November, 2017

 

Maqedoni, priten arrestime të reja, 12 persona të tjerë në listën e MPB-së

“Janë dhënë urdhra për arrestimin e 36, ndërsa për 12 persona akoma po gjurmohet, ata me siguri janë në Republikën e Maqedonisë”, deklaroi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. Ai nuk deshi t’i përmend emrat e personave që kërkohen, as se a ka deputet mes tyre ose organizatorë të ngjarjeve të 27 prillit, duke theksuar se ato të dhëna nuk mund të shpërndahen në opinion. Për ata që janë në paraburgim, ndërsa janë edhe të punësuar në MPB, Spasovski tha se ka norma ligjore që tregojnë se duhet të veprohet nëRead More

Share

Gruevski vazhdon avazin e protestave, dhe sonte para ministrisë së drejtësisë

Lideri i VMRO Nikolla Gruevski edhe sonte ka qenë i pranishëm në protestën para gjykatës penale në Shkup kundër vendimit për të paraburgosur deputetët e tij dhe të tjerë të involvuar në ngjarjet e dhunshme të parlamentit më 27 prill, transmeton Zhurnal.mk Ai së bashku me një grup qytetarësh kanë dërguar mesazhe duke kërkuar lirimin e tyre, ndërkohë që nga gjykata penale protestuesit i drejtuar tek ministria e drejtësisë.

Share

Vërshimet, autoritetet ndërmarrin masat

Qyteti i Shkupit në bashkëpunim me UNDP-në kanë prezantuar sot projektin përmes të cilit parashikohet që të evitohet rreziku nga vërshimet për Shkupin që vijnë nga Mali Vodno dhe Mali i ZI i Shkupit. Ndonëse në Vodno, por edhe në Malin e Zi prej kohësh janë hapur kanale me qëllim parandalimin e vërshimeve, të njëjtit me kohë nuk janë pastruar dhe janë jashtë funksionit. Rreziku më i madh për vërshime në rrethin e Shkupit vjen nga Mali i Zi i Shkupit dhe nga Vodno. Në Malin e Zi të ShkupitRead More

Share

Gjendje emergjente nga stuhia dhe përmbytjet në Shqipëri

Stuhia që ka përfshi pasditen e sotme Shqipërinë, ka shkaktuar viktimën e parë në Fier. Ai është 50-vjeçari Sabri Vriga, i cili është goditur nga rryma elektrike, derisa po riparonte një defekt në fshatin Krujan. Ndërkohë, moti i keq dhe reshjet e shiut përmbyten akset nacionale. Autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar për shkak se niveli i ujit shkoi deri në lartësinë e trafik-ndarëses. Për këtë arsye policia devijoi trafikun në rrugët dytësore. Shumë mjete mbeten të bllokuara në rrugë, ndërsa niveli i ujit po rritet. Edhe rruga drejt aeroportit pati problemeRead More

Share

Janë siguruar 120 mijë euro për ndërtimin e rrugëve lokale në Padalisht dhe Tërnovë

Në kuadër të programit për zhvillim të infrastrukturës rurale të financuar nga Bashkimi Evropian dhe bashkëfinancuar nga buxheti kombëtar, Komuna e Gostivarit siguroi fonde në vlerë prej 120.000 euro. Programin e implementon Ministria e Financave, ndërsa i njëjti administrohet nga Banka Botërore. Komuna e Gostivarit fitoi të drejtën për të shfrytëzuar BE grant në lartësi prej 90.000 euro për ndërtimin e dy rrugëve lokale, njëra në fshatin Padalisht dhe tjetra në fshatin Tërnovë. Vlera e përgjithshme e projekteve është 120.000 euro dhe të njëjtit  bashkëfinancohen nga buxheti kombëtar në vlerëRead More

Share

Bejli komentoi arrestimet për 27-prillin: Kuvendi faktor i rëndësishëm

Në lidhje me arrestimet, paraburgimet dhe mbledhjen e Komisionit për Çështje të Mandatit dhe Imunitetit të deputetëve të Maqedonisë që duhet të mbahet sot pas konventimit të kërkesës së Gjykatës Penale për heqjen e imunitetit të gjashtë deputetëve të arrestuar për terrorin e 27-prillit, sot ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, Xhes Bejli, u shpreh se në zhvillimet e fundit Kuvendi i Maqedonisë ka rol të rëndësishëm, njofton Portalb.mk. “Arrestimet masive për ngjarjet e 27-prillit në Kuvend, janë zhvillime të rëndësishme dhe se po i ndjek meRead More

Share

Policia ka konfiskuar telefonat e Trajko Veljanoskit dhe Vesel Memedit. Dyshohet për komunikim me 27 prill

Të martën pas bastisjes së shtëpive të Trajko Velajnovskit në Shkup dhe Vesel Memedit në Çajl të Gostivarit, policia ka konfiskuar edhe telefonat e tyre. Siç mësohet telefonat celularë janë konfiskuar pasi supozohet se telefonat e tyre përmbajnë informacion mbi disa komunikime kritike ditore që mund të ndihmojnë në sqarimin e aktiviteteve të caktuara më 27 prill. Tani për tani, është e paqartë nëse dyshimi lidhet me komunikimin e tyre të ndërsjellë ose komunikimin e tyre me njerëzit e tjerë. Nëse e thirrni Vesel Memedin dhe Trajko Veljanovskin do të merni përgjigje “përdoruesiRead More

Share

Befason FIFA, Italia rikthehet në Kampionatin Botërorë “Rusia 2018”

Kombëtarja e Italisë ka marrë një lajm shumë të mirë. Pasi ata u eliminuan nga gara për kualifikime në Kampionatin Botërorë “Rusia 2018”, megjithatë duket se ekziston mundësia qe ata të rikthehen në këtë kompeticion, transmeton Gazeta Blic. Italianët ende mund të luajnë në këtë Kampionat, pasi Kombëtarja e Perusë do të suspendohet. Kongresmeni peruan, Paloma Noceda ka thënë se kombëtarja e tyre duhet të jetë plotësisht nën komandon e shtetit dhe ata të vendosin se kur do të luajnë. Kjo gjë nuk i ka pëlqyer edhe aq FIFA-s, qëRead More

Share

A hani shumë shpejt? Ja pse ju duhet të ngadalësoni

Një studim i ri hulumtues që u prezantua kohët e fundit në Sesione Shkencore të Shoqatës Amerikane të Zemrës në Kaliforni, ka gjetur se njerëzit që konsumojnë shumë shpejt ushqimin e tyre kanë më shumë gjasa të zhvillojnë çështje shëndetësore sesa homologët e ngadaltë të ngrënies, transmeton lajmi.net. Hulumtimi sugjeron që njerëzit që hanë shumë shpejt kanë më shumë gjasa të bëhen obezë ose të zhvillojnë sindromën metabolike. Çfarë është sindromi metabolik? Sindromi mendohet të shkaktohet nga një çrregullim themelor i shfrytëzimit dhe ruajtjes së energjisë. Sindromi metabolik përfshin presioninRead More

Share

11 vende në botë që askush nuk guxon t’i vizitojë

Nëse janë dhoma sekrete ose ishuj të fshehtë, ekzistojnë ligje dhe kufizime dhe mesazhi është i qartë: qëndroni jashtë # 11 Arkivat Sekrete të Vatikanit, Vatikan Strehimi katedrale madhështore, ky vend është selia e Kishës Katolike dhe shtëpia e udhëheqësit të saj shpirtëror – Papa. Megjithatë, qasja në arkivat sekrete këtu është e ndaluar! Askush nuk mund të vizitojë dhomat sekrete përveç dijetarëve të kualifikuar, transmeton lajmi.net. # 10 Veriut Sentinel Island, Indi Një pjesë e Andaman dhe Nicobar ishujve, Veriut Sentinel Island është një shtëpi për një fis tëRead More

Share

Share