Main Menu

September, 2017

 

Si të kurseni energji elektrike në shtëpi

Teksa shumë prej nesh mendojnë të bëhen më konservativë me përdorimin e energjisë, për të kursyer në faturat e tyre, ka nga ata që nuk dinë se nga t’ia nisin për këtë qëllim. Një eksperte buxheti australiane, Michelle Thompson-Laing thotë se ka kursyer gjithë vitin 5400 dollarë nga fatura e energjisë. Nëna e tre fëmijëve thotë se gjithçka duhet nisur që nga llambat që përdorni për ndriçim, transmeton ksp. Dritat halogjene përdorin 75-80 për qind më shumë energji se ato LED. Pasi shtëpia e saj kishte mjaft drita, gjëja eRead More

Share

Ja përse duhet të kemi kujdes nga njerëzit që pinë kafe pa sheqer

Kafja është shndërruar në një zakon të mëngjesit dhe në një shoqërues shumë të mirë gjatë gjithë ditës për shumë persona. Ka njerëz të cilët nuk e fillojnë dot ditën pa konsumuar një filxhan kafe. Sipas një studimi austriak, preferenca e kafesë ka lidhje me karakteristika të caktuara psikologjike. Kështu, sipas studimit, personat që pëlqejnë kafe të ëmbël zakonisht janë miqësorë dhe të sjellshëm. Nëse ju jeni një njeri që pëlqeni të konsumoni kafen e hidhur, pra kafen e pastër, bazuar në rezultatet e studimit, këtë kafe më së shumtiRead More

Share

Pse disa njerëz kanë vazhdimisht ftohtë?

Për temperaturë më të ulët trupore ose për një ndjenjë të tillë subjektive përgjegjëse janë disa arsye të caktuara shëndetësore. Gjëndra tiroide Gjëndra tiroide e cila e kontrollon metabolizmin, mund të punojë më ngadalë, e nëse punon me kapacitet më të dobët, kjo pasqyrohet në sistemin e rregullimit të temperaturës së personit të caktuar. Për të qenë të sigurt që kjo është arsyeja e të pasurit të ftohtë, më së miri është që të konsultohet mjeku kompetent. Mungesa e hekurit Mungesa e hekurit gjithashtu mund të jetë shkaktare e ndjenjësRead More

Share

Imami Elvis Naçi reagon pas akuzave se ‘nxiti’ tradhtinë bashkëshortore

Imami i Xhamisë së Tabakëve, Elvis Naçi ka reaguar sot me një sqarim. Një ditë pasi një videomesazh i tij mori dhënë neper rrjetet sociale, teksa thoshte se arsyeja e tradhtisë bashkëshortore është femra e cila nuk i jep hakun burrit gjatë natës, ose nuk i kushton rëndësi pamjes fizike për t’i pëlqyer burrit dhe ai shkon e sheh gratë jashtë shtëpisë.Ne reagimin e tij ne faqen e vet ne FB, Imami thekson se ajo video është keqkuptuar nga disa dëgjues, pasi mesazhi ka qene tjetër gjë. Ne videomesazhin eRead More

Share

E çuditshme: Zvicra shet edhe ajër, ky është çmimi

Një kompani zvicerane do të mbushë shishe me ajër të pastër nga Alpet zvicerane, e cila do t’ua shesë atë qytetarëve në zonat e ndotura, siç janë ato në Kinë dhe Indi. Kjo kompani zvicerane do të kërkojë 20 dollarë për një shishe ajri që përmban më shumë se 120 inhalacione ose rreth 10 minuta përdorim, përcjell albinfo.ch. Sipas të dhënave të kompanisë, ajri mblidhet nga vende të ndryshme në Alpet zvicerane. Produkti vjen me një maskë të bashkangjitur të frymëmarrjes. “Ky produkt është për një popullsi që jeton nëRead More

Share

NASA shtanget nga rrezatimi i pafund diellor në qytetin e shenjtë të Mekës

Agjencia Hapësinore e SHBA-së (NASA) është shprehur e habitur me rrezatimin e pafund që përqendrohet në qytetin e shenjtë të Mekës. Hulumtuesit myslimanë besojnë se ky rrezatim ka lidhje dhe karakteristika në mes të Qabesë në planetin Tokë dhe Shtëpisë së frekuentuar (Bait-ul Mamur) në qiellin e shtatë. Neil Armstrong, ka dëshmuar se qyteti i Mekës është qendra e planetit Tokë. Ky fakt është shqyrtuar nëpërmjet një studimi shkencor. Kur Neil Armstrong për herë të parë ka udhëtuar në hapësirë dhe ka marrë fotografitë e planetit Tokë, ai ka thënë:Read More

Share

Shkencëtarët thonë se Mbretërit e Egjiptit nuk kanë qenë nga Afrika

Analizat gjenetike kanë provuar se mbretërit Egjiptin dhe gjithë familja a mbretërore nuk kanë pasur një lidhje të fortë gjaku me Afrikën. Përkundrazi, kanë qenë shumë të lidhur me pjesën Nelotike Levantiane, Anadollin dhe popullsinë Evropiane. Shkencëtarët gjenetik kanë bërë kërkime mbi ADN-në e marrë nga mumiet e mbretërve egjiptianë dhe familjeve të tyre dhe që kanë jetuar mes viteve 1400 para Krishtit dhe 400 pas Krishtit. Provëzat nga mumiet janë marrë dhe janë testuar, e prej tyre dilte se kjo popullsi nuk ka pasur fare lidhje gjenetike me Afrikën.Read More

Share

A e dini çfarë ndodh me organizmin nëse hani një grusht rrush pa fara çdo ditë?

Rrushi pa fara është shumë i shëndetshëm dhe shumë ushqyes për organizmin tonë. Në vijim ju sjellim disa nga vetitë shëruese të rrushit pa fara. Vetitë shëruese të rrushit pa fara: Pastrojnë organizmin Ruajnë shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut Shkrijnë shtresat dhjamore Parandalojnë proceset inflamatore Përmirësojnë punën e metabolizmit Ndihmojnë te artriti dhe reuma Mbrojnë nga shumë lloje të kancerit Përmirësojnë punën e veshkave dhe mushkërive Parandalojnë formimin e gurëve në veshka Ndihmojnë te bronkitisi dhe kolla Përmirësojnë tretjen dhe rregullojnë punën e zorrëve Përmirësojnë kujtesën dhe përqendriminRead More

Share

Ilaçi i gjyshes që e zhduk astmën, bronkitin, kollën dhe shumë probleme të tjera të mushkërive

Merrni një lugë çaji nga trajtimi para çdo vakti derisa të ndjeni rezultate. Mjekimet popullore janë të sigurta për njerëzit e çdo moshe dhe nuk kanë asnjë efekt anësor. Falë përparimeve në mjekësinë konvencionale, këto probleme respiratore mund të eliminohen shpejt, por shpesh medikamentet kanë efekte anësore negative të cilat mund ta dëmtojnë shëndetin tuaj. Për fat të mirë, ka mjekime të vjetra natyrore që mund t’i trajtojnë këto çështje pa patur asnjë efekt anësor. Përbërësit: ½ kg. sheqer ½ kg. qepë të kuqe ½  l. ujë 7 lugë mjaltëRead More

Share

Receta e thjeshtë për një omletë franceze të shijshme

Kjo recetë omëlete franceze është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Mbushur me djathë dhe proshutë, ajo ka vërtetë një shije të mrekullueshme, ideale për një mëngjes të shëndetshëm. Shtoni vezët, ujin, kripën dhe piperin e zi në një tas të vogël. Përziejini mirë të gjithë përbërësit që të kombinohen plotësisht me njëri – tjetrin. Copëtoni djathin dhe proshutën dhe shtojini në një tas. Ndërkohë, në një tavë shtoni gjalpin dhe vendoseni në zjarr të shkrijë në temperaturë mesatare. Shtoni në të masën e përgatitur me vezë dhe lëvizni ngadalë skajet eRead More

Share

Share