm për lodhjen tuaj mund të jenë stresi, mangësia e gjumit apo ushqimit, ngarkesa në punë ose ndonjë sëmundje, transmeton ksp. Konsumimi i disa ushqimeve mund t’u ndihmojë të menaxhoni mirë lodhjen tuaj dhe të riktheni energjinë që ju mungon. Drithërat, fasulet, spinaqi, portokalli dhe gjithsesi konsumi i mjaftueshëm i ujit janë disa nga ushqimet që rekomandohen kur ndjeheni të lodhur dhe paRead More

Share

Këto janë dobitë e çajit të zi

Sigurisht keni dëgjuar argumente për dhe kundër, se çaji i zi mund të jetë i dëmshëm nëse konsumohet çdo ditë, deri sa duhet të shmanget më pas plotësisht. Deri tani, nuk ka të dhëna zyrtare që pretendojnë se ky lloj çaji është i dëmshëm për shëndetin, në të kundërtën, është shumë i dobishëm në parandalimin e shumë sëmundjeve që po prekin të rinjtë në botë, andaj edhe po paraqesim përfitimet e kësaj pije gjithnjë e më shumë të popullarizuar. Shëndeti oral Hulumtimet kanë treguar se çaji i zi vret bakterietRead More

Share

Pse leximi na bën më të lumtur

Të lexosh të bën të lumtur Kjo është thënë në një nga hulumtimet e kryera nga “GeMs” në bashkëpunim me Universitetin e Romës Tre. Sipas këtij studimi, indeksi i lumturisë së lexuesve është 7.44, ndërsa për jo-lexuesit bie në 7.21, transmeton KosovaPress. Dhe kjo nuk ka mbaruar, lexuesit duket se janë më të kënaqur me përdorimin e kohës së lirë, janë më optimistë dhe më pak agresivë. Shkurtimisht, leximi duket të jetë një armë e vërtetë për të hequr qafe stresin dhe të jetë më entuziast për jetën. Po juRead More

Share

Kryetari i Londrës uron Dua Lipën për suksesin në ‘MTV EMA’

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, e ka uruar këngëtaren shqiptare, Dua Lipa, për çmimin e fituar në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Europe Music Awards’. Khan është një fans i muzikës së 22-vjeçares. Ai madje ka qenë edhe në koncertet e saja në të kaluarën. Lexo po ashtu: Ndërsa në faqen zyrtare të kryetarit të Londrës në Twitter, ka bërë një postim për ta uruar Duan. “Qyteti ynë i ka disa prej talentëve më të mëdha të muzikës botërore”. “Është gjë e bukur të shohësh londinezen Dua Lipa dukeRead More

Share

Share