July, 2017

 

Meta hyn në Presidencë: Besnik i dialogut dhe konsensusit

Në kohën kur Ilir Meta betohej në Parlament, në Presidencë Protokolli i Shtetit ishte duke bërë përgatitjet e fundit për të pritur presidentin e ri. Në 18:45 nisën të mbërrinin të ftuarit e parë. Më të përpiktët ishin ambasadorët e huaj të akredituar në Shqipëri, të cilët u vendosën në krahun e djathtë të podiumit ku do të fliste kryetari i ri i shtetit. Më pas nisën të mbërrijnë edhe të ftuarit e tjerë. Ministra, ish-presidentë, Bamir Topi dhe Alfred Moisiu, e i fundit që mbërriti ishte kryeministri Edi Rama.Read More

Share

Nevzat Bejta falenderon Gajur Kadriun për asfaltimin rrugëve në Gostivar

Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta sot ka falenderuar drejtorin e NP Rrugët e Maqedonisë, Gajur Kadriun për mbështetjen  e madh për asfaltimin e rrugëve në Gostivar. “Mirënjohje punëtorëve që po kujdesen për asfaltimin e rrugës Turçan i madh – Llakavicë. Falenderoj dhe drejtorin e NP Rrugët e Maqedonisë, z. Gajur Kadriu dhe qeverinë e Maqedonisë për mbështetjen e tyre !” ka shkruar Bejta. Ndryshe NP Rrugët e Maqedonisë, pas shumë punimeve në Haraçinë do të vazhdojë të asfaltojë edhe në Hasanbeg ku vitin e kaluar vërshimet dëmtuan rrugët në këtoRead More

Share

Çmim i ri i benzinës në Maqedoni

Benzina EUROSUPER BS-95 nga mesnata shtrenjtohet për 0,50 denarë për litër, ndërsa çmimet e EUROSUPER BS-98 dhe të dizelit mbeten të njëjta, vendosi sot Komisioni Rregulator për Energjetikë. Çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 është 61,00 denarë. EUROSUPER BS-98 edhe më tej do të shitet për 62,50, EURODIESEL (D-E V) për 47,00, dhe Vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1) 35,50 për litër. Për 0,506 denarë lirohet mazuti M-1 HC dhe kilogrami do të kushtojë 23,681 denarë.

Share

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski shmang paraburgimin

Gjykata e Apelit në Shkup vendosi të refuzojë të gjitha ankesat në rastin “Titanik”, duke vazhduar të mbajë pasaportat e të akuzuarve, por nuk ka pranuar as kërkesën e parokurorisë për mbajtjen e tyre në paraburgim. Ish kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, ish ministrja e brendshme Gordana Jankulloska, Mile Janakieski, Kiril Bozhinovski dhe Martin Protugjer janë akuzuar për shpërdorim parash në fushatë zgjedhore dhe shkeljen e të drejtës zgjedhore. Në seancën publike në Gjykatën e Apelit ata deklaruan se nuk ndjehen fajtorë, nuk planifikonin të arratisen e as që të pengojnëRead More

Share

Shkëndija, përmes Trakait kërkon fazën e grupeve të Europa Leagues

Kuqezinjtë për herë të katërt në historinë e paraqitjeve Evropiane ndeshjen e parë do ta luajnë si mysafirë. Paraprakisht ka ndodhur me Partizanin e Beogradit në vitin 2011 në Champions dhe vitin e kaluar me Neftchin e Gentin në UEFA Europa League. Udhëtimi evropian i Shkëndijës vazhdon të enjten në Vilnius të Lituanisë ku në kuadër të raundit të tretë të eliminatoreve të UEFA Europa League “kuqezinjtë” përballen me Trakain. Kjo do të jetë hera e katërt në histori që Shkëndija ndeshjen e parë do ta luajë si mysafire. TëRead More

Share

Federico Bernandeshci zyrtarisht te Juventusi

Federico Bernandeshci ka mbërritur në Torino, në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, për t’ju nënshtruar testeve mjeksore dhe për tu zyrtarizuar si blerja më e re Juventusit. Para se të kryente testet mjeksore Bernandeschi, është pritur nga qindra tifozë të cilët i kanë urdhëruar mirëseardhjen lojtarit të njohur. Ndërkohe ai pritet të niset pas vizitave mjeksore sot në SHBA, për t’ju bashkuar ”Zonjës së vjetër”. Për ta lënë të lirë sulmuesin 23 vjeçar Juventus depozitoi 40 milionë euro, si edhe 5 milion euro bonuse në arkatRead More

Share

Georgievski: Milloshovski ka harruar se është deklaruar si bullgar i pastër

“Kur flasim për marrëveshjen me Bullgarinë qartë duhet të tregojmë se po të mos ishte politika e ulët intelektuale e qeverisë së VMRO-DPMNE-së me të njëjtin shtet nuk do të kishte aspak nevojë për marrëveshje të tillë. Si kur të mos ishte kjo bllokadë tashmë më moti me IJRM-në do të ishim në NATO”, porositi nëpërmjet profilit të fejsbukit lideri i partisë VMRO-Popullore dhe ish kryeministri Lupço Georgievski. “Duke e lexuar histerinë më të re të VMRO-DPMNE-së kundër marrëveshjes për fqinjësi të mirë nuk mund ta pyes veten se çfarëRead More

Share

Vazhdojnë tërmetet në Ohër

Gjatë natës së kaluar janë regjistruar dy tërmete të reja në rajonin e Ohrit. Tërmeti I parë është regjistruar në orën1.41 me intensitet prej 3.1 shkallë, ndërkaq tërmeti I dytë në ora 4.02 me fuqi prej 2.8 gradë.

Share

Presidenti i Polonisë vë veto ndaj reformave në gjyqësor pas protestave

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, ka njoftuar se do ta përdorë veton kundër një ligji kontrovers për t’i zëvendësuar gjykatësit e Gjykatës Supreme me të nominuar nga Qeveria. Tri reforma kryesore në gjyqësor janë miratuar nga Parlamenti i Polonisë, duke nxitur demonstrata disa ditore nëpër gjithë vendin. Por para se të bëhen ligj, reformat duhet të aprovohen nga presidenti. Ndryshimet po ashtu kanë bërë që Qeveria djathtiste e Polonisë të bie në konflikt me Bashkimin Evropian. Komisioni Evropian ka kërcënuar se do të vendosë sanksione këtë javë nëse nuk hiqenRead More

Share

Temperaturat e larta, Ministria e Shëndetësisë jep rekomandime

Sipas njoftimit të meteo-alarmit nga Drejtoria për pune hidrometeoroligjike e Maqedonisë, gjatë ditës së sotme në të gjithë vendin do të ketë temperaturë të fazës së verdhë. Ministria e Shëndetësisë apelon që qytetarët e vendit t’i respektojnë rekomandimet e përgjithshme për mbrojtje nga temperaturat e larta, të tilla si: -Mbrojtja nga ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell, duke shmangur qëndrimin jashtë nga ora 11 deri ne ora 17. -Mbathje e rrobave të lehta, kurse gjatë ekspozimit të drejtpërdrejtë në diell të mbajnë syze mbrojtëse dhe kapelë (ngjyrat e hapura reflektojnë dritën).Read More

Share

Share