Main Menu

Friday, September 22nd, 2017

 

Shkencëtarët thonë se Mbretërit e Egjiptit nuk kanë qenë nga Afrika

Analizat gjenetike kanë provuar se mbretërit Egjiptin dhe gjithë familja a mbretërore nuk kanë pasur një lidhje të fortë gjaku me Afrikën. Përkundrazi, kanë qenë shumë të lidhur me pjesën Nelotike Levantiane, Anadollin dhe popullsinë Evropiane. Shkencëtarët gjenetik kanë bërë kërkime mbi ADN-në e marrë nga mumiet e mbretërve egjiptianë dhe familjeve të tyre dhe që kanë jetuar mes viteve 1400 para Krishtit dhe 400 pas Krishtit. Provëzat nga mumiet janë marrë dhe janë testuar, e prej tyre dilte se kjo popullsi nuk ka pasur fare lidhje gjenetike me Afrikën.Read More

Share

A e dini çfarë ndodh me organizmin nëse hani një grusht rrush pa fara çdo ditë?

Rrushi pa fara është shumë i shëndetshëm dhe shumë ushqyes për organizmin tonë. Në vijim ju sjellim disa nga vetitë shëruese të rrushit pa fara. Vetitë shëruese të rrushit pa fara: Pastrojnë organizmin Ruajnë shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut Shkrijnë shtresat dhjamore Parandalojnë proceset inflamatore Përmirësojnë punën e metabolizmit Ndihmojnë te artriti dhe reuma Mbrojnë nga shumë lloje të kancerit Përmirësojnë punën e veshkave dhe mushkërive Parandalojnë formimin e gurëve në veshka Ndihmojnë te bronkitisi dhe kolla Përmirësojnë tretjen dhe rregullojnë punën e zorrëve Përmirësojnë kujtesën dhe përqendriminRead More

Share

Ilaçi i gjyshes që e zhduk astmën, bronkitin, kollën dhe shumë probleme të tjera të mushkërive

Merrni një lugë çaji nga trajtimi para çdo vakti derisa të ndjeni rezultate. Mjekimet popullore janë të sigurta për njerëzit e çdo moshe dhe nuk kanë asnjë efekt anësor. Falë përparimeve në mjekësinë konvencionale, këto probleme respiratore mund të eliminohen shpejt, por shpesh medikamentet kanë efekte anësore negative të cilat mund ta dëmtojnë shëndetin tuaj. Për fat të mirë, ka mjekime të vjetra natyrore që mund t’i trajtojnë këto çështje pa patur asnjë efekt anësor. Përbërësit: ½ kg. sheqer ½ kg. qepë të kuqe ½  l. ujë 7 lugë mjaltëRead More

Share

Receta e thjeshtë për një omletë franceze të shijshme

Kjo recetë omëlete franceze është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Mbushur me djathë dhe proshutë, ajo ka vërtetë një shije të mrekullueshme, ideale për një mëngjes të shëndetshëm. Shtoni vezët, ujin, kripën dhe piperin e zi në një tas të vogël. Përziejini mirë të gjithë përbërësit që të kombinohen plotësisht me njëri – tjetrin. Copëtoni djathin dhe proshutën dhe shtojini në një tas. Ndërkohë, në një tavë shtoni gjalpin dhe vendoseni në zjarr të shkrijë në temperaturë mesatare. Shtoni në të masën e përgatitur me vezë dhe lëvizni ngadalë skajet eRead More

Share

Kombinimi me vezë dhe uthull, që vret armikun më të madh të trupit

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, përzier me uthull? Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni. Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zier në mëngjes me uthull do të vrasë një nga armiqtë kryesorë të shëndetit tuaj: nivelet e larta të sheqerit në gjak. Diabeti, një problem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e insulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet insulinën që ka. Simptomat e zakonshme tëRead More

Share

Pse na dhemb kurrizi dhe ja si t’i parandalojmë dhimbjet

Dhimbjet në pjesën e sipërme të trupit janë të shpeshta, por kryesisht janë të parrezikshme dhe shkaktari kryesor i tyre është qëndrimi jo i drejtë, muskujt e dobët dhe lëvizjet jo të drejta. Ngërçet në muskuj janë shkaktari kryesor i dhimbjeve në pjesën e epërme të kurrizit. Për këtë arsye terapia më shpesh përfshin çlirimin nga tendosjet në muskuj. Rreziku nga ngërçet rritet dukshëm nëse muskujt janë të dobët në rajonin e stomakut ose nëse ka tendosje në ije. Rreth 80 deri 90 për qind e personave të rritur ndiejnëRead More

Share

Share