Main Menu

July, 2017

 

7 vendet ku mund të pushosh me 30 euro në ditë, ose me pak

Ka vende në të gjithë botën, ku ju mund të pushoni me vetëm 30 euro në ditë ose më pak. Edhe pse shumë njerëz besojnë se udhëtimi është jashtëzakonisht i shtrenjtë, dhe mund të jetë e vërtetë në qoftë se ju jeni duke menduar për hotele me pesë yje, por në tërësi kjo është një ide e gabuar. Më poshtë ju sjellim 7 nga këto vende ku ju mund të pushoni me vetëm 30 euro ose më pak: Tajlanda Vendi “Toka e buzëqeshjes” në Tajlandë në sajë të reputacionit tëRead More

Share

Mbështillni tavolinën e hekurosjes me letër alumini

Një ndër punët më të vështira për një amvise është hekurosja e rrobave. Ky proces do një përkujdesje të veçantë, pasi rrobat janë të materialeve të ndryshme. Amviset duhet të tregohen gjithashtu vigjilente, për të mos i djegur ato. Vendi më i mirë për t’i hekurosur rrobat është pa dyshim tavolina e hekurosjes. Është një proces i ndërlikuar që kërkon shumë kohë. Por, fatmirësisht falë këtij truku ju do të mund t’i hekurosni rrobat shumë lehtë dhe pa u stresuar shumë. Kjo metodë përfshin përdorimin e letrës së aluminit, eRead More

Share

Studimi tronditës: Njerëzit në prag të vdekjes shohin…

Shkencëtarët kanë ofruar një paraqitje të shkurtër të jetës së përtejme me një studim të madh për “Përvojat e Pranuara të Vdekjes(NDE)”, me gjetjen më tronditëse që sugjeron që njerëzit shohin shpirtrat kur afrohen me vdekjen. Shumë njerëz pretendojnë të përjetojnë ndjenja të paqes, një ndjenjë të shkyçjes nga trupi dhe vizualizim i dritave të ndritshme. Por hulumtimet e reja kanë zbuluar se një pjesë e madhe e njerëzve pretendojnë të hasin emocione spektakolare. Një studim i ri nga hulumtuesit e Belgjikës, analizoi 154 individë që ishin në prag tëRead More

Share

Jeta reale vs Instagram

Përderisa modelet me linjat perfekte kanë mbushur Intagramin me foto perfekte, një blogere po tenton t’i tregoj botës që nuk duhet t’i besoni të gjithave që i shihni në rrjete sociale. 20 vjeçarja Sara Puhto ka ndarë me ndjekësit e saj fotografi të ndryshme në të njëjtin vend me të njëjta rroba. Në secilën prej tyre mund të shihni ndryshime të mëdha, por është e njëjta vajzë në të njëjtën kohë. “Trupi i askujt nuk duket i formësuar dhe perfekt nga të gjitha këndet” ka thënë ajo. Përmes këtyre fotografiveRead More

Share

Recetat e gjyshes që shëron çdo sëmundje: Dhimbje të kokës, rënje e flokëve, ftohje…

Recetat e gjyshes për çdo sëmundje: dhimbje të kokës, rënje e flokëve, ndezje e vezoreve, ishijas, ftohje… Barnishte, çajra, bimë të ndryshme dhe receta jo të përditshme janë pasuri e barnatores popullore që na ndihmon tek shumë sëmundje, kurse aftësia shëruese e tyre shpesh këndshëm na befason. Për shumë sëmundje, mençuria popullore ka një fshehtësi dhe këshillë të veten. Shumë njerëz kur sëmuren para se të shkojnë te mjeku tentojnë të shërohen në rrugë alternative, me receta të gjyshes dhe këshillave të vjetra popullore. Edhe pse medicina zyrtare është eRead More

Share

Kajsitë të mira kundër kancerit

Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë vlera të mahnitshme përmban vitamina B17 ka dhe se ku mund të gjendet ajo. Për ata që nuk janë të njohur me vitaminë B17, kjo vitaminë gjendet tek kajsia, pjeshka, kumbulla, vishnja dhe ofron shumë përfitime shëndetësore. Fisi Hunzë në Pakistan, që jeton afër Himalajeve njihet për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi. Farat e kajsive konsiderohen ushqimi më i vlefshëm dhe më i çmueshëm për ta, fara të cilat përmbajnë me tepricë vitaminë B17. Ushqim të pasur me vitaminë B17 konsumojnë edhe eskimezët,Read More

Share

Gjashtë arsye përse fiku duhet të konsumohet sa më shumë

Fiku, i cilësuar si fruti i parajsës, ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe fshin rrudhat dhe prandaj duhet të konsumohesh sa më shumë, këshillojnë ekspertët. Sipas studimeve të bëra kohët e fundit, fiku cilësohet si fruti shërues dhe studiuesit sjellin gjashtë arsyet se pse njerëzit duhet ta konsumojnë këtë frut të mrekullueshëm që rritet pa ndihmën e njeriut dhe pa kimikate ose plehra kimike. 1-Vitamina dhe minerale Fiku është i pasur me kalium, kalcium, hekur, fosfor, bakër, dhe vitamina B6, C, si dhe beta-karoten. Prania e ulët e yndyrave dhe përmbajtjaRead More

Share

Peshku redukton sëmundjet e zemrës dhe kancerin

Dy të tretat e njerëzve në Britani po e vënë shëndetin e tyre në rrezik duke mos ngrënë mjaftueshëm peshk. Ky është paralajmërimi i ekspertëve që studiojnë sëmundjen e kancerit, teksa sugjeron të gjithë në konsumimin e këtij ushqimi deti. Shërbimi Shëndetësor i Britanisë, këshillon që të gjithë duhet të hanë peshk të paktën dy herë në javë – duke përfshirë një pjesë të peshqve me vaj, si salmoni ose ton. Por 64 për qind e njerëzve nuk e përmbushin këtë objektiv thotë një nga sondazhet e publikuara nga hulumtimiRead More

Share

Ja si t’i pastroni veglat nga ndryshku

Në të shumtën e rasteve hedhim ne plehra veglat që mund t’i kishim përdorur, kjo për shkak të ndryshkut. Mirëpo me përdorimin e kësaj recete, mund t’i pastrojmë ato vegla e ti bëjmë si të reja. Në një enë duhet t’i vendosim veglat prej metali, në të njëjtën të hedhim uthull duke e lënë për 24 orë. Pas 24 orësh mund t’i heqim veglat dhe t’i pastrojmë ato me një brushë të butë, përfundimisht me një leckë të butë i thajmë ato.

Share

Doktorët konfirmojnë: Qepa e kuqe bën mrekulli për gjëndrat tiroide

Një doktor rus nga St. Petersburg, Igor Knjazkin, ka zbuluar ilaçin e përsosur për gjëndrat tiroide. I vetmi përbërës që nevojitet për këtë teknikë mahnitëse është qepa e kuqe. Përfitimet e shumta të qepëve veçse dihen, ato vrasin bakteret dhe mikrobet, e pastrojnë lëkurën dhe përmbajnë acid fosforik i cili është tejet fitimprurës. Gjithashtu, qepët janë tejet të mira edhe për trajtimin e problemeve të tiroideve. Më poshtë jua prezantojmë ilaçin shtëpiak të doktorit rus, i cili do t’jua përmirësojë funksionin e gjëndrave tiroide. Para se të shkoni në shtrat,Read More

Share

Share