Main Menu

September, 2017

 

Kombinimi me vezë dhe uthull, që vret armikun më të madh të trupit

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, përzier me uthull? Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni. Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zier në mëngjes me uthull do të vrasë një nga armiqtë kryesorë të shëndetit tuaj: nivelet e larta të sheqerit në gjak. Diabeti, një problem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e insulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet insulinën që ka. Simptomat e zakonshme tëRead More

Share

Pse na dhemb kurrizi dhe ja si t’i parandalojmë dhimbjet

Dhimbjet në pjesën e sipërme të trupit janë të shpeshta, por kryesisht janë të parrezikshme dhe shkaktari kryesor i tyre është qëndrimi jo i drejtë, muskujt e dobët dhe lëvizjet jo të drejta. Ngërçet në muskuj janë shkaktari kryesor i dhimbjeve në pjesën e epërme të kurrizit. Për këtë arsye terapia më shpesh përfshin çlirimin nga tendosjet në muskuj. Rreziku nga ngërçet rritet dukshëm nëse muskujt janë të dobët në rajonin e stomakut ose nëse ka tendosje në ije. Rreth 80 deri 90 për qind e personave të rritur ndiejnëRead More

Share

Ja çfarë thuhet në Islam për fundin e botës, këto janë shenjat që Zoti do t’ua dërgojë njerëzve. Shumë kanë ndodhur

Prej shumë vitesh janë bërë parashikime nga personazhe të ndryshëm, se kur dhe si do të vijë fundi i botës, por sot shumë prej këtyre parashikimeve kanë rezultuar false. Ndërkohë që edhe në librin e shenjtë të Kuranit është parashikuar se kur do të vijë fundi i botës. Ndryshe nga parashikuesit si Nostradamusi, Fiset maja, Baba Vanga, në Kuran nuk ka një datë ekzakte se kur do të vijë fundi i botës, por aty tregohen se cilat janë shenjat që do të shohë njerëzimi para se të vijë fundi iRead More

Share

Armiqtë e syve të fëmijëve

Mjetet elektronike, “smartphone”-ët, “iPad”-ët, të cilat u lihen në dorë fëmijëve kanë rritur numrin e vogëlushëve që kanë probleme me shikimin. Në fillim të klasës së parë, ata janë të detyruar të shkojnë te okulisti pasi nuk mund të regjistrohen pa fletën e kontrollit, por kjo nxori në pah problemet me sytë te të vegjlit .Nga 60 vizita në ditë, pothuajse një e katërta e tyre rezultoi me probleme. “Pak dolën me strabizëm, por kjo mund të jetë edhe e lindur dhe pastaj të tjerë që kishin nevojë për syze”,Read More

Share

Mos flini në bark: Do shokoheni kur të kuptoni çfarë ndodh me trupin tuaj

Dëshira më e madhe e disave është që ta përqafojnë jastëkun dhe të flenë në bark. Ndoshta fakti që jastëku juaj përmban 17. 500 baktere më shumë se sa WC, do të ju ndihmoj të i largoni këtë vesi të dëmshëm. Të gjitha këto baktere të padukshme mund të ndikojnë në lëkurën tuaj negativisht, duke ju shkaktuar akne. Vetëm 8% e njerëzve flenë në shpinë, e në fakt kjo është pozita më e mirë edhe për shpinën tonë mirëpo edhe për lëkurën, transmeton gazetametro. Nuk janë vetëm bakteret problem, përRead More

Share

Ndodh edhe kjo: Qeni kandidohet për kryetar komune!

Bota është e mbushur përplot surpriza! E një e tillë gjendet në Kanada, pasi banorët e Sent Xhon në Njufaundlend, kanë vendosur që në zgjedhjet lokale për kryetar komune të kandidojë një qen pesëvjeçar. Qeni i quajtur Fin, është kandidat shumë i popullarizuar ndërkaq pronari i tij, Gled Redmond është ushtrues profesional, i cili e ndihmon në lidhje me dukjen e tij në fushatën parazgjedhore. Banorët e këtij qyteti kanadez, tanimë e njohin Finin dhe thonë se do të ishte një kryetar komune i shkëlqyer, transmeton Klan Kosova. Ky qenRead More

Share

Mos e përdorni kurrë celularin në tualet, ja sëmundja nga e cila rrezikoheni

Përdorimi i pakufizuar i smartfonëve po bëhet shkak i përhapjes së baktereve që normalisht më përpara janë gjetur vetëm një tualet. Nëse deri më sot e keni marrë celularin në tualet, pasi të lexoni më poshtë sesa e rrezikshme është kjo gjë nuk do e bëni më. Ja ç’baktere mbart celularin juaj dhe cilat janë 4 prej tyre që i keni marrë nga tualeti. 1. E. coli – Një studim i bërë nga London School of Hygiene & Tropical Medicine zbuloi se 16 për qind e telefonave celularë të testuarRead More

Share

Çdo grua pas moshës 40-vjeçare duhet t’i marrë këto vitamina

Është e rëndësishme të ushqeheni mirë në çdo moshë, megjithatë pas të 40-ave është shumë e rëndësishme pasi edhe në këtë moment fillojnë të ndryshojnë rregullat. Në këtë moshë trupi nuk funksionon si në moshën 20-vjeçare. Masa muskulore fillon të tkurret dhe po ashtu mund të shtoni peshë. Po ashtu, mund të hyni së shpejti në fazën e menopauzës dhe rreziku për kancer, sëmundje të zemrës dhe diabet nis të rritet. Për të përballur këto rreziqe nevojitet të merrni vitamina dhe lëndë ushqyese: -Vitamina B12 -Kalciumi -Vitamina D -Magnezi -OmegaRead More

Share

Paracetamoli i paefektshëm për dhimbje të shpinës

Paracetamoli nuk është efektiv në trajtimin e dhimbjes kurrizore dhe siguron përfitime të papërfillshme për osteoartrit, sipas një studimi të publikuar në The BMJ. Dhimbja kurrizore, e cila e përfshin dhimbjen e qafës dhe pjesës së ulët të shpinës, dhe osteoartriti, forma më e zakonshme e artritit, janë shkaqet kryesore të aftësisë së kufizuar në mbarë botën. Udhëzimet klinike rekomandojmë paracetamol si trajtim të linjës së parë për të dy çrregullimet, por prova për ta mbështetur këtë rekomandim është e dobët dhe kontradiktore dhe ka shqetësime të sigurisë me dozënRead More

Share

Teksas, uragani nxjerr krijesa të çuditshme nga deti

Një “përbindësh” i tmerrshëm pa sy ka dalë në sipërfaqe nga uragani që mori përpara gjithë Teksasin. Krijesa kolosale u gjet e kalbur në një plazh në qytetin e Teksasit, pas uraganit “Harvery” që shkatërroi SHBA-në Jugore. Një krijesë misterioze deti u pa pas uraganit Harvey në një plazh të Teksasit. Fotot e kafshës u nxorën në internet dhe Preeti Desai kërkoi ndihmë për identifikimin e saj. Askush nuk jep përgjigje përfundimtare por Dr. Kenneth Tighe, specialist i biologjisë, beson se mund të jetë një gjarpër deti ose mund tëRead More

Share

Share