Main Menu

November, 2017

 

6 shenjat që tregojnë mungesën e marrëdhënies te një femër

Kur është fjala për seksin, nuk ka asgjë më të keqe se të kalosh një kohë të gjatë pa pasur marrëdhënie intime. Sigurisht, ka mënyra për t’u kujdesur për nevojat tuaja, por çdokush që ka pasur marrëdhënie seksuale e di që nuk është aspak e njëjta gjë. Megjithatë, mungesa e seksit jep disa sinjale… Ja cilat janë 6 më kryesoret: 1. Vetëvlerësimi i ulët Kur nuk keni kryer marrëdhënie seksuale për një kohë të gjatë, vetëvlerësimi juaj mund të marrë një goditje të madhe. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëseRead More

Share

Ja ilaçi i mrekullisë për trurin

Shkencëtarët shpresojnë se kanë gjetur ilaçin e duhur për të ndaluar të gjitha sëmundjet neurodegjenerative të trurit, përfshi këtu edhe demencian. Në vitin 2013, një ekip shkencor britanik arriti të ndalojë vdekjen e qelizave të trurit tek kafshët për herë të parë, duke u bërë kryelajm në mbarë botën. Por përbërja nuk ishte e përshtatshme për njerëzit, pasi shkaktonte dëmtim të organit. Tani dy ilaçe, që kanë të njëjtin efekt mbrojtës në tru, janë të sigurta për përdorim tek njerëzit. “Është vërtet e mrekullueshme,” tha profesoresha Giovanna Mallucci. Ajo thotëRead More

Share

Asteroidi gjigant do të kalojë pranë Tokës para Krishtlindjeve

Diametri i asteroidit 3200 Phaethon është rreth tre mile dhe është klasifikuar si objekt potencialisht i rrezikshëm për planetin tonë, sipas Qendrës Minor Planet. Sidoqoftë, asteroidi nuk pritet të shkatërrojë Tokën, pasi do të kalojë 6.5 milionë mile larg saj. NASA planifikon të krijojë modelin 3D të asteroidit, i cili ka formën e parregullt. Ai është detektuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2007, ndërsa pranë Tokës do të kalojë më 16 dhjetor të këtij viti.

Share

Gjendet një objekt misterioz në qiell?

Gjuetarët e UFO-ve besojnë se një anije jashtëtokësore është duke lëvizur në mënyrë sekrete në orbitën e Tokës me mijëra vjet. Një objekt i çuditshëm është vërejtur në arkivin e fotografive të NASA-s. Gjuetarët e UFO-ve thonë se kjo është një gjetje që tregon ekzistimin e një anije jashtëtokësore. Objekti thuhet të jetë xhiruar gjatë lansimit të anijes kozmike Endeavour në maj të vitit 2011, shkruajnë mediat britanike . NASA nuk ka komentuar pohimet, por më herët ka hedhur poshtë pohimet për kontakt me jashtëtokësorë, transmeton KP

Share

Piramidat e Ilirëve ‘trullosin’ opinion botëror. Arkeologët: Janë më të mëdhatë në botë!

‘Lugina e Piramidave’ në Bosnjë Hercegovinë vazhdon të tronditë opinionin dhe të tërheqë turistë nga mbarë bota, raporton “EuroNews”, në një investigim të publikuar disa ditë më parë  Piramidat janë ndërtuar nga civilizimi ilir dhe duket se janë më të sofistikuara se sa mund tua marrë mendja shumë ekspertëve. Misteri filloi që në vitin 2005, kur arkeologu Semir Osmanagi pohoi se një kodër në qytetin Visoko (një orë jashtë Sarajevës) ishte në fakt një ndërtim artificial, shkruan televizioni evropian. Në këtë zonë ekzistojnë plot katër piramida të njohur si Piramida e Diellit, PiramidaRead More

Share

In Memoriam:Ndërroi jetë legjenda e muzikës shqiptare në Maqedoni-“Bylbyli i Pollgut”, Znj.Hanife Sejfulla Reçani

Pas një sëmundje të rëndë sot ka ndërruar jetë një ndër këngëtaret më të njohura të muzikës folklorike dhe popullore në rajonin e Pollogut, Hanife Sejfulla – Reçani -“Bylbyli i Pollgut” me origjinë nga Shkinaku. Hanife Sejfulla Reçani ishte e bija e Sahit Keçës nga  fshati Shkinak Grykë-Çajë, Lumë. Dy vëllezërit Malë Myrta dhe Sahit Myrta ( Keça ) jetonin në Shkinak dhe bënin një jetë të vështirë, si të gjithë banorët e tjerë. Për arsye të kushteve të vështira ekonomike ata u shpërngulën nga Shkinaku rreth vitit 1934 dhe morën rrugënRead More

Share

I urrente myslimanët u bë njëra prej tyre, rrëfimi i të krishterës që u konvertua

Ishte e krishterë, por sot ajo është myslimane e devotshme. Falet, agjëron…Ky është rrëfimi i saj Unë u konvertova në Islam në tetor të vitit 2007. U rrita katolike, isha katolike shumë e rreptë. Dikur jepja mësim për katekizëm. Isha një shërbyese altari, kam qenë shumë aktive në kishë. Jeta ime ka qenë shumë ndryshe pas ardhjes në Islam. Ka qenë një nga gjërat më të bukura që më ka ndodhur ndonjëherë, por ka sjellë gjithashtu edhe pjesën e saj të vështirësive. Familja ime nuk e pranon Islamin, prandaj ataRead More

Share

Arkeologët japin lajmin e mijëvjeçarit! Zbulohet varri i Budës, ja çfarë thuhet në shkrimet e tij

Një varr mijëravjeçar i zbuluar së fundmi në Kinë besohet se mbart hirin e Budës. Disa besimtarët thonë se eshtrat e djegura 2000 vjeçare i përkasin Siddhartha Gautama, mësimet e të cilit u bënë themeli i fesë Budiste. Kockat e djegura u gjetën në një kuti qeramike me një mbishkrim që pretendonte se i përkasin Budës, i cili besohet të ketë vdekur 2.500 vjet më parë. Kutia është gjetur në Jingchuan, përkrah mbi 260 statujave budiste. Murgjit e Tempullit Manjusri në Manastrin Longxing në prefekturën e Jingzhou pretendojnë se kanëRead More

Share

Ja si mund të përmirësoni kujtesën deri në 30 për qind

Një ekip hulumtuesish nga Universiteti i Kalifornisë së Jugut zhvilloi “proteza të kujtesës”, implantet që mund të përmirësonin kujtesën njerëzore. Zbulimi i tyre u paraqit në Institutin e Neurologjisë në Washington, transmeton Ksp. Pajisja përbëhet nga elektroda që janë ngulitur në tru dhe duhet të imitojnë proceset e memories natyrore duke bërë tensione të vogla elektrike në hipotalamus, pjesët e trurit përgjegjëse për të mësuarit dhe kujtesën. Sa për elektrodat që imitojnë aktivitetin normal të trurit, shkencëtarët shpresojnë të ndihmojnë njerëzit me çrregullime të kujtesës, siç është çmenduria.Siç ka treguarRead More

Share

Ushqimi më i mirë për trurin sipas shkencës, ja efekti i jashtzakonshëm që ka në trupin tonë

Gjërat e shijshme jo gjithmonë janë të shëndetshme dhe e anasjellta. Ky është edhe rasti i bajameve. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm dhe të bukur njëkohësisht. Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani disa bajame gjatë një dite: Rregullojnë kolesterolin Bajamet bëjnë pjesë tek lista me 5 produkte që rregullojnë nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Përmirësojnë flokët Bajamet përmbajnë vitamina dhe minerale shumë të nevojshme për rritjen e flokëve, duke i bërë ato të shëndetshme dhe tëRead More

Share

Share