Main Menu

October, 2017

 

Tiparet karakteristike të një njeriu egoist

Të kesh një ditë me një person egoist mund të jetë vërtet e vështirë. Situata përkeqësohet kur egoja është pjesë e familjes ose më keq, është partneri juaj. Koncepti i egoizmit Para thellimit në këtë argument, është mirë të dallojmë kuptimin e egoizmit të shëndetshëm nga egoizmi jofunksional. Egoizmi i shëndetshëm është ai që na çon për të dëgjuar nevojat tona më të thella dhe nevojat tona specike. Dashuria e vërtetë fillon kur ne mësojmë ta duam veten. Raporti është funksional ku të dyja palët janë në gjendje të bashkëpunojnëRead More

Share

Çfarë janë këto kuti misterioze të zbuluara pranë piramidave në Egjipt?

Ato peshojnë më shumë se 100 tonë dhe janë të krijuara nga graniti. Por si i ndërtuan egjiptianët e lashtë dhe si i vendosën në vend këto 24 arkivole në formë të kutive të zeza, të zbuluara në një sistem shpelle në kodër 12km larg Piramidës së Gizës? Dhe më e rëndësishmja, pse u krijuan? Disa ekspertë thonë se, bazuar në atë se si janë ndërtuar, këto kuti nuk mund të jenë krijuar për faraonë egjiptianë por në fakt janë lënë në Tokë nga një racë jashtëtokësore. Kutitë e mëdhaRead More

Share

Qumështi i dhisë, ja pse cilësohet si një ndër më të shëndetshmit

Qumështi i dhisë cilësohet si një ndër llojet më të shëndetshme të qumështit. Struktura e tij është shumë e ngjashme me atë të gjirit të gruas. Përmban vitamina B1, B2, B6 dhe B12, si dhe e forcon sistemin nervor. Vetitë shëruese Qumështi i dhisë është i pasur me kalcium dhe fosfor, që janë të rëndësishëm për fortësinë e eshtrave, zink dhe selen, antioksidues të fuqishëm, të cilët forcojnë sistemin imun. Shkencëtarët spanjollë sugjerojnë se qumështi i dhisë sidomos është i dobishëm për personat që vuajnë nga anemia, që shkaktohet siRead More

Share

UFO -t vizitojnë Rusin,shikoni pamjet

Rusia është goditur nga një valë lajmesh se një UFO  gjigante ka vizituar qielli natën e kaluar Në qiell u shfaqë një  pamje spektakolare e një topi të ndezur që ndriçon Siberinë veriore. Mediat sociale shpërthyen me pretendimet se UFOt po i pushtojnë, gjithashtu, ata u shprehen se kishte dridhje të shtyllave elektrike gjatë momentit që kjo pamje ishte në qiell. Skenat e jashtëzakonshme u kapën nga fotografi siberianë, Sergej Anisimov, në qytetin Salekhard, i cili shtrihet në Rrethin Arktik.”U çudita për disa minuta, nuk kuptova se çfarë po ndodhte.Read More

Share

Këto gjëra nuk guxoni t`i bëni nëse shkoni në Dubai, mund të arrestoheni

Të gjithëve u shkon mendja tek luksi sa herë që flitet për Dubain, megjithatë ekziston edhe ana strikte e këtij vendi që ndalon disa gjëra që në shumicën e vendeve të botës janë normale. Këto rregulla janë të vështira për turistët e perëndimit, e në veçanti për ata që nuk janë të informuar për traditën dhe kulturën e këtij vendi. Shumë veprime që konsiderohen normale në vende tjera të botës, në Dubai nëse i bëni mund ta pësoni me burgim Paketoni me kujdes gjësendet tuaja Transportimi i materiale pornografike, mishiRead More

Share

Këmbë dhe duar të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem

Qarkullimi i dobët i gjakut njihet edhe si “vrasës i heshtur” dhe mund të shfaqet si pasojë e faktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe aktivitetin e dobët fizik, hipertensionin, diabetin, pirjen e duhanit, abuzimin me drogë etj. Simptomat me kohën zhvillohen dhe është mirë t’i njihni ato me kohë, transmeton Telegrafi. Nëse veç keni probleme me qarkullim të dobët të gjakut, atëherë ilaçet natyrale janë më të përsosurat për ta ndrequr këtë problem. Konsumoni më shumë ujë Është e domosdoshme të pini të paktën tetë gota ujë në ditë, pasi qëRead More

Share

Hani dy banane në ditë, ja çfarë i ndodhë trupit tuaj

Bananet janë konsideruar si një ushqim i plotë, por që ne e nënçmojmë shpesh. Megjithatë, ky frut ekzotik është thjesht shumë ushqyes.  Ajo është e mbushur me sheqerna natyrore, fruktozë dhe saharozë, vitamina, minerale dhe fibra. Me sa duket, konsumi i rregullt mund të sjellë përfitime të mahnitshme shëndetësore. Bananet janë fruti më i konsumuar në Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, bananet janë të pasura me antioksidantë që rrisin sistemin imunitar dhe numrin e qelizave të gjakut. Megjithatë, bananet kanë të tjera përfitime, edhe për të luftuar kancerin. EnergjiRead More

Share

Është vetëm 11-vjeçe, fiton çmimin shkencëtarja më e re e SHBA-ve

Ajo është vetëm 11 vjeçe dhe ka marrë çmimin si shkencëtarja më e re e Amerikës, për shpikjen e saj fenomenale: një mënyrë të lirë dhe të shpejtë për të diktuar ujin e ndotur me plumb. Gitanjali Rao u zgjodh fituesja mes 10 finalistëve që kishin punuar për 3 muaj me shkencëtarët për të zhvilluar idetë e tyre. Pajisja e vajzës së vogël përdor nanotubat e karbonit për të diktuar praninë e plumbit në ujë, e këtë e bën thuajse në sekondë, ndërkohë që metodat aktuale kushtojnë shumë dhe përfshijnëRead More

Share

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Bëhuni gati për epokën e akullnajave, dielli ka filluar të ftohet

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin se do të ketë një tjetër “epokë akullnajash” rreth viteve  2030, për shkak se Dielli ka filluar të ‘ftohet”. “The Independent” shkruan se hera e fundit që u pa një dukuri e tillë ishte  300 vjet më parë. Dielli do të përjetojë një aktivitet diellor të ngjashëm me atë në shekullin 17 dhe 18, ku njerëzit e asaj kohe e përshkruan atë periudhë si “Epoka e Vogël e Akullnajave” që ngriu disa pjesë të Evropës dhe Amerikës, paralajmërojnë shkencëtarët solar. Shkencëtarët tani janë në gjendje qëRead More

Share

Supë italiane me bukë dhe domate

Një recetë e zonës së Toskanës, shumë e shijshme dhe me aromë të këndshme. Përgatitet mjaft thjeshtë dhe shërbehet e nxehtë. Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 hudhër (të mëdha, të grira) 1 qepë (mesatare, e grirë) 2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera) 2 fije selino (të mëdha, të copëtuara) 1 gjethe dafine (e tharë) 280 gr spinaq (i ngrirë) 440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng) 6 gota lëng perimesh (ose pule) 425 gr pure domatesh 3 gota bukë (e ndenjur, në copa) 1/4 gotë borzilok (i grirë) djathë kaçkavall (i grirë, sipas dëshirës) Përgatitja 1 Ngrohni vajin e ullirit në një enë me fund të rëndë në flakëRead More

Share

Share