June, 2017

 

BESA përsëri shkel mbi Deklaratën e përbashkët!

Lëvizja BESA dhe kreu i saj Bilall Kasami përmes një reagimi kanë refuzuar ftesën e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti për takim mes liderëve shqiptarë, të thirur nesër në Shkup. Ftesa është drejtuar tek gjithë liderët e partive shqiptare, me qëllim për të shqyrtuar zbatimin e Deklaratës së përbashkët, ku nënshkruese e saj ka qenë edhe BESA. Por, kjo parti sërish ka shkelur mbi Deklaratën e përbashkët, duke i kthyer njëherësh shpinën dokumentit në fjalë. “Nëse jeni vërtetë të gatshëm që të flasim për avancimin e çështjes shqiptare në Maqedoni,Read More

Share

Lulzim Basha ngrin veten në krye të PD dhe hap garën për kryetarin e ri

Vetëm pak minuta më parë kreu i PD-së Lulzim Basha ka dalë në një konferencë për mediat, duke njoftuar se kishte vendosur që të ngrijë funksionin e kryetarit të PD-së dhe duke nisur procesin e zgjedhjes së kryetarit të ri. Konferenca e Bashës erdhi vetëm 30 minuta pasi KQZ-ja e certifikoi rezultatin e zgjedhjeve të 25 qershorit, rezultati më i keq i PD-së në vite. Pjesë nga fjala e Lulzim Bashës: Në zgjedhjet e 25 qershorit diçka tjetër ndodhi. Në të gjithë betejën që bëra unë dhe PD, kundër trafikutRead More

Share

Ditë e ngjeshur me takime për kryeparlamentarin Xhaferi

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës së Spanjës në Republikën e Maqedonisë, Ramona Baroa Karanza. Xhaferi, siç kumtoi Seksioni për informim publik dhe marrëdhënie me opinionin, shprehu falënderim për urimet me rastin e zgjedhjes së tij kryetar i Kuvendit, të cilat ia përcolli ambasadori i Spanjës, i cili i dorëzoi edhe letër me urime për zgjedhjen e tij drejtpërdrejt nga Kryetari i Parlamentit të Mbretërisë së Spanjës. Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë në takimin e potencoi nevojën për përforcimin e marrëdhënieveRead More

Share

Themelues e ish-deputetë kërkojnë dorëheqjen e Bashës

Dy grupime ndarazi kanë kërkuar dorëheqjen e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nga drejtimi i PD-së. Bëhet fjalë për 19 anëtarët e Kryesisë së PD-së, që kanë nënshkruar një peticion të tyrin, që është pasuar edhe nga një peticion nga të konsideruarit “pesha të rënda”, me ish-deputetë dhe themelues të Partisë Demokratike, transmeton tch. Arsyeja e kësaj kërkese ndaj kreut të partisë më të madhe në opozitë është pikërisht rezultati katastrofik i PD-së në këto zgjedhje, por përtej kësaj, janë shtuar edhe shkaqe të tjera, si thellimi i dobësimitRead More

Share

Urimet nga krerët e qeverive të huaja për PS

Shqipëria dhe posaçërisht Partia Socialiste dhe kryeministri shqiptar Edi Rama, kanë marrë urime të shumta nga krerët e qeverive të huaja lidhur me fitoren në zgjedhjet parlamentare. Kancelarja gjermane Angela Merkel , ne mesazhin e saj derguar zotit Rama shkruan: Urime të merituara. Pre të takohemi brenda pak ditësh, duke iu referuar takimit ne Trieste me kreret e vendeve Ballkanike. Kurse kryeministri italian Paolo Xhentiloni u shpreh: Fitore e merituar për Shqipërinë. Partia socialiste është një shembull i veçantë, urime gjithë shqiptarëve. Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, në uriminRead More

Share

Fusha magnetike e Diellit po zvogëlohet

Një studim që po zhvillohet prej disa vitesh, tregon lidhjen midis pakësimit të njollave diellore dhe rritjen e rrezeve kozmike. Analizat tregojnë një rritje progresive të rrezeve kozmike me 13% në krahasim me mesataren e viteve të mëparshme. Studime analoge të zhvilluara në New England tregojnë një rritje edhe më të madhe me 19%. Rritja e rrezeve kozmike që vijnë nga hapësira, janë të rëndësishme për të gjithë sistemin diellor, jo vetëm Tokën, dhe është një fenomen që lidhet me ciklin e njollave diellore. Kur rrezet kozmike që përshkojnë SisteminRead More

Share

Ja çfarë dokumente ju duhen nëse udhëtoni jashtë shtetit me veturë të huaj

Vera është periudha kur shumica e njerëzve vendosin të udhëtojnë jashtë kufijve shtetëror më së shumti me veturë. Nëse edhe ju jeni njëri nga ata që keni vendosur të udhëtoni me veturën tuaj duhet ta keni parasysh se pa dokumente të caktuara nuk mund ta kaloni shtetin. Për udhëtim me veturë jashtë shtetit janë të nevojshme këto dokumente ndërkombëtare: Karton i gjelbër Autorizim për menaxhim me veturë të dikujt tjetër Leje ndërkombëtare për vozitje Sigurim të udhëtimit Megjithatë, për diçka mos të harroni, ju rikujtojmë cilat dokumente janë të nevojshme:Read More

Share

Vrasësi i katërfishtë nga Gllumova varroset pa ceremoni fetare

Vrasësi nga fshati Gllumovë nuk u varros dje në varrezat e këtij fshati bashkë me tre viktimat e tij. Një burim nga ky fshat ka treguar për Televizionin SHENJA se dorasi Shaban Sulejmani është varrosur sot në mëngjes. Sipas këtij burimi, trupi i tij është varrosur pa ceremoni fetare, ndërsa kanë marrë pjesë dhjetra burra. Mësohet se vendimi për të mos organizuar ceremoni fetare është marrë nga shumica e banorëve dhe për këtë janë pajtuar edhe drejtuesit fetar të rrethinës. Banorët janë revoltuar për ngjarjen tragjike që ndodhi pardje në ditënRead More

Share

Hahn në Maqedoni: Përmirësoni jetën e qytetarëve

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn erdhi në Shkup me një mesazh për të gjitha palët: që të përqendrohen tek detyrat, të cilat i kanë para vetes. E ato janë reformat e duhura që do ta çonin vendin drejt integrimit evropian. Zoti Hahn e bën vizitën e parë pasi Maqedonia zgjodhi qeverinë e re. Ai mori pjesë në një seancë të qeverisë në Shkup lidhur me çështjet me përparësi për Maqedoninë, ndërkohë që theksoi se po vëren një klimë të përshtatshme në vend dhe një dinamikë pozitive tëRead More

Share

Nimic këtë javë vjen në Shkup

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara dhe ndërmjetësuesi për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Methju Nimic, deri në fund të javës  do të arrijë në Shkup, mëson RTVM nga burimet në Uashington, njofton Portalb. Nimic, nuk do ta vizitojë Athinën, por vetëm Shkupin, ndërkaq është paraparë që të takohet me kreun e shtetit. Ndryshe, në një intervistë për një gazetë greke, tha se zgjidhja e çështjes së emrit duhet të jetë në agjendë të lartë të Qeverisë së re.

Share

Share