Friday, September 29th, 2017

 

Ja përse duhet të kemi kujdes nga njerëzit që pinë kafe pa sheqer

Kafja është shndërruar në një zakon të mëngjesit dhe në një shoqërues shumë të mirë gjatë gjithë ditës për shumë persona. Ka njerëz të cilët nuk e fillojnë dot ditën pa konsumuar një filxhan kafe. Sipas një studimi austriak, preferenca e kafesë ka lidhje me karakteristika të caktuara psikologjike. Kështu, sipas studimit, personat që pëlqejnë kafe të ëmbël zakonisht janë miqësorë dhe të sjellshëm. Nëse ju jeni një njeri që pëlqeni të konsumoni kafen e hidhur, pra kafen e pastër, bazuar në rezultatet e studimit, këtë kafe më së shumtiRead More

Share

Pse disa njerëz kanë vazhdimisht ftohtë?

Për temperaturë më të ulët trupore ose për një ndjenjë të tillë subjektive përgjegjëse janë disa arsye të caktuara shëndetësore. Gjëndra tiroide Gjëndra tiroide e cila e kontrollon metabolizmin, mund të punojë më ngadalë, e nëse punon me kapacitet më të dobët, kjo pasqyrohet në sistemin e rregullimit të temperaturës së personit të caktuar. Për të qenë të sigurt që kjo është arsyeja e të pasurit të ftohtë, më së miri është që të konsultohet mjeku kompetent. Mungesa e hekurit Mungesa e hekurit gjithashtu mund të jetë shkaktare e ndjenjësRead More

Share

Referendumi i Katalunjës “përçan” kombëtaren spanjolle

Gerard Pique, qendërmbrojtësi i Barcelonës dhe përfaqësueses spanjolle ka turbulluar sërish ujërat tek skuadra e Spanjës dhe e gjithë kjo ndodhi pikërisht disa ditë përpara ndeshjes mes përfaqësueses iberike me kombëtaren shqiptare për eliminatoret e Botërorit 2018. Futbollisti 30 vjeçar shfrytëzoi rrjetin social Twitter për të shprehur mbështetjen e tij për procesin e votimit në referendumin e pavarësisë që do të zhvillohet në Katalunja në 1 tetor. “Që nga sot e deri të dielën të shprehemi në mënyrë paqësore. Të mos u lëmë asnjë shteg për të vepruar, pasi ataRead More

Share

Probleme te Milan, presidenti Li kërkon investitorë të rinj për të ndarë barrën financiare

Pronari i Milanit, Li Yonghong thuhet se është në kërkim të investitorëve të rinj për të ndarë barrën e tij financiare te klubi Rossoner. Sipas Reuters, Li është pronari i vetëm i Milanit, pasi partnerët e tij u larguan pas goditjes së Pekinit ndaj investimeve të huaja, veçanërisht në futboll. Rrjedhimisht, biznesmeni kinez do të preferonte të kishte një investitor tjetër në bord, pasi Rossonerët pritet të kthejnë një humbje tjetër këtë vit ‘të paktën’. Një zëdhënës për Milanin tha për agjencinë e lajmeve se: “nuk kishte asnjë shenjë tëRead More

Share

Guardiola harron për një moment futbollin, përfshihet në çështjet politike

Katalonja më 1 tetor organizon referendumin për pavarësi nga Spanja. Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, është shprehur haptas se është pro ndarjes së Katalonjës nga Spanja. “Do të ishte një rezultat i mirë nëse do të ishim në gjendje të votonim, siç tha Pique dje”, tha Guardiola në konferencën për mediat para ndeshjes me Chelsean. “Nëse njerëzit mund të shprehin paqësisht dhe me liri, shpresojmë se do të jetë një festë e demokracisë”, ka deklaruar ish-trajneri i Barcelonës. Guardiola është i lindur në Santpedor të Katalonjës, ndërsa mes viteveRead More

Share

Imami Elvis Naçi reagon pas akuzave se ‘nxiti’ tradhtinë bashkëshortore

Imami i Xhamisë së Tabakëve, Elvis Naçi ka reaguar sot me një sqarim. Një ditë pasi një videomesazh i tij mori dhënë neper rrjetet sociale, teksa thoshte se arsyeja e tradhtisë bashkëshortore është femra e cila nuk i jep hakun burrit gjatë natës, ose nuk i kushton rëndësi pamjes fizike për t’i pëlqyer burrit dhe ai shkon e sheh gratë jashtë shtëpisë.Ne reagimin e tij ne faqen e vet ne FB, Imami thekson se ajo video është keqkuptuar nga disa dëgjues, pasi mesazhi ka qene tjetër gjë. Ne videomesazhin eRead More

Share

Dafina Zeqiri publikon këngën e re edhe në Youtube

Kanë kaluar kohë që kur Dafina Zeqiri është larguar nga skena dhe është zhvendosur në Amerikë. Ajo po mundohet që të futet në tregun amerikan dhe së fundi ka publikuar këngën “Told ya” në gjuhën angleze shkruan Indeksonline. Këngë kjo që sot ka dal në kanalin “Youtube” , pasi që deri sot nuk ka qenë. Dafina sot në mëngjes gjithashtu ka postuar një fotografi në llogarinë e saj në “Instagram” në të cilën shfaqet komplet pa grim dhe veshur shumë sportive. Dafina nuk mund ta mohojmë që duket shumë bukur.

Share

Degjeneron në përleshje fizike debati mes Milaim Zekës dhe aktivistit të Vetëvendosjes!

Ka degjeneruar në përleshje fizike debati mes deputetit kosovar Milaim Zeka dhe aktivistit të Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi në emisionin InfoLokale, në Klan Kosova. Në një video të postuar nga vetë faqja zyrtare e Klan Kosovës, Zeka dhe Krasniqi shfaqen duke debatuar me njëri tjetrin me tone të buta, por më pas e gjitha ka degjeneruar me fjalë të pista e më pas të dy kanë kaluar në dhunë fizike. Ka qenë aktivisit ai që e nisi të gjithën duke i hedhur një gotë me ujë deputetin duke e ofenduar, mëRead More

Share

Era Istrefi publikon këngën me French Montana

Kënga e shumëpritur e kënëtares Era Istrefi në bashkëpunim me reperin amerikan French Montana tashmë është publikuar. Era dhe Montana vijnë me “No I Love Yous” të cilës ia kanë bashkangjitur edhe klipin. Era Istefi tashmë është duke vepruar në Amerikë, dhe ky është projekti i dytë i saj që ka shtrirje ndërkombëtare.

Share

Maqedonia ka shansin e dytë për eurointegrime

Rekomandimi për negociata të Maqedonisë me Bashkimin Evropian është kushtëzuar nga reformat politike dhe nga zgjidhja e kontestit me emrin. Nga Instituti për politikë evropiane thonë se të gjithë faktorët në shtet duhet të punojnë të bashkuar në mënyrë që të mund të prëshpejtohet procesi eurointegrues i Maqedonisë. “Nëse bëjmë reforma të dukshme lidhur me sundimin e së drejtës dhe departizimit, atëherë do të mund t’ia marrim disa nga argumentetet e Republikës së Greqisë lidhur me gjendjen në Republikën e Maqedonisë. Plotësisht, vetë marrëveshja me Republikën e Bullgarisë për fqinjësiRead More

Share

Share