Sunday, July 9th, 2017

 

U përkujtuan dëshmorët e 9 Korrikut, Bejta: Në Gostivar ndodhi një masakër e paparë

Në 20 vjetorin e ngjarjeve të Gostivarit, një delegacion i Komunës së Gostivarit i udhëhequr nga Kryetari, z. Nevzat Bejta dhe kryesuesi i Këshillit Komunal, z. Nasir Musliu bënë homazhe në vendprehjet e dëshmorëve të 9 Korrikut. Në prononcimin për mediat, Kryetari, z. Nevzat Bejta u shpreh që: “Më 9 Korrik të vitit 1997 në Gostivar ndodhi një masakër e paparë në tokat shqiptare ku ranë tre dëshmorët e Kombit,  Shpend Useini, Nazmi Saliu dhe Milaim Dauti. “Unë jam prej politikanëve që them se më mirë është të pësojnë politikanëtRead More

Share

RDK:Shënohet 20 vjetori i ngjarjeve të 9 korrikut të vitit 1997

Rilindja Demokratike Kombëtare shënoi 20 vjetorin e ngjarjeve të 9 korrikut të vitit 1997, një datë që edhe sot e kësaj dite vazhdon të jetë në kujtesën e qytetarëve të Gostivarit dhe shqiptarëve në përgjithësi si një datë e sakrificës dhe guximit në mbrotje të flamurit kombëtarë. Në shënimin e kësaj ngjarje mori pjesë kryetari i RDK-së Vesel Memedi, sëbashku me shumë antarë tjerrë, këshilltarë në këshillin komunal, ku lanë buqet me lule të freskëta në varezat dhe bustet e tri dëshmorëve të rënë në mbrotje të flamurit kombëtarë. NgjarjetRead More

Share

Rufi Osmani dhe Refik Dauti perkujtojn dëshmorët e flamurit kombëtar

Në përvjetorin e njëzet te ngjarjeve tragjike të 9 korrikut të vitit 1997 Rufi Osmani dhe Refik Dauti në cilësin e ish kryetarit të komunës dhe ish kryetarit të këshillit vendosen kurora me lule te bustet e dëshmrëve të flamurit Nazmi Saliu, Shpend Iseini dhe Milaim Dauti. Udhëheqësia e komunës dhe populli shqiptarë i Gostivarit në vitin 1997 bënë përpjekje maksimale për zyrtarizimin e flamurit kombëtar shqiptarë në një ballafaqim të pabarabart gjasht mujor me pushtetin shoven maqedonas. Në orët e vona të 8 korrikut të vitit 1997 parlamenti iRead More

Share

Osmani: Nuk i trembem as Helsinkit

Shkëndija e Tetovës nis përgatitjen për sfidën e radhës. Menjëherë pas rikthimit nga Moldavia, kuqezinjtë e kanë zhvendosur vëmendjen e tyre tek kundërshtari i radhës. Trajneri Qatip Osmani vlerëson paraqitjen që bëri skuadra e tij përballë Dacias. Gjithashtu ai shtoi se ishte optimist se skuadra që ai drejton do të arritnte kualifikimin për turin e dytë të Europa League. “Nuk i trëmbesha Dacias, por kishta një lloj respketi ndaj tyre, fakti që në arritëm të fitonim me bën të lumtur. Personalisht edhe përpara fillimit të ndeshjes isha optimist se doRead More

Share

Hakan Shykyr: Jam shqiptar, jo turk

Hakan Shykyr, ish-sulmuesi i njohur turk, e ka përsëritur për të disatën herë faktin e origjinës së tij, se nuk është një turk, por një shqiptar. “Jam shqiptar. Kam ngrënë bukë në Turqi, por unë jam një shqiptar”, tha Shykyr në Universitetin “Mehmet Akif Ersoy”, ku i pranishëm ishte edhe presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, i cili në fjalën e tij tha: “Le të mos ndahemi në turq, kurdë apo shqiptarë! Ne jemi një qeveri që e pranon çdo lloj nacionaliteti në vendin tonë. Edhe poeti Mehmet Akif, ai qëRead More

Share

Shkurte Fejza ndryshon stil, ja si duket

Jemi mësuar ta shohim gjithmonë elegante në skenë, por kësaj radhe këngëtarja Shkurte Fejza u shfaq më ndryshe prej herave të tjera. Në faqen e saj zyrtare në rrjetin social Facebook, këngëtarja ka publikuar një foto me të cilën përshëndeti të gjithë miqtë e saj. Shkurta ishte veshur sportive, me një fustan dhe atlete, ndërsa flokët i kishte bërë kaçurrele. Komentet pozitive dhe pëlqimet sipër fotos së këngëtares shumë të dashur për publikun,ishin të shumta.

Share

Fuqia e mistershme e piramidave të Egjiptit

Piramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë. Enigma e ndërtimit të tyre, si dhe efektet e tjera rrezatuese që shkaktojnë ato, edhe sot e kësaj dite, mbeten një sfidë që seriozisht e vënë në sprovë njohurinë tonë të pakontestueshme materialiste të quajtur shkencë. Vërtet, shkencëtarët tanë mbeten të mahnitur jo vetëm nga mënyra e vetë projektimit dhe aftësisë së ndërtimit të këtyre piramidave gjigante, por edhe nga efektet e ndryshme misterioze që krijohen nga hapësirat labirinte të korridoreve tëRead More

Share

Breshër e përmbytje në Zvicër

Sipas lexuesve të ‘Blick’ disa nga kantonet më të rrezikuara ishin Aargau, Solothurn, Bernë dhe Cyrih. Stuhi të rënda kanë befasuar dje pasdite pjesën më të madhe të Zvicrës. Sipas mediave zvicerane Aargau është vendi më i goditur, ku ka pasur përmbytje të mëdha dhe shumë breshër, përcjell albinfo.ch. Shi i madh, erëra të forta dhe breshër, ku brenda një kohe të shkurtë rrugën ishin të mbushura me ujë, kurse livadhet janë përmbytur. Sipas lexuesve të ‘Blick’ disa nga kantonet më të rrezikuara ishin Aargau, Solothurn, Bernë dhe Cyrih. SipasRead More

Share

Zjarret “shkrumbojnë” Kanadanë

Të paktën 180 vatra zjarri janë shfaqur brenda ditës në provincën e famshme kanadeze British Kolumbia. Autoritetet kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa të paktën 7.000 njerëz kanë braktisur shtëpitë nga frika e zjarreve. Kjo është gjendja e parë e jashtëzakonshme e shpallur nga krahina në 14 vjet. Qeveria federale thotë se po e ndjek situatën nga afër dhe është e gatshme të ofrojë ndihmë. Autoritetet bëjnë me dije se kushtet atmosferike që kanë shkaktuar nxehtësi, rrufe dhe erëra të forta, janë bërë shkak për ndezjen dhe përhapjen e vatraveRead More

Share

Kalifornia e rrethuar nga flaket, 27 vatra zjarri

Zjarret në Kaliforni për rrezikojnë qindra shtëpi dhe disa vendbanime janë evakuuar bëjnë të ditur sot zyrtarët amerikanë. Shërbimi meteorologjik kombëtar bën të ditur se të shtunën temperaturat kanë shkuar deri në 37 gradë Celcius. Rreth 2300 policë dhe zjarrfikës janë duke tentuar për të fikur 27 zjarre që kanë kapluar malet e Kalifornisë. Zyrtarët kanë thënë se zjarri që ka rënë të shtunën në mesditë është zgjeruar dhe është “plotësisht jashtë kontrollit”.

Share

Share