June, 2017

 

Gjykata Penale vendos: Nuk ka paraburgim për asnjë të akuzuar!

Gjykata Penale ka sjellë vendime megjithatë raportohet se për asnjërin nga të akuzuarit nuk është sjellë vendim për paraburgim. Alsat mëson se disa nga të akuzuarit duhet të paraqiten çdo të hëne në gjykatë, disave u është marrë pasaporta dhe masa të tjera të ngjashme, megjithatë nuk është shqiptuar asnjë masë për paraburgim. Nga ana tjetër PSP-ja në çdo moment pritet deri tek Gjykata Penale të dërgoj edhe informatat shtesë për dy raste. Këshilli Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 Shkup sonte përmes një njoftimi  informon se ka sjell vendimRead More

Share

Paraburgim dhe konfiskim të pasaportave, ja vendimet e fundit të gjykatës për aktakuzat e Prokurorisë speciale

Gjykata penale sonte ka marrë vendime për një pjesë të kërkesave të Prokurorisë speciale për dhjetra të dyshuar mes të cilëve dhe ish funksionarë të lartë për të cilët kërkohej paraburgim mirëpo vendim të tillë gjykata sonte nuk solli, transmeton Zhurnal.mk Në kumtesën e gjykatës thuhej se është vendosur për kërkesat e prokurorisë speciale dhe masat e kërkuara të cilat dalin nga hetimet e lëndëve që kanë të bëjnë me përgjimet e paligjshme, duke sjellë vendim për lëndën e njohur në opinion si Tifani ndërsa kundër personlit I.T për shkakRead More

Share

Forcat speciale rrethojnë Kuvendin, tensione pas lëshimit të urdhër- arresteve

Forca të mëdha policore janë stacionuar sërish në Kuvendin e Maqedonisë, pas protestave që janë rikthyer nga përkrahës të VMRO-DPMNE. Automjete të policisë dhe një prani e shtuar e njësiteve speciale, janë parë sot tek Kuvendi i Maqedonisë, njoftoi TV21. Sipas zyrtarëve, kjo ka të bëjë me rritjen e masave të sigurisë. Sakaq, analistët në vend thonë se deputetët e ngarkuar me përgjegjësi penale, nuk duhet të mbrohen nga imuniteti. Ekspertja e së drejtës penale Besa Arifi shprehet se imuniteti deputetin e mbron vetëm kur shpreh mendimin e tij në foltore,Read More

Share

Një ishull del në sipërfaqe pranë Trekëndëshit të Bermudës në SHBA

Misteri i Trekëndëshit të Bermudës është thelluar edhe më tepër pasi një ishull i gjatë ka dalë papritur në sipërfaqe pranë brigjeve amerikane. Ishulli në formë gjysmë hëne pranë Cape Point në Karolinën e Veriut, filloi të shfaqet në pranverë në ujërat që rrethojnë të ashtuquajturin “Trekëndëshi i Djallit”. Sipas gazetës britanike “The Sun” ekspertët kanë paralajmëruar qytetarët të qëndrojnë larg ishullit. Ai është quajtur Shelli nga vendasit për shkak të sasive të mëdha të predhave dhe mbeturinave. Ishulli është 1.6 kilometra i gjatë dhe 100 metra i gjerë, shkruanRead More

Share

Zaev-Bartol: Qeveria e re e çon Maqedoninë në drejtim të NATO-s dhe BE-së

Drejtimi në të cilin lëvizë Maqedonia është i mirë dhe hapë perspektiva për qytetarët dhe për aspiratat euro-atlantike të vendit, theksoi shefi i Zyrës për lidhje të NATO-s në Republikën e Maqedonisë, Gorazd Bartol në takimin e sotëm me kryeminsitrin Zoran Zaev. “Nxitët energji pozitive që po ndjehet në vend, ndërkaq e ndjen edhe Brukseli, përmes politikave demokratike të Qeverisë së re të inkluzivitetit dhe ndërtimit të urave ndërmjet qytetarëve në vend, fqinjësisë së mirë në rajon dhe bashkëpunimit të hapur ndërkombëtar. Drejtimi në të cilin lëvizë Maqedonia është iRead More

Share

Të martën do të bëhet dezinsektimi hapësinor në territorin e komunës së Gostivarit

Informohen qytetarët e Komunës së Gostivarit, me theks të veçantë mbarështuesit e bletëve, se të martën ( 4 Korrik – 2017) do të bëhet dezinsektimi në territorin e komunës së Gostivarit për zhdukjen e mushkonjave të rritura dhe dëmtuesve të tjerë. Dezinsektimi do të kryhet në mbrëmje prej ora 21:00 deri në ora 01:00 dhe në orët e hershme të mëngjesit prej ora 03:00 deri në ora 06:00, vetëm në kushte të mira atmosferike, dhe në rast të kohës me shi ose me erë të fortë dezinsektimi do të anulohetRead More

Share

Gjykatësja Sofija Laliç është larguar nga lëndët e PSP-së

Gjykatësja e Gjykatës Penale, Sofija Laliç, është larguar nga lëndët e Prokurorisë Speciale Publike (PSP). Atë vetë dje e ka kërkuar nga u.d. kryetari i Gjykatës Penale, Stojançe Ribarev. Laliç ka kërkuar që të largohet nga lëndët pasi ajo përmendet në një nga “bombat” apo materialet e përgjuara të LSDM-së. Kryetari Ribarev e ka pranuar largimin e saj. Këtë lajm e ka konfirmuar edhe vetë kryetari i Gjykatës Ribarev. Gjykatësja Laliq përmendet në një nga bisedat e “bombave” me shefin e Policisë Sekrete, Sasho Mijallkov. Jo-zyrtarisht mësohet se është eRead More

Share

Gruevskin dhe Kançeska-Milevskën nga paraburgimi mund që t`i shpëtojë Kuvendi

Nëse sot Gjykata penale Shkup 1 vendos që tu shqiptojë masë paraburgimi liderit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevskit dhe ish- ministres Elizabeta Kançeska-Milevska, duhet që të kërkojë leje nga Kuvendi, pasi edhe Gruevski edhe Kançeska-Milevska janë deputetë aktual dhe gëzojnë imunitet. Masën e paraburgimit për ta dje e kërkoi Prokuroria Speciale Publike, pasi që Gruevski akuzohet në katër raste, kurse ish-ministrja në një. Deputeti Ilija Dimovski, megjithatë, nuk ka nevojë që të fshihet pas imunitetit të deputetit, sepse për të PSp-ja nuk ka kërkuar paraburgim, po një masë kujdesi. Sipas LigjitRead More

Share

Vanhoutte: Kam takuar politikanë që sillen si fëmijë, shkaktojnë dëme dhe janë të papërgjegjshëm

Ish-ndërmjetësuesi belg, Peter Vanhoutte, ka përmendur buxhetin si sfida më e madhe e qeverisë së re, përveç pajtimit politik ndërmjet bashkësive etnike, por edhe me VMRO-DPMNE-në. Për Makfax, Vanhoutte thotë se është i rëndësishëm zhvillimi ekonomik, reformat në media, shëndetësi, arsim, duke shtuar se Qeveria e re nuk mund të ndryshojë gjithçka për dy ditë. Vanhoutte propozom integrimin e PSP-së në prokurorinë e rregullt publike për t’u siguruar vazhdimi i hetimeve për përgjimet e paligjshme. Në fund, kritiku i ashpër dhe ironizuesi i pushtetit të Gruevskit, thotë se ka takuarRead More

Share

Protestuesit e “Revolucionit Laraman” me padi ndaj Gruevskit

Një grup aktivistësh pjesëmarrës në protestat e Revolucionit Laraman do ta paditin liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski. Sipas Makfax, bëhet fjalë për më shumë se 1200 aktivistë që janë pjesë e grupit ”Paditësit” në rrjetin social Facebook. Ata do të angazhojnë një avokat dhe do ta padisin Gruevskin për shpifje dhe ofendime. Padia vjen pasi që Gruevski i quajti ”rrugaçë” dhe ”shërbëtorë të Zaevit” pjesëmarrësit e protestave kundër Ivanovit, pas shpalljes së vendimit të tij për faljen e mbi 50 politikanëve të ndjekur penalisht.

Share

Share