Main Menu

Thursday, October 19th, 2017

 

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Bëhuni gati për epokën e akullnajave, dielli ka filluar të ftohet

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin se do të ketë një tjetër “epokë akullnajash” rreth viteve  2030, për shkak se Dielli ka filluar të ‘ftohet”. “The Independent” shkruan se hera e fundit që u pa një dukuri e tillë ishte  300 vjet më parë. Dielli do të përjetojë një aktivitet diellor të ngjashëm me atë në shekullin 17 dhe 18, ku njerëzit e asaj kohe e përshkruan atë periudhë si “Epoka e Vogël e Akullnajave” që ngriu disa pjesë të Evropës dhe Amerikës, paralajmërojnë shkencëtarët solar. Shkencëtarët tani janë në gjendje qëRead More

Share

Supë italiane me bukë dhe domate

Një recetë e zonës së Toskanës, shumë e shijshme dhe me aromë të këndshme. Përgatitet mjaft thjeshtë dhe shërbehet e nxehtë. Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 hudhër (të mëdha, të grira) 1 qepë (mesatare, e grirë) 2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera) 2 fije selino (të mëdha, të copëtuara) 1 gjethe dafine (e tharë) 280 gr spinaq (i ngrirë) 440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng) 6 gota lëng perimesh (ose pule) 425 gr pure domatesh 3 gota bukë (e ndenjur, në copa) 1/4 gotë borzilok (i grirë) djathë kaçkavall (i grirë, sipas dëshirës) Përgatitja 1 Ngrohni vajin e ullirit në një enë me fund të rëndë në flakëRead More

Share

Ky zbulim në Arabi, ka mahnitur arkeologët

Arkeologët kanë zbuluar 400 struktura misterioze të gurit në buzë të vullkaneve që mund të jenë mijëra vjet të vjetra në një zonë të shkretëtirës së largët në Arabinë Saudite. Struktura prej guri, të cilat u gjetën duke u përdorur Google Earth, janë quajtur “porta”, sepse ato duken si porta të fushës nga lart. Të ndërtuara në kohërat e lashta, disa nga këto karakteristika të çuditshme janë më shumë se katër herë në gjatësinë e një fushe të futbollit dhe ekspertët besojnë se mund të jenë deri në 7 mijëRead More

Share

Share