October, 2017

 

Zaev: Pas zgjedhjeve lokale, nuk përjashtohet mundësia e ndryshimeve në qeveri

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, sot pasdite në një takim elektoral në Çair, tha se deri tani nuk janë ulur në tryezë për mundësinë e ndryshimeve në qeverinë e kryesuar nga ai, por nuk përjashtoi ndryshimet pas zgjedhjeve lokale duke mos përjashtuar mundësinë e bashkëpunimit edhe me PDSH-në e Thaçit. “Thash edhe më herët, të gjitha variantet janë të hapura. Gjithsesi ne kemi qeveri stabile, ndërsa shumica pres të rritet. Njëra ndër alternativat është edhe PDSH të jetë pjesë përbërëse e qeverisë. Është me rëndësi që programi të pranohet, nëseRead More

Share

Zaev dhe Bejta, për Gostivarin që duam të gjithë së bashku

Sonte në Gostivari ka qëndruar kryeministri Zoran Zaev i cili publikisht ka kërkuar përkrahjen për kandidatin e BDI-së në Gostivar, Nevzat Bejta dhe programin e tij zgjedhor për kreun e ri të komunës së Gostivarit, ndërkohë që të pranishëm në këtë takim në qendër të qytetit ishin me mijëra qytetarë. Para se të flasë Zaev, para të pranishmëve fjalim ka mbajtur kandidati për kreun e komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta i cili i ka dëshiruar mirëseardhje Zaevit. “Për të realizuar projektet tona ne kërkojmë ndihmë nga kryeministri Zoran Zaev përRead More

Share

Qeveria e kthen në Kuvend Ligjin për Duhanin

Qeveria ka vendosur që Ligji për Duhanin të kthehet sërish në Kuvend. Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski, ka deklaruar sot gjatë konfernecës për gazetarë se ky ligj do të kthehet në Legjislativ për procedurë të mëtejmë. Ndryshime më të mëdha do të ketë për të ashtuquajturat tarraca, përkatësisht pjesë të kafiterive dhe restoranteve ku lejohet pirja e duhanit vetëm kur objekti nuk ka çati ose është i hapur prej së paku tre anëve. Për ndryshime më të mëdha, si për shembull të lejohet pirja e duhanit në njëRead More

Share

ASHAA: VMRO-DPMNE me më shumë reklama në media në raundin e parë zgjedhor

Në raundin e parë të fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale, shumica e reklamave të mediave janë emetuar për Koalicionin e kryesuar nga VMRO-DPMNE (rreth 157 orë), pastaj për Koalicionin e kryesuar nga LSDM-ja (rreth 65 orë), tregon monitorimi për reklamim të paguar politik q[ e zbatoi Agjencia për Shërbime Audio dhe Audiovizuele Mediale. Pas VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, më së shumti në media janë reklamuar BDI (rreth 13 orë) dhe Besa (rreth 9 orë). Nga televizionet në nivel shtetëror, më shumë reklama janë emetuar në TV Nova dhe TV Sitel, dheRead More

Share

Aksident trafiku në Gostivar

Dje (19 tetor), njëzet minuta pas mesnatës, në rrugën “Dimitar Vlahov” në Gostivar, ndodhi një aksident me makinë ku janë përfshirë dy automjete të udhëtarëve: “BMW” me targa gjermane, i drejtuar nga FM i 27-vjeç. dhe “Vento” me targa të Gostivarit, i drejtuat nga M.M 33-vjeç. nga Banjica e Epërme. Në këtë aksident nuk ka të lënduar, ndërsa dëmi total llogaritet në 100 mijë denarë. Sipas inspektimit shkaku i aksidentit është i lëvizja e pamatur i makinës nga prapa.

Share

U shënua 17 vjetori i pavarësimit të shkollës fillore të fshatit Çajlë

Nxënësit, mësimdhënësit dhe të punësuarit në shkollën fillore “Çajla” nga fshati Çajlë, shënuan patrionatin e shkollës. Drejtoresha e shkollës, zonj. Hava Elezi – Sadiku, theksoi para të pranishmëve se përgjegjësia e të gjithëve për përkujdesje ndaj këtij tempulli të diturisë është e madhe dhe duhet të bartet ndër breza. “Jemi ne ata që na pret kjo shkollë dhe jemi ne ata që e sakrifikojmë mundin dhe djersën për të nxjerrë në dritë brezat e ardhshme të këtij fshati. Përgjegjësia jonë është e madhe por bashkë me mbështetjen e institucioneve përgjegjëse,Read More

Share

Besnik Bexheti, një talent i madh që ndihet krenar me karrierën e tij

Djaloshi me prejardhje nga Çajla i Gostivarit, Besnik Bexheti, edhe pse ka një moshë të re, 15 vjeç, ai lirisht mund të krenohet me disa rezultate që i ka arrit në karrierën e tij duke u shpall kampion Evrope por edhe bote. Ai me sport filloj në moshën 10 vjeçare duke u regjistruar në një klub gjerman, por pa e ditur prindit e tij sepse ai nuk dinte se si do pranonin faktin se djali i tyre stërvit sporte luftarake, por një javë para ndeshjes ai i ka treguar tëRead More

Share

Është vetëm 11-vjeçe, fiton çmimin shkencëtarja më e re e SHBA-ve

Ajo është vetëm 11 vjeçe dhe ka marrë çmimin si shkencëtarja më e re e Amerikës, për shpikjen e saj fenomenale: një mënyrë të lirë dhe të shpejtë për të diktuar ujin e ndotur me plumb. Gitanjali Rao u zgjodh fituesja mes 10 finalistëve që kishin punuar për 3 muaj me shkencëtarët për të zhvilluar idetë e tyre. Pajisja e vajzës së vogël përdor nanotubat e karbonit për të diktuar praninë e plumbit në ujë, e këtë e bën thuajse në sekondë, ndërkohë që metodat aktuale kushtojnë shumë dhe përfshijnëRead More

Share

Banorët e Lozanës protestojnë kundër islamofobisë

Pas vandalizmit të varreve myslimane në një varrezë të Lozanës në Zvicër, më shumë se 500 njerëz u bashkuan për të protestuar dhe për të përkrahur myslimanët, shkruan “The Local”. Organizuar nga partitë e krahut të majtë dhe shoqatat tjera, ku kishte njerëz nga të gjitha besimet fetare, protestuesit kanë kaluar përmes qendrës së qytetit, duke mbajtur pankarta e flamuj, ‘Stop Islamofobisë’, përcjell albinfo.ch. Kjo protestë ishte kundërpërgjigje ndaj vandalizmit të 15 varreve myslimane në varrezat Bois-de-Vaux në fund të javës së kaluar. Ndër sloganet që ishin shkruar në varreRead More

Share

Borіѕov: Marrëveѕhјa e BE-së me Turqіnë duhet të mbetet, bіѕedіmet duhet të vazhdoјnë

Krуemіnіѕtrі bullgar Boјko Borіѕov ëѕhtë në Brukѕel рër të marrë рјeѕë në Këѕhіllіn Evroріan. Atјe рara gazetarëve Krуemіnіѕtrі bërі të dіtur ѕe ëѕhtë рër ruaјtјen e marrëveѕhјeѕ BE – Turqі dhe рër vazhdіmіn e bіѕedіmeve të Turqіѕë рër aderіmіn e ѕaј. Duke thekѕuar ѕe Turqіa ëѕhtë fqіnјі më і madh јo vetëm і Bullgarіѕë, рor edhe і BE-ѕë, Krуemіnіѕtrі рaralaјmëroі ѕe në qoftë ѕe Turqіa kаnѕіderohet ѕі kundërѕhtar atëherë krahu јugor і NATO-ѕ de të rrëzohet dhe Bullgarіa nuk de të mund ta рërballoјë рreѕіonіn e mіgraсіonіt ndaј Evroрëѕ. NëRead More

Share

Share