Main Menu

July, 2017

 

Hidhni parfum në verë? Ja pse nuk duhet ta bëni këtë

Shumë njerëz janë të fiksuar pas parfumeve, erërave të tyre. Por nëse do ju duhej një freskim i vogël, apo keni vendosur të mos bëni dush në këmbim të disa minutave më shumë gjumë, një shishe fragrance do të bënte ndryshim të madh. Por teksa vera po vjen, ne e gjejmë veten gjithnjë e më shumë në aromën tonë të preferuar. Askush nuk dëshiron të kalojë verën në gjendje paranoje se mund të mbajnë erë të keqe, por nëse dëshironi të hidhni parfum para se të dilni nga shtëpia duhetRead More

Share

Njerëz me aftësi të jashtëzakonshme

Disa njerëz kanë aftësi të bëjnë gjëra që për një pjesë të madhe të personave tjerë janë të pamundura.Në videon më poshtë mund të shihni një përmbledhje të disa rasteve shumë interesante, ku shihen aftësitë e jashtëzakonshme të tyre, si goditja me çekan, renditja e shpejtë e parave e shumë tjera. Këta persona me të vërtetë të befasojnë! Për të parë atë çka bëjnë ndiqeni videon më poshtë:

Share

Kapet porosia që jep prova për jetën jashtë Tokës

Shkencëtarët kanë kapur “sinjale misterioze” nga ylli i vogël, 11 vjet drite larg Tokës. Sinjalet janë kapur më 12 maj në Observatoriumin Arecibo në Portoriko, ku gjendet radio-teleskopi më i madh në botë, dhe mund të jenë prova e parë e jetës jashtëtokësore. Këto sinjale arritën nga xhuxhi i kuq Ross 128, i cili është 2.800 herë më i madh se Dielli, por nuk dihet se a sillet rreth tij ndonjë planetë. Abel Mendez, astrobiologu nga Universiteti Portoriko në Aresibu, thotë se ky yll është vrojtuar 10 minuta dhe seRead More

Share

E therr me thikë, por myslimani prapë i jep ushqim të pastrehut

Ali Yassine është kujdestar xhamie në Dublin, dhe një njeri shumë i urtë dhe i mirë. Ai një ditë teksa po kryente punën e tij, papritur një person është afruar te ai dhe e ka sulmuar me thikë, fatmirësisht ai nuk u lëndua, dhe Yasssine nuk i bëri asgjë atij, por ndodhi e kundërta, e qetësoi atë dhe i përgatiti atij ushqim me vezë e domate, transmeton gazeta metro. Sulmuesi quhej Stefan Boyle, 28-vjeçar, ishte një i pastrehë dhe duke kërkuar ushqim e futet dhe e sulmon kujdestarin e xhamisë,Read More

Share

Me tri kafe në ditë mbani mjekun larg

Një studim thotë se të paktën tre filxhanë kafe në ditë të konsumuara, mban mjekët larg jush Sipas një studimi të fundit në një kolegj në Londër, thuhet se të paktën tre filxhanë kafe në ditë të konsumuara, mban mjekët larg jush. Ky studim u arrit në bazë të një hulumtimi ku janë shqyrtuar më shumë se gjysmë milioni njerëz në 10 vende të Europës. Ata që pinin rreth tri filxhanë në ditë kafe, prireshin të jetonin më gjatë sesa ata që nuk pinin, thanë rezultatet e studimit, të cilinRead More

Share

7 arsye të mëdha për të ngrënë fiq sa më shpesh

Fiku, fruta e parajsës e cila ripërtërin, forcon, e ruan shëndetin dhe fshin rrudhat. Një bimë që jep shumë ndërsa i nevojitet pak, vetëm tokë e varfër dhe ndonjë pikë e ujit, konsiderohet ushqim i njohur për vetitë shëruese. 1. Përmbajtje e lartë e magnezit. Magnezi është një nga elementet bazë që e mbron sistemin tonë nervor nga stresi. Ai është shumë i rëndësishëm për eshtrat, imunitetin dhe shëndetin e trurit. E promovon shëndetin dhe vitalitetin, shëron shumë sëmundje, dhe në mënyrë të konsiderueshme e ngadalëson procesin e plakjes. Fiqtë eRead More

Share

Ushqimet që ju ndihmojnë të merni ngjyrën e duhur të lëkurës

Ne vere te gjithë mendojnë të shkojnë ne plazh, të notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyrë. Gjatë kësaj periudhe bëni mirë të konsumoni edhe ushqimet që përmbajnë beta karotën (të cilat aktivizojnë melaninën, pigmentin e ngjyrës se lëkurës), vitaminën C ose E (që shmangin plakjen e lëkurës dhe minerale) që riparojnë dëmtimet që sjell dielli dhe favorizojnë rigjenerimin e qelizave. Por, cila është lista me ushqimet qe duhet te konsumoni me tepër? Karrotat: Karota përmban shume beta karoten, por edhe vitamine C. Konsumojeni si frut ose ne formeRead More

Share

Këshillat e ekspertëve për tharjen e flokëve

Stilistët e të famshmëve, Ryan Richman dhe Josue Perez, i zbulojnë sekretet e flokëve të bukur dhe shkëlqyes. Nuk ka familje ku sot nuk ka tharëse flokësh, dhe sigurisht e përdorni atë më shumë se një herë në javë. Nëse jeni në mesin e atyre që i thani flokët vetëm që të mund të dilni jashtë, sigurisht nuk jeni të vetëdijshëm se sa mundësi ofron tharësja e flokëve, raporton “Huffington Post”. Për fillim, ata pohojnë se nuk është e këshillueshme t’i thani flokët me ajër shumë të nxehtë. Është eRead More

Share

Recetë e plakave italiane: Kështu gatuhet pica Calzone klasike!

Përbërësit: Për brumë: 1 kg miell, 3 qese tharmë të thatë; 3 lugë të vogla kripë, 2 lugë të vogla sheqer, 620 ml ujë të vakët. Për fill: keçap, proshutë, djathë të grirë në rende, ajkë, kërpudha dhe fletë të grira rigoni. Përgatitja: Në një enë të thellë përzieni miellin, tharmin, sheqerin dhe kripën, dhe në mes të përbërjes bëni një gropëz dhe qitni ujë. Uji patjetër duhet të jetë i vakët, assesi i valë, sepse brumi nuk do të bymehet. Me lugë lehtësisht shtoni miellin nga ana e enës dhe gradualishtRead More

Share

Shpejtoni rritjen e qerpikëve në mënyrë natyrale

Nëse vet natyra ju ka dhuruar qerpikë të gjatë, atëherë nuk keni shumë nevojë për mund që ata t’i bëni të përsosur,A e keni ditur që vazelina, vaji i ullirit por edhe masazhi në kapakun e syrit ndihmon në rritje të qerpikëve? Nëse jo, atëherë përcillni këshillat në vijim, si krehjen e qerpikëve ku mund t’i bëni sytë tuaj të rriten pa shumë mëdyshje. Shikoni videon për më shumë.  

Share

Share