Main Menu

Sunday, May 28th, 2017

 

E mahnitshme çfarë i ndodhë trupit tuaj gjatë 30 ditëve agjërim

Në Ramazan, muslimanët agjërojnë një muaj hënor çdo ditë nga agimi deri në perëndim të diellit. Por jo vetëm muslimanët agjërojnë – edhe pse për ta agjërimi është një nga detyrat fetare, për shumë njerëz të tjerë agjërimi është dietë për të patur shëndet më të mirë. Gjatë 30 ditëve të agjërimit trupi përfiton shumë, këtu kemi mbledhur një varg informacionesh interesante në lidhjen që ka agjërimi me shëndetin. Faza e detoksifikimit 1 (Dita 2 deri në ditën 2): Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në gjakRead More

Share

Mungesa e gjumit rrit rrezikun e vdekjes

Sëmundjet e enëve të gjakut që furnizojnë zemrën dhe trurit janë shkaqet kryesore të vdekjes.Sipas një studimi të fundit gjumi i pakët mund të rrisë rrezikun e këtyre sëmundjeve. Hulumtuesit në Universitetin Stanford morën në studim 1,300 individë duke përdorur të dhënat e vdekjeve nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe Indeksi Kombëtar i Vdekjes. Ata zbuluan se individët të cilët kishin tre ose më shumë faktorë të rrezikut metabolik dhe flinin më pak se gjashtë orë gjumë natën ishin dy herë më shumë të rrezikuar ndaj sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru se sa njerëzit që kishinRead More

Share

Muaj i Ramazani, ja çfarë sygjerohet të hani për iftar dhe syfyr

“Kur të vendosni se çfarë të hani për Ramazan, mbani mend që Iftari dhe Syfyri do t’ju ndihmojnë gjatë agjërimit në ditën e ardhshme, prandaj është shumë i rëndësishëm konsumimi i ushqimit të duhur”, thotë Tan Sheau Kang. Por çfarë ushqime duhet të konsumoni për Syfyr? Në syfyr duhet të hani ushqimin e duhur që t’ju furnizoj me energji gjatë ditëve të gjata të agjërimit. Syfyri duhet t’i përmbajë këto ushqime: Frutat dhe perimet Pasi që janë të pasura me fibra, pemët dhe perimet janë thelbësore gjatë agjërimit, pasi qëRead More

Share

I adhuroni pitarkat e Ramazanit? Ja si bëhen (Receta)

Pitarkat e ramazanit janë gatime që kryesisht përgatiten për muajin e agjërimit, janë shumë të preferuara dhe përgatiten në disa mënyra. Përbërësit: 1. kg miell 0.5 L ujë 1 gotë qumësht 1 lugë gjelle tharm buke 1 lugë gjelle kripë Përgatitja: Në një gotë me qumësht hedhim një lugë tharm buke, pak kripë, pak sheqer dhe e lëmë ashtu afër 15 min që të vije. Tharmin e ardhur e përzijmë me miell, ujë dhe kripë gjerë sa të fitojmë brum homogjen të cilin e lëmë të mbuluar me picetë kuzhineRead More

Share

Gabimet tona në ramazan

Teprimi në ushqim dhe pije. Gjumi i tepërt gjatë ditës dhe ndenja zgjuar natën. Humbja e kohës në gjëra të kota, duke shikuar seriale, emisione të ndryshme e kështu me radhë. Vonimi i iftarit dhe shpejtimi i syfyrit, ndërsa e kundërta është sunnet. Sjellja e keqe e disa agjëruesve dhe hidhërimi i menjëhershëm. Mosnjohja e rëndësisë së ramazanit dhe dispozitave të tij nga shumë njerëz. Mosbërja e nijetit natën për të agjëruar. Lënia e namazit të teravive ose pakujdesia ndaj tij. Angazhimi i disa njerëzve me ibadet në fillim tëRead More

Share

PERSONAT QË LIROHEN NGA AGJËRIMI DHE MËNYRAT E KOMPENSIMIT

Është më se e ditur se agjërimi i Ramazanit jo vetëm që konsiderohet detyrim (farz) islam, të cilin duhet ta kryejë muslimani, por ai është një nga shtyllat më thelbësore të fesë, domosdoshmëria e të cilit vjen menjëherë pas dëshmisë (shehadetit) dhe faljes së namazit. Megjithatë Allahu i Lartësuar në Kuranin Fisnik gjatë përligjjes së kësaj dispozite na e bën me dije se duhet të kihen parasysh rrethanat, kushtet dhe gjendja e besimtarit, i cili e përjeton këtë muaj dhe dëshiron ta agjërojë atë. Për këtë vërtetohet se i sëmuri,Read More

Share

Pse duhet të agjerosh, qëllimi i agjerimit!

Feja hyjnore Islame ngrihet në pesë shtylla kryesore të cilat janë: Shehadeti ( të dëshmosh se nuk ka të adhuruar tjetër përveç All-llahut, dhe Muhammedi alejhi selam është i Dërguari i Tij, Namazi ( falja e namazit) Zeqati ( një pjesë të caktuar të pasurisë ta shpërndash për bamirësi) Agjerimi dhe Haxhi( kryerja e haxhit sipas mundësive ekonomike dhe shëndetësore). Një ndër muajt më rëndësi të veçantë në jetën e muslimaneve është muaji i Ramazanit! Ky muaj ka një peshe dhe një rëndësi të madhe sepse gjatë këtij muaji kaRead More

Share

Në cilin vend agjërimi është më i vështirë për myslimanët?

Muaji i Shenjtë i Ramazanit, në të cilin myslimanët në mbarë botën agjërojnë, duke u përmbajtur nga konsumimi i ushqimit dhe pijet, ka filluar që nga dita e shtunë. Përmbajtja nga ushqimi dhe pijet fillon që nga thirrja e ezanit të sabahut, para agimit të diellit dhe përfundon me perëndimin e Diellit, përkujton Kliks i Sarajevës. Viteve të fundit Muaji i Shenjtë i Ramazanit në Evropë është në muajt e verës, që do të thotë ditë më të gjata në hemisferën veriore të cilat me vete bartin temperatura të lartaRead More

Share

Share