Thursday, July 13th, 2017

 

Shkëndija një hap larg Play Off-it

Shkëndija e Tetovës është nja hap larg kualifikimit në Play-off të Europa Ligës. Skuadra Tetovare mposhti  Helsinkin me rezultat 3-1. Hetrik në këtë ndeshje shënoi Besart Ibrahimi, ndërsa golin e vetëm për mysafirët e shënoi Ousman Jallow.

Share

Lëvizja BESA: Votojmë shkarkimin e prokurorit Zvërlevski për shkak të Monstrës dhe Sopotit

Deputeti i Lëizjes BESA, Fadil Zendeli tha sot se është irrituese dhe jo në nivel të një qeverie të përgjegjshme është arsyetimi që Qeveria e dha në Kuvendin Republikan për shkarkimin e kryeprokurorit Zvërlevski. Sipas tij, Qeveria ka anashkaluar shkeljet gjyqësore ndaj shqiptarëve duke theksuar vetëm rastet AKVA, Masat e Posaçme Hetuese te kryeministri, ndjekja e kundërshtarëve politikë nga opozita e atëhershme, bisedat e përgjuara. “Të gjithë e dimë se viteve të fundit në Maqedoni janë zhvilluar procedura gjyqësore, që shqiptarët i konsiderojnë të montuara, që kanë përfunduar me vendimeRead More

Share

Renova shënoi fitore të thellë në miqësoren ndaj Gostivarit

Futbollistët e Renovës në tempo të madhe po i kalojnë përgatitjet në Ohër. “Gjipspunuesit” thuajse nuk kanë kohë të lirë, pasi po ushtrojnë tre herë në ditë. Përmes ndeshjeve kontrolluese Vlato Kostov po kërkon ekipin e parë, dhe gjatë ditëve stërvitore është duke punuar në të gjitha segmentet. Tetovarët në ndeshjen e dytë kontrolluese shënoi fitore kundër Gostivarit prej 5-2. Golat i shënuan Petkovski, Gafuri, Skenderi dhe Ramadani (2). Miqësoret në Ohër, gjipspunuesit do ti përfundojnë të dielën kundër Struga Trim Lum, anëtar i ri i ligës së dytë.

Share

Për fitore

Shkëndija duket më e motivuar se kurrë para ndeshjes së parë të rrethit të dytë kualifikues të Europa Leagues. Skuadra tetovare në rrethin e parë e eliminoi Daçian e Moldavisë pas rezultatit të përgjithshëm 7:0, duke i fituar të dyja përballjet, ndërsa tash e pret me optimizëm duelin me skuadrën finlandeze. Kuqezinjtë janë të koncentruar maksimalisht për sfidat e radhës evropiane. Në konferencën për shtyp zyrtare para takimit të sontëm, shefi i stafit teknik Qatip Osmani dhe kapiteni Ferhan Hasani kanë folur me respekt për ekipin finlandez, mirëpo me besimRead More

Share

Pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë

Pirja e ujit të ftohtë mund të jetë e dëmshme sepse ndërhyn me funksionet e tretjes së trupit. Kjo parandalon trupin që të bëjë tretjen e duhur të ushqimit dhe pijeve. Konsumimi i pijeve me akull pas ose gjatë një vakti të ushqimit mund të ngadalësojë funksionete duhura të tretjes në trupin tuaj. Përveç kësaj, kur pini pije të ftohta, trupi juaj duhet të përdorë energji për të ngrohur lëngun brenda trupit tuaj që në fakt është energjia e nevojshme për funksionet e duhura të tretjes. Çfarë ndodh kur piniRead More

Share

Këto ushqime duhen shmangur në këto ditë të nxehta

Këto ditë të nxehta vere jemi në kërkim të pjatave të lehta në mënyrë që të ushqehemi pa u ndier në faj. Por, përballë aperitivëve dhe darkave jashtë me miqtë nuk është e thjeshtë. Duhet të dini që me rritjen e temperaturave, konsumi energjik i organizmit tonë zvogëlohet, sepse shpenzohet më pak energji për të ruajtur temperaturën e trupit. Por, nga ana tjetër rritet nevoja për hidratim, kështu që sa më shumë ujë dhe sa më pak yndyrna. Shmangni ushqimet tepër të përpunuara dhe pikante. Por, cilat janë disa ngaRead More

Share

Luana Vjollca i vë “zjarrin” verës

Kënga e re e Luana Vjollcës ”Benzina” siç kishte lajmëruar edhe vetë moderatorja e Top Channel, është konsideruar si një zjarr i vërtetë i kësaj vere. Nën kujdesin e studios Redbox, “Benzina” është krijuar enkas për verën, me ritmet dhe ngjyrat muzikore që i rrinë për shtat Luanës. Me ngjyrat e preferuara të saj, e bardhë dhe e kuqe, Luana di mirë të godasë tashmë, të jetë provokuese dhe e zjarrtë në çdo skenë, si edhe në këtë klip. Urime me zjarr i ka bërë Luanës edhe motra, Marina, pasiRead More

Share

Stamboll, arrestohet organizatori i sulmit tek stadiumi i Beshiktashit

Prefekti i Stambollit Vasip Sahin deklaroi sot se gjatë operacionit policor në këtë qytet të kryer në kuadër të luftës kundër terrorizmit, nga liria janë privuar 44 persona, raporton Anadolu Agency (AA). “Në mesin e të arrestuarve është edhe personi i cili organizoi sulmin tek stadiumi Beshiktashit, ndërsa më pas u arratis. Të arrestuarit tjerë janë të dyshuar për pjesëmarrje në sulmin në lagjen Vezneciler”, tha Sahin. Gjatë sulmit terrorist tek stadiumi ‘Beshiktash’ në dhjetor të vitit 2016, objektivi i të cilit kanë qenë pjesëtarët e njësisë speciale policore, humbënRead More

Share

Dorëzohet ‘Shteti Islamik’: Militantët e ISIS-it dalin nga tunelet ku ishin fshehur, dhe i dorëzohen njësisë anti-terroriste të Irakut

Një video e publikuar së fundmi shfaq momentin kur militantët e ISIS-it dalin nga tunelet e tyre dhe i dorëzohen njësisë anti-terroriste të ushtrisë irakiane në Mosul, zonë kjo që dikur kontrollohej nga kjo organizatë terroriste. Videoja e publikuar në Twitter gjatë të mërkurës, tregon luftëtarët e plagosur duke përdorur paterica për të dalë nga ndërtesat e bombarduara që kishin mbetur vetëm rrënoja. Në përshkrimin e videos shkruan: “Minjtë e ISIS-it duke dalë nga tunelet e tyre të rrethuar nga njësitet e anti-terrorizmit në qytetin e Mosulit”. Sipas autorit tëRead More

Share

Borë në Zelandën e Re, 10.000 amvisëri mbetën pa energji elektrike

Zelandën e Re e kaploi stuhia e borës, duke shkaktuar bllokime në komunikacion nëpër tërë vendin dhe duke lënë mijëra amvisëri pa energji elektrike. Sot në mëngjes janë anuluar të gjitha fluturimet rajonale nga kryeqyteti Uellington, ndërkaq erërat e fuqishme shkaktuan dëme të mëdha duke rrëzuar drunj dhe duke shkëputur rrjetin elektrik nëpër tërë vendin, që mbi 10.000 amvisëri la pa energji elektrike. Era, që fryu me shpejtësi prej 160 kilometra në orë, e goditi kryeqytetin e Zelandës së Re, prëderisa në ngushticën Kuk, që i ndan Ishullin verior dheRead More

Share

Share