Friday, August 11th, 2017

 

“Gati për betejë”: Gratë siriane përgatiten për të luftuar kundër ISIS-it

Rreth 210 gra nga Siria u trajnuar për rreth 15 ditë nga Forcat Demokratike të Sirisë (SDF), për të luftuar kundër ISIS. Gratë mbaruan dje stërvitjen e tyre në një fshat të Sirisë veriore. Tashmë pas përfundimit të trajnimit të tyre ushtarak, gratë janë gati t’i bashkohen trupave të SDF në betejën kundër Shtetit Islamik. Në këto 15 ditë trajnimi grave ju mësuan se si të përdornin armët, taktikat dhe ndihmën e parë si dhe luftimin trup më trup, transmeton tema. Një zëdhënës i SDF tha se ata duan qëRead More

Share

Xhaferi nuk e merr parasysh propozimin e Dimovskit që shkarkimi i Zvrlevskit të hiqet nga rendi i ditës

Maratona e seancave për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm Marko Zvrlevski ka vazhduar edhe sot, por në seancën parlamentare nuk janë të pranishëm 30 deputetë, Prandaj, deputeti i VMRO-DPMNE, Ilija Dimovski, në fillim të seancën ka thënë se Kuvendi nuk është në gjendje për të marrë vendime për shkak se mungon një numër i deputetëve. ”Edhe në qoftë se vihet në votim, nuk do të ketë askush që të votojë. Propozoj që kjo pikë të lihet në pritje, të hiqet nga rendi i ditës”, tha Dimovski. Kryeparlamentari, Talat Xhaferi, nukRead More

Share

Kuvendi debaton për shkarkimin e Zvërlevskit, debati do të vazhdojë pas pauzës procedurale

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot e vazhdoi seancën e gjashtë me debat të përgjithshëm për Propozimin për shkarkimin e prokurorit shtetëror publik Marko Zvërlevski. Në kërkesën procedurale nga deputetja Daniella Rangellova nga VMRO-DPMNE-ja është dhënë pauzë prej një orë, pas çka do të vazhdojë debati. Propozimi për shkarkimin e Zvërlevskit është parashtruar nga Qeveria për shkak, siç theksojnë në sqarim, të kryerjes së paligjshme, jo në kohë dhe gjoja profesionale të funksionit. Gjithashtu, në dokument theksohet edhe se Zvërlevski me sjelljen dhe veprimin e tij ka treguar se nukRead More

Share

Ky është iPhone 8

Tash kur iPhone 8 ka hyrë në prodhimin masiv, mund të presim edhe më shumë informacione për pajisjen se sa që kemi pasur më herët. Nuk ishte e nevojshme që të kalojë shumë kohë për t’u paraqitur edhe fotografitë e para të qarta të telefonit të ardhshëm premium. Fotografitë tregojnë anën e përparme dhe të pasme të pajisjes. Në anën e pasme nuk ndodhet sensori për shenjat e gishtërinjve. Megjithatë, nuk ka fotografi, e cila tregon anët e telefonit, por besohet se sensori nuk është i vendosur as aty. KjoRead More

Share

Akulli po shkrihet në të gjitha stinët, jipet paralajmërimi i trishtë

Sipas shkencëtarëve amerikanë, një gjë e tillë përbën rrezik serioz pasi nga viti në vit, sasia e akullit bëhet gjithnjë e më e paktë. Sipas studimit që ka kryer Qendra Kombëtare për Borë dhe Akull, e mbështetur nga NASA, shtrirja e akullit në Arktik ka rënë në 5.57 milionë milje katrorë. Shifra do të thotë se akulli është tkurrur për 35,000 milje katrorë nga rekordi i mëparshëm më 2015. Shkencëtarët thanë se pranvera dhe vera, me gjasë, do të sjellin edhe më shumë shkrirje. “Po e humbim akullin në tëRead More

Share

Në Evropë një numër i madh i refugjatëve po shndërrohen në skllevër

Bashkimi Evropian ka regjistruar në vitin 2017 rritje më të lartë të skllavërisë në raport me cilindo rajon të botës, me arritjen e 100.000 imigrantëve dhe refugjatëve  prej të cilëve shumica janë jashtëzakonisht të pambrojtur dhe të ekspozuar eksploatimit, kanë publikuar analistët. Rreziku i skllavërisë nëpër ferma, ndërtimtari dhe fusha tjera është rritur nëpër gjithë rajonin, derisa numrat janë më të këqija se në vitin 2016 në 20 nga 28 anëtare të BE, sipas Indeksit vjetor të skllavërisë të kompanisë analiste britanike Verisk Maplecroft, shkruan Hina, transmeton gazetametro. “Kriza eRead More

Share

Rita Ora publikon këngën e re

Këngëtarja e famshme shqiptare me famë botërore Rita Ora ka publikuar këngën me të re me titull ‘Lonely Together’. Këtë këngë Rita e a sjellë në bashkëpunim me Avicii, një nga Dj me të njohur në botë. Kënga ‘Lonely Together’ është publikuar njëherë vetëm si audio, pa videoklip, në pak orë kënga e Orës dhe Avicii ka marrë rreth 300 mijë shikime në Youtube. Avicii së fundmi ka realizuar disa këngë të ndryshme që vijnë si bashkëpunime me artistë të njohur ndërkombëtarë. Bashkëpunëtori i Orës në këtë këngë, DJ AviciiRead More

Share

Dalin në shitje biletat e ndeshjes: Shkëndija – AC Milan

Duke filluar prej dje 10.08.2017 (e mërkurë) KF Shkëndija ka lëshuar në shitje biletat për ndeshjen e kthimit të play offit të UEFA Europa League me Milanin më 24 gusht në Shkup. Varësisht prej pozitave në stadium biletat dhe çmimet janë të ndarë në disa kategori. Të gjithë mbështetësit e Shkëndijës dhe dashamirët e futbollit prej sot do të mund të sigurojnë bileta për ndeshjen historike që ekipi ynë do t’i luajë si vendas. Duke parë interesin e madh për ndeshjen e kthimit të play offit të UEFA Europa LeagueRead More

Share

Premierliga nis sezonin e ri me këto rregulla të reja

Sezoni i ri në Angli, do të fillojë me disa ndryshime në rregulla, transmeton Gazeta Metro. Fillimisht për lojtarët që simulojnë, do të ketë dënime nga Federata e Futbollit Anglez. Dënimi mund të jetë me dy ndeshje mos-lojë. Bari në stadium nuk guxon të jetë me dizajne. Do të lejohet vetëm vija horizontale dhe vertikale. Stafi mjekësor do të pajiset me një teknologji, e cila do të mund të shikojnë në video se si u lënduan lojtarët.

Share

Drashkoviç: Mjaft, mos e gënjeni popullin! Kosova s’është e jona!

Lideri i Lëvizjes për Përtëritjen Serbe, Vuk Draskoviç, ka thënë për N1 se nuk është shumë reale që të arrihet konsensusi për Kosovën gjatë dialogut të brendshëm të Serbisë “Unë, si dhe partia ime, përshëndesim këtë thirrje për dialog”, thotë ai, duke shtuar se e keqja është te ata që pushtetin politik e material e ndërtojnë “në plagën e hapur të Kosovës. I pyetur se si e paramendon këtë “dialog të brendshëm”, Drashkoviq tha se ky dialog po ndodhë përderisa njerëzit po i japin qëndrimet e tyre. Por, shton seRead More

Share

Share