Wednesday, July 12th, 2017

 

Qeveria publikon emrat e personave të shkarkuar në institucionet publike

Lista me emrat e anëtarëve të shkarkuar nga bordet e menaxhimit dhe mbikqyrjes nesër do të publikohen në Gazetën Zyrtare. Sipas burimeve qeveritare dhe shërbimeve të tyre, gjatë orëve të fundit kanë përshpejtuar përgatitjet e materialeve për t’i publikuar, pasi dje u shkarkuan rreth 1,500 anëtarë të organeve mbikëqyrëse dhe administrative në kompanitë dhe institucionet publike që mbajnë në funksion drejtorët e emëruar nga VMRO-DPMNE. Pas njoftimit zyrtar, hapi tjetër i Qeverisë është shkarkimi i drejtorëve në instucioneve shtetërore të cilët i kanë trashëgaur nga qeverisja e mëparshme. Qeveria kaRead More

Share

Xhaferi e ndërpreu seancën e Kuvendit për shkak se deputetët e VMRO-DPMNE-së kërkuan të shkojnë në festë

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi e ndërpreu seancën e Kuvendit kur në rend të ditës erdh shkarkimi i prokurorit shtetëror publik, Marko Zvërlevskit, prej kur koordinatori i njërit nga dhjetë grupet parlamentare të VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski ta se për shkak festës fetare Petar dhe Pavlle një numër i madh i kolegëve të tij deputet “duhet të shkojnë në festë” dhe kërkoi që seanca të ndërpritet. “Vazhdojmë nesër në orën 11, por, këtë si praktikë mos u mundoni ta shfrytëzoni nga nesër dhe më tej”, tha Xhaferi dhe e ndërpreu seancënRead More

Share

Përçarja e partive shqiptare, Osmani fajësoi Sali Berishën për ndarjen e PPD-së

Ish kryetari i Gostivarit dhe i RDK-së, Rufi Osmani mbrëmë në emisionin Klik Plus, duke folur për trazirat e Gostivarit të vitit 97-të, përmendi edhe përçarjen e PPD-së në atë kohë.. Ai tha se  ish kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka dërguar njerëz në përçarjen e partive shqiptare në Maqedoni. “Dilber Brijoni dhe Shaban Memija, kanë qenë njerëzit që mua më kanë bindur të përkrah fraksionin në atë kohë të identifikuar me Arbër Xhaferin dhe Mendu Thaçin, me gjoja tezën se Nevzat Halili dhe grupacioni i tij janë njerëz tëRead More

Share

Zhernovski dhe Bejta: Qeveria, prosperitet për qytetarët pavarësisht përkatësive

Gjatë një takimi në Komunën e Gostivarit, kryetari i Komunës Nevzat Bejta dhe kryetari i Komunës Qendër të Shkupit, Andrej Zhernovski janë dakordësuar se qeveria e koalicionit duhet të punojë për krijimin e kushteve të nevojshme për prosperitet ekonomik të të gjithë qytetarëve, pavarësisht përkatësisë së tyre partiake, etnike e fetare. Bejta tha se qeveria e re reformatore duhet të ndërrmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për demokratizimin e shtetit dhe për sundimin e së drejtës. Dy kryetarët shprehën besim në punën e qeverisë. Bejta theksoi se duhet angazhim përRead More

Share

KF ‘Gostivari’ takohet me ‘Renovën’ në Ohër

KF ‘Gostivari’ fillon me ndeshjet kontrolluese, dhe sot do të takohet me KF ‘Renova’ në Ohër. Në ndeshje do të inkuadrohen edhe lojtarët e rinj nga Shkolla e Futbollit si dhe lojtarët e angazhuar së fundmi si përforcime pas inkuadrimit në ligën e dytë. Duke filluar nga investimet dhe reformat rrënjësore që ka krijuar KF ‘Gostivari’, kulminacionin e këtij projekti pritet që të vazhdojë kryesia edhe gjatë këtij stinori që do të vijë pas disa javësh. Fillimisht Gostivari dominoi plotësisht në ligën e tretë perëndim duke arritur që të pozicionohetRead More

Share

James në Gjermani: Jam i lumtur që jam në një ekip kaq të madh

Transferimi më i ri i Bayern Munchen, James Rodriguez ka mbërritur në qytetin e Gjermanisë, Munih. Dje kampioni bavarez “pa nja, pa dy” zyrtarizoi lojtarin kolumbian, i cili ishte duke u kërkuar me ngulmë nga Chelsea, Milan dhe Manchester Unitedi. Sot ai ka shkuar në Gjermani, duke thënë se ndjehet shumë i lumtur që ka nënshkruar për një klub kaq të madh. “Jam shumë i lumtur që jam këtu me një klub kaq të madh. Gjithkush e di se Bayerni është një klub i madh. Kjo është një kulturë eRead More

Share

Real Madrid gati për transfertën e katërt, 50 milionë euro

Real Madrid po përgatitet të kryejë transferimin e radhës. Sipas radios spanjolle, ‘Cadena SER’, skuadra e drejtuar nga Zinedine Zidane ka shfaqur interesim që ta transferoj mbrojtësin e djathtë të Real Sociedadit, Alvaro Odriozola. Reali është treguar e gatshme të paguajë klauzolën e lirimit të lojtarit me vlerë prej 50 milionë eurosh, ndërsa Odriozola ka një kontratë me Real Sociedadin deri në verën e vitit 2022. Kujtojmë që Real Madrid deri më tani ka transferuar tre lojtarë: Dani Ceballos, Jesus Vallejos dhe Theo Hernandezin.

Share

6 ushqimet që pastrojnë dhe detoksikojnë mushkëritë nga tymi i duhanit

Duhan pirja në vendin tonë vlerësohet në masën 39%, kundrejt 28.6 % të vendeve të Bashkimit Europian. Duhanpirja është më e lartë tek meshkujt, sesa tek femrat, përkatësisht 60 % kundrejt 18 %.Por, shqetësues mbetet rritja e numrit të të rinjve duhanpirës. Bazuar në të dhënat e studimeve të ISHP-së, me nxënësit e klasave të shtata dhe të teta të shkollave 9 vjeçare dhe me ata të shkollave të mesme (viti i parë dhe i dytë), rezulton se rreth 16 për qind e nxënësve janë përdorues duhani, ndërsa 16.7 %Read More

Share

Kafja të zgjat jetën

Janë dy studime të ndryshme që dalin në të njëjtin përfundim: Konsumi i kafes të zgjat jetën. Pasojat e pijes më të përhapur në mbarë botën mbi shëndetin e njeriut kanë qenë objekt debatesh për shekuj të tërë. Shkaktarja kryesore e polemikave, kafeina, është fajësuar për rritje të presionit të gjakut, shtim të rrezikut për atak kardiak tek të rinjtë, pagjumësi e me raste edhe mostretje. Por vetëm njëri prej dy studimeve të fundit ka marrë nën vëzhgim mbi 520.000 persona në 10 shtete europiane, çka e kthen në kërkiminRead More

Share

A ju nxehet celulari?

Të gjitha pajisjet gjenerojnë nxehtësi, por ajo nxehtësi është armiku i baterisë.Nëse pajisjet tuaja po nxehen shumë shpesh, më poshtë mund të lexoni arsyen pse, dhe çfarë të bëni në lidhje me të.Nxehja e vogël e ndonjë pajisje është normale. Është një efekt i pashmangshëm i mbushjes, shkarkimit, përpunimit dhe ndriçimit në ekran.Prekeni me dorë kabllon hyrëse HD të pajisjes TV ose një kuti kabllore – ose prekeni pjesën e poshtme të laptopit, të gjitha gjenerojnë nxehtësi. Vetëm për shkak që nxehja e një pajisje është normale nuk do tëRead More

Share

Share