Main Menu

Thursday, August 31st, 2017

 

Hani dy banane në ditë, do të befasoheni pas një muaji

Shumica e njerëzve “nuk kanë kohë” për të ngrënë shëndetshëm dhe kështu preferojnë të hanë më shumë ushqim të shpejtë se sa të shëndetshëm, përderisa konsumimin e frutave dhe perime e lënë pothuajse krejt anash. Shkencëtarët dhe nutricistët nuk e kanë të qartë pse shumica e njerëzve preferojnë ushqim të tillë, kur dihet se ka ushqime të cilat na dhurojnë ushqyesit natyral të nevojshëm për funksionim më të mirë të sistemit trupor. Bananet për shembull. Ato janë shumë të shijshme dhe të shëndetshme, për shkak se përmbajnë substanca të miraRead More

Share

Revani me kadaif

Përbërësit 300 gr kadaif 1 luge te gjelles sheqer pluhur PER REVANI 3 vezë 1 gote sheqer 1 gote qumësht 1/2 gota vaj 1 vanilje 1 Pluhur pjekje 2 gota miell 1 gote arra PËR SHERBET 2 gota sheqer 2,5 gota ujë Hapat 1 Për torte, vezët dhe sheqerin e përziejmë pastaj ia shtojmë përbërësit e tjerë. 2 Enën e pjekjës e lyjemë me vaj, e vendosim gjysmën e kadajifit, përmbi ia derdhim përzierjën e tortës dhe prap përmbi ia vendosim pjesën tjetër të kadajifit. 3 E vëmë në furrëRead More

Share

E keni provuar ta përktheni ndonjëherë fjalën ‘Djalë halle’ në Google Translate? Rezultati do jetë i pabesueshëm

Se është makina e kërkimit më e mirë e më e shpejtë në botë, s’ka aspak dyshim. Por siç duket gjigantit “Google” nuk i shkon gjithçka përdore, ose të paktën me gjuhën shqipe ia ka huq keq. Produkti i saj tashmë i njohur në pothuajse gjithë botën “Google Translate” ka vite të tëra që i ofron shërbimet e përkthimit në gjuhën shqip nga gjuhët e huaja, ose anasjelltas, shkruan Gazeta Blic. Për gjithë këto vite Google ka bërë përpjekje të vazhdueshme për ta rregulluar dhe përmirësuar këtë produkt, por endeRead More

Share

Myslimanët mblidhen në Malin Arafat

Gati dy milionë myslimanë janë duke u mbledhur në Malin Arafat, pranë qytetit Meka të Arabisë Sadite, për të shënuar klumin e pelegrinazhit vjetor të Haxhit. Ky është vendi ku Profeti Muhamed besohet se ka bërë predikimin e fundit, rreth 1,400 vjet më parë. Haxhi njihet si shtylla e pestë e Islamit dhe është një detyrë fetare për të gjithë besimtarët që mund ta përballojnë udhëtimin dhe fizikisht janë të fortë. Rituali i sivjetmë ka shënuar rikthimin e besimtarëve iranianë, të cilët nuk kanë marrë pjesë vitin e kaluar. AtaRead More

Share

Ky është qyteti i ëndrrave në Evropë: Rroga 1200 Euro, qiraja 15 Euro, s’ka papunësi, as krim dhe as polici

Marinaleda është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, me një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe me rreth 2700 banorë. Qyteti ta ndërton shtëpinë, nuk ka të papunë, rrogat janë 1200 euro, stërvitje pa pagesë në të gjitha stadiumet dhe vendet për rekreacion dhe sport, nuk ka polici, interneti është pa pagesë në gjithë qytetin. Shumë spanjollë duan të shpërngulen në këtë qytet, sepse tërheq shumë turistë nga bota. Ndërsa pjesa tjetër e vendit po përballet me probleme të shumta, qytetarët e këtij qyteti treguanRead More

Share

Mesazhi i kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepi për festën e Kurban Bajramit

Me rastin e festës së Kurban Bajramit kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi, dha një mesazh shumë të qartë për rëndësinë që bart kjo festë  si dhe ua uroi të gjithë besimtarëve mysliman festën e bekuar. Në vazhdim është mesazhi i plotë i tij. Besimtarë të dashur, Po e nisi këtë mesazh timin me thënien e Pejgamberit tonë, Muhamedit a.s. se, myslimani i ka dy festa: Fitër Bajramin dhe Kurban Bajramin. Pra, ne kemi festë, ndërsa festat kërkojnë ambient dhe disponim festiv. Ju ftoj që t’i gëzohemi kësajRead More

Share

Share