Main Menu

August, 2017

 

Madhështore: Njihuni me tunelet e lashta që të çojnë nga Skocia në Turqi

Ka mijëra tunele të nëndheshme në të gjithë Evropën, që shtrihen nga Skocia e deri në Mesdhe. Ky rrjet 12000-vjeçar masiv nëntokësor është shumë mbresëlënës. Disa ekspertë besojnë se rrjeti ishte një mënyrë për të mbrojtur njeriun nga grabitqarët Të tjerë sugjerojnë se tunelët janë përdorur si një autostradë antike nëntokësore, që njerëzit të udhëtoin në mënyrë të sigurt pa marrë parasysh luftërat, dhunën ose madje edhe motin mbi tokë. Sipas arkeologut gjerman, Heinrich Kusch, nën tunele janë gjetur qindra vendbanime neolitike në të gjithë kontinentin. Në librin e tij aiRead More

Share

10 misteret e fshehura në pikturat e famshme, do t’ju habisin

Arti nuk është vetëm një burim frymëzimi, por gjithashtu një mister i madh. Artistët shpesh shtojnë detaje të vogla të çuditshme në pikturat e tyre, ose lënë mesazhe që janë të pamundura të vërehen në shikim të parë. Bota.al sjell më poshtë një listë të kryeveprave të pikturës, me sekrete të papritshme. Në fund të artikullit, edhe një bonus: një nga hipotezat më të çuditshme në lidhje me Mona Lizën. 10. Veshi i gabuar Auto-portreti i Vincent Van Gogh me veshin e fashuar paraqet artistin me një vesh të djathtëRead More

Share

Dukuni më të gjata përmes veshjes

Nëse doni vithe të rrumbullakosura, mund t’i arrini duke u ushtruar, nëse doni gjoks më të madh mund t’i nënshtroheni operacioneve plastike. Por nëse doni këmbë më të gjata, mund të realizoni disa truqe me veshjet tuaja, që ju bëjnë të dukeni më të gjata. Që t’ju lehtësojmë veshjen e përditshme ju sjellim disa këshilla se si të “zgjatni” këmbët. Vishni një ngjyrë Një dukje monokrome krijon iluzionin e një trupi automatikisht më të gjatë. Provoni xhaketat e shkurtra  Një fustan dhe një xhaketë e shkurtër, do të bëjë të tjerëRead More

Share

Instagrami dhe realiteti, sa shumë ndryshim

Mediat sociale dhe veçanërisht “Instagrami” janë të mbushura me foto të panumërta me bikini dhe jo vetëm të personazheve të “showbiz”-it, por edhe të të rejave që kërkojnë famën ose të duken sa më bukur për ndjekësit e tyre.Por një prej këtyre përdorueseve ka zbuluar të vërtetën prapa këtyre fotove që duken të përsosura. Chessie King, 24 vjeç, nga Londra, ka postuar një seri fotosh ku tregohet se sa ndryshe duket trupi i saj në varësi të këndit, ndriçimit, apo qëndrimit. Blogerja 24-vjeçare tha se vendosi të publikonte fotot nëRead More

Share

Si ta mbajmë në kontroll stresin

Mjekët thonë se stresi ndikon në kualitetin e jetës dhe ekzistojnë metoda medicinale, të cilat ndihmojnë për të ruajtur shëndetin tonë nga pasojat e stresit. Për shkak të jetës moderne, pothuajse nuk mund të ketë person i cili nuk preket nga stresi. Mjekët thonë se janë tri lloje të stresit. Stresi akut është afatshkurtër dhe lidhet me ndonjë situatë aktuale, si kolonat në trafik, uria ose ndonjë lajm i papritur për diçka të pakëndshme. Në situata të tilla vjen deri te rritja e hormoneve dhe adrenalinës. Kur të kalojë situataRead More

Share

Në Mars zbulohet ujë aty ku nuk pritej

Analiza e re e të dhënave të vjetra ka zbuluar se në Mars ekzistojnë sasi të mëdha të akullit dhe ujit në vendet, në të cilat nuk është pritur të ketë asgjë. Të dhënat janë mbledhur nga fluturakja robotike e NASA “Mars Odyssey”, sipas së cilës sasi të mëdha të ujit të ngrirë gjenden në rajonin ekuatorial të Planetit të kuq. Një gjë e tillë nuk ishte pritur as në bazë të analizave të mëhershme dhe as në bazë të dijenive shkencore. “Në të kaluarën kemi ditur se nën terreninRead More

Share

Kjo gropë po tmerron botën, banorët nuk i afrohen: Lëshon zhurma të frikshme

Rritja e temperaturave globale po sjell ndryshime të forta në sipërfaqen e tokës në pjesë të ndryshme të botës. Një prej zonave më të prekura është edhe Siberia, në të cilën po hapen sëfundmi gropa të thella dhe të mëdha, për të cilat shkëncëtarët thonë se kanë të bëjnë me rritjen e temperaturave. Mirëpo, është një tjetër krater ai cili ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve vitet e fundit. Bëhet fjalë për kraterin e “Batagaikas”, i ndodhur në Siberi. Toka u vedhis në vitin 1960 duke sjellë një krater të vogël,Read More

Share

A ekzistojnë UFO-t? Ja çfarë thotë Kur’ani

Në lidhje me UFO-t dhe qëndrimin e muslimanit rreth tyre, a t’i besojë apo jo, në Kuran nuk ka diçka të specifikuar se ka jetesë (sikurse ka në Tokë) edhe në ndonjë planet tjetër. Nga ajo që dihet dhe që përmendet në burimet islame kuptojmë se krijesat të ‘Zotit’janë të shumta dhe njeriu nuk i njeh të gjitha. “Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarët, për t’ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon çka ju nuk dini” (Nahl, 8). Krijesat për të cilat flet Allahu i LartësuarRead More

Share

Farat e shalqirit shërojnë sëmundjen më të përhapur

Shalqiri është një ndër përbërësit më të preferuar gjatë ditëve të nxehta. Nuk është vetëm shijshëm dhe freskues, por është edhe një pastrues shumë i mirë i trupit. Por, kur bie fjala te farat e shalqirit, të gjithë mëndojnë t’i hedhin menjëherë poshtë. Këto fara përmbajnë komponentë shumë të rëndësishëm si yndyrna, proteina dhe një pjesë të madhe të mineraleve. Kanë shumë vitaminë B, foliate dhe mineralet si magnez, kalium, mangan, hekur, zink, fosfor dhe bakër. Përveç kësaj, ata janë një burim fantastik i kalorive, sepse 100 gram fara shalqiRead More

Share

Gërhisni natën, ja çfarë duhet të hani

Gërhitja është një problem shqetësues, jo vetëm për personin që i ndodh, por edhe për gjithë pjesëtarët e tjerë. Të gjithë kemi të paktën një person në familje që gërhet. Gërhitja krijohet si pasojë e bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes ose nga prania e mishit të huaj në hundë. Sipas studiuesve, jo gjithçka varet vetëm nga mënyra e të fjeturit, një ndikim të madh kanë edhe ushqimet që konsumon para gjumit. Ja cilat janë disa prej tyre: Mjalti Mjalti përdoret në mjekësi prej 500-vjetësh. Mjalti lufton mukozën dhe ulcerën nëRead More

Share

Share