November, 2017

 

Qatip Osmani: Tri pikë të mëdhaja

Skuadra e Shkëndijës së Tetovës ka bërë një hap të madh drejt titullit të kampionit edhe përskaj fatit se sot në program ishin vetëm ndeshjet e javës së 15-të, të LPFM-së. Këta në transfertë me rezultatin e pastër 2:0 I mundën veriorët e Sileksit. Trajneri Osmani, për veb faqen zyrtare të klubit ka thënë se këto janë tri pikë të mëdha për të ruajtur distancën e pikëve ndaj kundërshtarëve. “ Tri pikë të mëdha, për ne për të ruajtur distancën që kemi ndaj kundërshtarëve, pastaj edhe një siguri për vazhdiminRead More

Share

Gjykata kushtetuese shfuqizon ligjin për përcaktimin e dënimeve

Tabelat në të cilat përllogariteshin gjobat do të shkojnë në histori, gjykata kushtetuese e ka shfuqizuar këtë ligj për matjen e dënimit dhe lartësinë e tyre të sjellë para tre viteve por i kritikuar nga ekspertët dhe nga gjyqësori, transmeton Zhurnal. Kjo do të thotë se gjykatësit nuk do kenë duart e lidhura gjatë vendosjes së dënimeve ashtu si i kishin më parë për ato që kryenin vepra penale. “Gjykatësit konstatuan se ligji është problematik mbi kushtetutën, vendimi është sjellë sot por do futet në fuqi pas publikimit në gazetënRead More

Share

Kidnapohet vajzë 18 vjeçare në Gostivar

Siç informojnë nga SPB Tetovë, dje 18 vjeçarja E.A. nga fshati Debresh i Gostivarit ka denoncuar kidnapimin e saj ndërsa personi që ka kryer atë është një 20 vjeçar nga fshati Pirok i Tetovës. Sipas fjalëve të vajzës, ajo para 2 muajsh në rrjetin social “Instagram” është njoftuar me 20 vjeçarin nga fshati Pirok ndërsa me datën 6 të muajit të kaluar ata janë takuar në një salon ondulimi në Gostivar ku sipas vajzës djali me forcë e ka futur në veturë dhe e ka kërcënuar se do i’a vrasëRead More

Share

Komuna Gostivarit, përpjekje maksimale për të ndihmuar fëmijët me nevoja speciale

Komuna e Gostivarit për këtë mandat katërvjeçar do të bëjë përpjkeje maksimale që të ndihmojë personat me nevoja speciale, me theks të posaçëm fëmijët. Në këtë drejtim, kryetari i komunës së Gostivarit realizoi sot një takim me koordinatoren e Qendrës për resurse të mbështetur nga UNICEF, Margarita Millosheska. Znj. Millosheska e njoftoi kryetarin Taravari për nevojën për implementim të një projekti  për asistencë për shkollat dhe asistencë shtëpiake për personat dhe fëmijët me nevoja speciale, si dhe se për momentin është duke punuar në proejktin e mbështeturr nga UNICEF “KaravaniRead More

Share

Taravari dhe Shabani me plane të përbashkëta për Rajonin e Pollogut

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, priti sot në kabinetin e tij kryetarin e Komunës së Vrapçishtit, Isen Shabani. Kryetarët e dy komunave fqinje, siç citohet në njoftim, biseduan në lidhje me gjendjen aktuale në komunat të cilat i udhëheqin dhe shqyrtuan modalitetet për kryerjen e reformave të nevojshme, me theks të veçantë bashkëpunimin në nivel të rajonit të Pollogut. “Si dy komuna fqnije, Gostivari dhe Vrapçishti kanë më shumë probleme identike, dhe disa prej tyre mund të kenë vetëm zgjidhje të përbashkët. Do të theksoja me këtë rastRead More

Share

Tërmet i ri dridh Maqedoninë

Tërmet me magnitudë 3.5 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në Maqedoni në orën 10:45. Tërmeti është regjistruar në periferi të Shkupit gjegjësisht në Rostueshe me thellësi prej 2 Km.

Share

Komuna e Gostivarit i bashkëngjitet aksioni humanitar “Mos hidh por dhuro”

Departamenti për arsim, kulturë dhe sport pranë Komunës së Gostivarit iu bashkangjit iniciativës “Mos hidh por dhuro”. Në kuadër të kësaj iniciative, dita e mërkurë, e enjte dhe e premte u shpallën si Ditë të humantetit. “Të mobilizohemi dhe të tregojmë se humaniteti, vullneti pozitiv dhe dashuria për njëri tjetrin akoma banojnë në këtë vend”, thotë përgjegjësja e Departamentit për arsim znj. Aslian Snopçe, duke precizuar se për këtë qëllim do të grumbullohen libra dhe lodra për fëmijë të moshës prej 2 deri më 5 vjeç. Departamenti për arsim, apelonRead More

Share

Greqi, zi kombëtare për viktimat nga përmbytjet

Kryeministri grek Aleksis Cipras shpalli ditë zie kombëtare në vend për shkak viktimave nga përmbytjet, në të cilat e humbën jetën 15-të persona, njoftuan mediat greke. “Shpallja ditë zie kombëtare është më së paku që mund të bëjë”, deklaroi Cipras. Ministria e Punëve të Jashtme e Greqisë pritet të shpall ditë zie kombëtare treditore. Cipras theksoi se do të bëjë “hetim të tërësishëm që të mos përsëritet katastrofa”. Ai paralajmëroi se Qeveria do t’u ndihmojë familjeve të viktimave me të gjitha mjetet e mundura, si dhe amvisërive dhe ndërmarrjeve tëRead More

Share

I urrente myslimanët u bë njëra prej tyre, rrëfimi i të krishterës që u konvertua

Ishte e krishterë, por sot ajo është myslimane e devotshme. Falet, agjëron…Ky është rrëfimi i saj Unë u konvertova në Islam në tetor të vitit 2007. U rrita katolike, isha katolike shumë e rreptë. Dikur jepja mësim për katekizëm. Isha një shërbyese altari, kam qenë shumë aktive në kishë. Jeta ime ka qenë shumë ndryshe pas ardhjes në Islam. Ka qenë një nga gjërat më të bukura që më ka ndodhur ndonjëherë, por ka sjellë gjithashtu edhe pjesën e saj të vështirësive. Familja ime nuk e pranon Islamin, prandaj ataRead More

Share

Arkeologët japin lajmin e mijëvjeçarit! Zbulohet varri i Budës, ja çfarë thuhet në shkrimet e tij

Një varr mijëravjeçar i zbuluar së fundmi në Kinë besohet se mbart hirin e Budës. Disa besimtarët thonë se eshtrat e djegura 2000 vjeçare i përkasin Siddhartha Gautama, mësimet e të cilit u bënë themeli i fesë Budiste. Kockat e djegura u gjetën në një kuti qeramike me një mbishkrim që pretendonte se i përkasin Budës, i cili besohet të ketë vdekur 2.500 vjet më parë. Kutia është gjetur në Jingchuan, përkrah mbi 260 statujave budiste. Murgjit e Tempullit Manjusri në Manastrin Longxing në prefekturën e Jingzhou pretendojnë se kanëRead More

Share

Share