Main Menu

October, 2017

 

Ky zbulim në Arabi, ka mahnitur arkeologët

Arkeologët kanë zbuluar 400 struktura misterioze të gurit në buzë të vullkaneve që mund të jenë mijëra vjet të vjetra në një zonë të shkretëtirës së largët në Arabinë Saudite. Struktura prej guri, të cilat u gjetën duke u përdorur Google Earth, janë quajtur “porta”, sepse ato duken si porta të fushës nga lart. Të ndërtuara në kohërat e lashta, disa nga këto karakteristika të çuditshme janë më shumë se katër herë në gjatësinë e një fushe të futbollit dhe ekspertët besojnë se mund të jenë deri në 7 mijëRead More

Share

Planeti i nëntë ekziston, sugjeron NASA

Planeti hipotetik besohet se është 10 herë më i madh se Toka dhe se ndodhet në errësirë, jashtë sistemi diellor, rreth 20 herë më larg diellit se sa ndodhet Neptuni, transmeton portali arbresh.info Përderisa bota misteriozë është nuk është zbuluar në tërësi, astronomët kanë zbuluar një numër tiparesh të çuditshme të sistemit tonë diellor që shpjegohet më së miri nga prania e një planeti të nëntë, deklaron NASA. “Tani ka pesë linja të ndryshme të provave vëzhguese që tregojnë për ekzistencën e Planetit të Nëntë”, ka deklaruar Konstantin Batygin, astrofizikantRead More

Share

Shenjat që tregojnë se sheqeri i gjakut është shumë i lartë

Niveli i sheqerit në trup tregon sasinë e glukozës në gjak, e cila është një lloj sheqeri që i jep energji trupit. Ne përmes ushqimit konsumojmë glukozë, e cila shpërndahet në të gjitha qelizat e trupit. Glukoza e lartë e gjakut (sheqeri i gjakut) ose teknikisht hiperglicemia, ndodh kur trupi nuk mund të përdorë siç duhet glukozën (diabeti i tipit 2), ose ka sasi të pamjaftueshme të tij (diabeti i tipit 1). Nëse kjo do të zgjasë për shumë, për shembull për muaj apo vite, pjesët e caktuara të trupit,Read More

Share

Doni të keni vetulla të përsosura? Bëjeni këtë truk pesë sekonda

Femrat gjithmonë janë në kërkim të produkteve për destinime të shumta, të cilat mund t’ua kursejnë kohën dhe paratë. Dhe derisa në treg ekzistojnë produkte të shumta për formësimin e vetullave, ne po ju sjellim trukun se si t’i rregulloni dhe t’i formësoni në shtëpi mu sikur të ishit profesioniste. Spërkatni pak llak për flokë nëpër mollëza të gishtave të mesëm, pastaj me ta kaloni mbi vetulla në drejtimin nga rrënja e hundës drejt këndit të jashtëm. Dhe e gjitha është kjo. Llaku i flokëve do “t’i disiplinojë” qimet dheRead More

Share

Origjina e numrit zero, misteri më i madh matematikor

Hulumtuesit nga Universiteti i Oksfordit analizuan dorëshkrimin e Bakhshalit, teksti matematikor më i vjetër dhe përcaktues i origjinës së simbolit. Zeroja sot njihet si një formë ovale, pak e gjerë, ndërkohë që në realitet ka filluar si një pikë. Ky lloj simboli përdorej për të shënjuar pozicion. Përfaqësonte fillimin e një sistemi numerik indian, tashmë jashtë përdorimit. Duke filluar që nga ai formoheshin numra më të mëdhenj. Për një farë kohe numri zero u kthye në një obsesion të matematikanëve. Deri më tani, regjistrimi i parë që kishim ishte eRead More

Share

Fallxhorja e njohur: 6 qytete amerikane do të bombardohen, Trump do vritet…

“Toka amerikane do të bombardohet. Los Angeles, do të shkatërrohet! Trump do vritet! ‘ Ky ishte një nga parashikimet e fallxhores më të famshme në SHBA dhe jo vetëm. Deseret Tavares u bë e famshme pasi parashikoi tërmetet në Kili dhe Haiti, 2010, vdekjen  e disa të famshmëve dhe fatkeqësitë natyrore në Kolumbi dhe në Amerikën Qendrore. “Armët bërthamore do të godasin kësaj radhe Shtetet e Bashkuara … do të ketë 6 qytete që do të shkatërrohen”, paralajmëroi ajo në një intervistë me “Chicago Tribune”. Parashikuesja ishte ndër të parat që siguroiRead More

Share

Problemet me nervin shiatik? Ja disa mënyra të shërimit natyral

Fillimi i vjeshtës është një nga periudhat kur nervi shiatik rikujtohet t’ju sjellë dhimbje. Kjo shkaktohet nga acarimi ose shtypja e këtij nervi. Zakonisht ndikon vetëm një pjesë e trupit, por ka tendencë të jetë dhimbje e ashpër. Dhimbja zakonisht shtrihet nga pjesa e poshtme e shpinës në pjesën e pasme të kofshës dhe poshtë përmes këmbës. Mund të shoqërohet me simptoma si djegie ose ndjesi shpimi në këmbë, dhimbje që shkakton vështirësi në këmbë ose ulje, dhe mpirje poshtë këmbës së prekur. Edhe pse ka mjaft trajtime farmaceutike përRead More

Share

Gështenja dhe efektet e saj

Njëherë e një kohë kanë qenë ushqim i të varfërve, por sot janë mjaft të çmuara dhe mund të shijohen në mënyra të ndryshme, të ziera, të pjekura, të thata apo dhe marmelatë, transmeton ksp. Kush i konsumon është i sigurt për diçka: gështenjat na japin mjaft substanca të vlefshme që janë shumë të mira për ata që vuajnë nga sëmundjet e zorrëve, duke pasur parasysh se nuk ka fare gluten. Por nuk mbaron këtu, vlerat e tij janë të nevojshme dhe në kozmetike për bukurinë e lëkurës dhe flokëve.Read More

Share

Për frigorifer të pastër

Pavarësisht se çfarë lloj frigoriferi keni blerë, kini kujdes që të mos e vendosni pranë shporetit elektrik, radiatorit ose pranë dritares, ku mund t’i ekspozohet diellit. Po ashtu rregulluesin e ftohtësisë në frigorifer mos e vendosni në temperaturën më të ulët (numri më i lartë në rregullues), sepse do të shpenzoni pa nevojë energji elektrike, ndërsa edhe ushqimi do të ftohej tepër pa ndonjë arsye, transmeton Telegrafi. Ushqimin e përgatitur që e lini në frigorifer, mbulojeni ose vendoseni nëpër kuti. Në këtë mënyrë, ushqimi do të qëndrojë më gjatë iRead More

Share

Nga Turqia vijnë pemët dhe perimet në formë të zemrës, katrorit dhe yllit

Yanarates është një fermer i pasionuar nga Turqia, i cili vitin e kaluar kultivoi shalqinj në formë zemre dhe katrori, kurse me ndërtimin e kallëpeve të reja plastike, këtë vit ai ka zhvilluar prodhimin dhe kultivimin e mollëve, limonit, trangujve dhe domates së pazakontë. Në një deklaratë për gazetarin e AA-së, ky inxhinier tha se shalqiri në formë zemre dhe katrori do të shpërndahet në Turqi, Itali, Katar, Rusi dhe disa vende të tjera nga të cilat shitësit e interesuar kanë kontaktuar atë. “Pemët në formë të zemrës mund tëRead More

Share

Share