Saturday, August 12th, 2017

 

Shkëndija e nis me fitore

Shkëndija e ka nisur me fitore sezonin e ri në elitën e futbollit të Maqedonisë. Skuadra nga Tetova ka triumfuar me rezultat 2-0 përballë Vardarit. Gjysma e parë nuk prodhoi gola, ashtu që ekipet shkuan në pushim me rezultatin e fillimit të ndeshjes. Në pjesën e dytë nikoqirët e gjetën dy herë rrjetën. Fillimisht, rezultati u zhbllokua nga Armend Alimi, i cili shënoi një gol mjaft të bukur me një goditje nga largësia (61’). Vetëm pas pesë minutash u realizua edhe goli i dytë i vendasve. Golashënues ishte Stenho JuniorRead More

Share

Chelsea ‘shokohet’ nga Burnley

Nuk ka nisur aspak mirë sezoni i ri në Ligën Premier për kampionin në fuqi, Chelsea, që para tifozëve në Stamford Bridge pësoi humbje prej 3-2 nga Burnley. Që nga minuta e 14-të e takimit, Blutë mbetën me një futbollist më pak në fushë, pasi Gary Cahill u përjashtua me karton të kuq. Ndërsa në vazhdim, mysafirët ishin të pandalshëm. Sam Vokes ishte i pari që shënoi në minutën e 24. Stephen Ward (39’) dhe sërish Sam Vokes (43’) bënë që vizitorët të shkonin në pushim me tre gola epërsi.Read More

Share

Deputetët e VMRO-së “sulmojnë” mediat

Deputetët e VMRO-DPMNE-së në vazhdimin e seancës së sotme për shkarkimin e kryeprokurorit Marko Zvërlevski, sulmuan mediat dhe OJQ-të se punojnë për qeverinë për të kritikuar opozitën se po e bllokon shkarkimin e prokurorit publik, në vend se të raportojnë për çështjet me rëndësi. “Këtyre ditëve kemi pasur sulme të orkestruara të disa portaleve të caktuara me tituj goditës se VMRO-DPMNE nuk lejon dhe bllokon shkarkimin e Marko Zvërlevskit, ndërkaq heshtin për cështje të rëndësishme. Marko Zvërlevski do të shkarkohet por pas 16 tetorit, neni 8 nga kodi zgjedhor ështëRead More

Share

Aksident trafiku në Gostivar

Rreth orës 17 një BMW me targa të Gjermanisë dhe një Mërcedes me targa të Gostivarit janë përplasur në rrugën Beliçica afër tregut të madh në Gostivar. Nga përplasja është shkaktuar dëm i konsiderueshëm material të automjeteve, ndërkohë nuk ka pasur të lënduar. Në vendngjarje doli ekipi i Policisë dhe bëri ekspertizën.

Share

Prof. Fetai sjell librin e rradhës: “Marrëveshja e Ohrit, Baza e demokratizimit dhe integrimit euroatlantik të Maqedonisë”

Prof. Dr. Milaim Fetai sjellë edhe një libër tjetër. Botimi i radhës nga Instituti për Studime Politike dhe Ndërkombetare në Shkup me autor Prof. Milaim Fetai mbanë titullin: “Marrëveshja e Ohrit – Baza e demokratizimit dhe integrimit euroatlantik të Maqedonisë”. Libri është botuar këtë vit, ndërsa do t’ju shërbejë studiuesve të rinj dhe studetëve të cilët merren me analizime të ndryshme mbi Marrëveshjen Korizë të Ohrit, e cila u nënshkrua në vitin 2001 në Maqedoni, e me të cilën shqiptarët morën të drejtat të cilat i kërkonin në bazë tëRead More

Share

Trump për Venezuelën: Nuk përjashtoj mundësinë e ndërhyrjes ushtarake

SHBA mund të kryejë ndërhyrje ushtarake për të zgjidhur krizën në Venezuelë. Kjo u bë e ditur nga vetë Presidenti amerikan, Donald Trump. Ky paralajmërim I kreut të Shtëpisë së Bardhë është cilësuar çmenduri nga qeveria e presidentit Nikolas Maduro. Presidenti amerikan, Donald Trump nuk ka përjashtuar mundësinë e ndërhyrjes ushtarake për Venezuelën. “Qytetarët e atij vendi po vuajnë dhe po vriten”, u shpreh Kreu i Shtëpisë së Bardhë pas një takimi me Sekretarin e Shtetit, Reks Tillerson dhe ambasadoren e tij në OKB, Nikki Haley. Ky është një mesazhRead More

Share

Japonia bëhet gati për luftë me Korene e Veriut

Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje për dialog. Përshkallëzimi i krizës mes Uashingtonit dhe Penianit shqetëson pas masë Japoninë. Ky vend në fakt na filluar me përgatitjet për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemin kundërajror në pjesën perëndimore si kundërpërgjigje për hipotezat e mundshme të një sulmi kundër ishullit amerikan Guam nga ana e Koresë së Veriut. Forcat ajorore të mbrojtjes japoneze të pajisura me raketa kundërajrore, uRead More

Share

Facebook, më i rrezikshëm për meshkujt

Rrjetet shoqërore janë më të rrezikshme për meshkujt se sa për femrat, sipas një studimi me 1500 përdorues të internetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe. Ky studim tregon se meshkujt nuk e kanë problem që në profilet e tyre në Facebook të pranojnë kërkesat e njerëzve të panjohur (sidomos nëse fotot e profilit tregojnë femra të bukura), të deklarojnë vendndodhjen e tyre, të lënë profilin të hapur për të gjithë dhe nuk tregohen të kujdesshëm përsa i përket kushteve të sigurisë së profilit të tyre.Read More

Share

A ekzistojnë UFO-t? Ja çfarë thotë Kur’ani

Në lidhje me UFO-t dhe qëndrimin e muslimanit rreth tyre, a t’i besojë apo jo, në Kuran nuk ka diçka të specifikuar se ka jetesë (sikurse ka në Tokë) edhe në ndonjë planet tjetër. Nga ajo që dihet dhe që përmendet në burimet islame kuptojmë se krijesat të ‘Zotit’janë të shumta dhe njeriu nuk i njeh të gjitha. “Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarët, për t’ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon çka ju nuk dini” (Nahl, 8). Krijesat për të cilat flet Allahu i LartësuarRead More

Share

Farat e shalqirit shërojnë sëmundjen më të përhapur

Shalqiri është një ndër përbërësit më të preferuar gjatë ditëve të nxehta. Nuk është vetëm shijshëm dhe freskues, por është edhe një pastrues shumë i mirë i trupit. Por, kur bie fjala te farat e shalqirit, të gjithë mëndojnë t’i hedhin menjëherë poshtë. Këto fara përmbajnë komponentë shumë të rëndësishëm si yndyrna, proteina dhe një pjesë të madhe të mineraleve. Kanë shumë vitaminë B, foliate dhe mineralet si magnez, kalium, mangan, hekur, zink, fosfor dhe bakër. Përveç kësaj, ata janë një burim fantastik i kalorive, sepse 100 gram fara shalqiRead More

Share

Share