Friday, May 19th, 2017

 

Tërmet i lehtë dridh Gostivarin

Sot është ndier një tërmet i lehtë në Maqedoni. Dridhja ka qenë me epiqendër 13 kilometra nga Gostivari, me magnitudë prej 2,1 gradë sipas Rihterit.

Share

Ja kombinatorikat e mundshme për kabinetin e ri qeveritar

Radmila Shekerinska, Dragan Tevdovski, Oliver Spasovski, Mila Carevska, Ljupco Nikolovski, dhe Edmond Ademi, siç mëson TV21 janë pothuajse të konfirmuar për kabinetin e ardhshëm të Zoran Zaev. Në takimin e parë si mandatar, Zoran Zaev të premten u pa me Ali Ahmetin, dhe në tavolinë do ta kenë 15 vende të reja pune në kabinetin e tij qeveritar, plus të paktën tre ministra pa resor. Në kampin e BDI-së, TV21 mëson se ambicie për postet ministrore kanë shumë funksionarë, dhe ish funksionar qeveritar, si dhe “krahu i luftës” kërkon hisenRead More

Share

Mistere kozmike: Çfarë ka në skajin e Universit?

Universi ynë po zgjerohet vazhdimisht dhe, bazuar në vëzhgimet gjatë dy dekadave të fundit, mendohet se po ndodh gjithnjë e më shpejtë. Kjo shtron pyetjen: çfarë po zgjerohet dhe çfarë ka në skaj? Këtu gjërat bëhen pak të ndërlikuara. Teknikisht, nuk ka asnjë skaj të universit. Nga galaktika jonë, ne mund të shohim një distancë të fundme (rreth 46 miliard vjet dritë), e cila është drita më e largët që ka udhëtuar deri tek ne, që nga Big Bangu. Ne e quajmë këtë univers të vëzhgueshëm, që do të thotëRead More

Share

“Qyteti” i nëndheshëm nazist

Një set i pabesueshëm fotosh sjellin pamje nga një “qytet” i ndërtuar nën Hagë, ku qëndronin mbi 3300 ushtarë nazistë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ndërtesa e nëndheshme u ndërtua më 1942 pranë një fshati peshkatarësh të quajtur Scheveningen ku afro 135 mijë banorë u detyruan të braktisin shtëpitë, pasi nazistët e deklaruan atë një zonë të limituar. Bunkeri, i cili u ndërtua nga holandezët nën diktatin e nazistëve gjermanë, përfshinte tunele, zona të banueshme, bodrume, madje edhe sauna.

Share

Këngëtari me famë botërore që u gjetur i vdekur, është vetëvrarë

Lajmi për vdekjen e Chris Cornell u bë i ditur më datë 18 herët në mëngjes por shkaku i vdekjes nuk dihej ende. Pas autopsisë zyrtarë të Detroit janë shprehur se këngëtari është vetëvrarë . Familjarët janë shumë të shokuar pasi kjo u ka ardhur e papritur. Këngëtari legjendar dhe anëtari i bendit “Soundgarden” dhe “Audioslave” Chris Cornell, ka ndërruar jetë në moshën 53-vjeçare në Detroit, vetëm disa orë pas koncertit. Zëdhënësi i tij, Brian Bamberi, tha se Cornell ka vdekur mbrëmë në Detroit. Cornell është fitues i çmimit Grammy.Read More

Share

Harta e dhimbjeve të barkut, ju tregon se çfarë sëmundje keni

Shumica prej nesh vuan nga dhimbja e stomakut, shpesh pa kuptuar shkakun. Ekzistojnë shumë organe në zonën e barkut, dhe në shumë raste dhimbjet e një organi të caktuar reflektohen tek të tjerët. Ky artikull do të ju shërbejë si një udhëzues i vogël për të kuptuar se nga vijnë dhimbjet. Por për të qenë të sigurt duhet edhe të konsultoheni me një specialist. Zona 1: Në këtë pjesë që gjendet poshtë brinjëve të krahut të djathtë gjendet fshikëza e tëmthit (mund të jetë një gurë në tëmth) dhe pankreasi.Read More

Share

Studim: Instagrami aplikacioni më i keq për shëndetin mendor

Instagrami është vlerësuar si platforma më e keqe sociale kur bëhet fjalë për ndikimin që ka tek shëndeti i të rinjve, thuhet në një studim të kryer në Britani të Madhe. Në sondazhin e përfshirë 1,479 persona të moshës 14-24 vjeçare, janë pyetur se cilat prej pesë rrjeteve sociale ka ndikim negativ te përdoruesit, raporton BBC. Prej tyre është kërkuar që të vlerësojnë platformën për makthe, depresion, vetmi dhe ngacmime. Organizatat e shëndetit mendor kanë kërkuar nga kompanitë që të bëjnë më shumë në sigurinë e përdoruesve të tyre. MëRead More

Share

“Çmendet” Ausilio, i sulmon të gjithë te Interi

Sulm i ashpër i Piero Ausilios në drejtim të Interit të tij. Drejtori sportiv i skuadrës zikaltër në një intervistë ka shfryrë ndaj ekipit duke i vendosur të gjithë futbollistët nën shenjestër për sezonin katastrofik që ka zhvilluar Interi. ” Te kjo skuadër mungon sensi i solidaritetit, nuk është arritur të krijohet një grup për cështje kombësish, moshe, por edhe personaliteti dhe vlerash njerëzore. Brenda ekipit janë krijuar shumë grupe të vogëla dhe secili mendon vetëm për veten.  Askush nuk e bën sic duhet punën e tij, këtyre lojtarëve uRead More

Share

20 ekipet kryesore europiane, që kurrë nuk ranë nga liga

Gjatë gjithë historisë ka shumë ekipe që kanë kaluar nga La Liga në Divizionin e Parë të futbollit spanjoll, por vetëm Real Madridi, Barcelona dhe Athletic Bilbao kanë “fluturuar lart”, në të gjitha sezonet. Spanjollja “AS” saktëson se tri spanjollet e sipërcituara bëjnë pjesë në 20 skuadrat që kanë arritur të garojnë gjatë viteve vetëm në elitën e ligave të tyre në Europë. Për ta bërë këtë lloj klasifikimi janë marrë parasysh liga të tilla futbolli si ajo e Spanjës, Francës, Anglisë, Italisë, Gjermanisë, Portugalisë, Holandës, Greqisë, Belgjikës, Turqisë dheRead More

Share

Njoftimi i KF Shkëndija, pas largimit të Bexhetit

Përmes kësaj komunikate duam të njoftojmë publikun se vet- tërheqja e presidentit të klubit z. Abdylmenaf Bexheti nuk ka të bëjë me rezultatet e ekipit, pasi shkaku i angazhimeve të shumta në kompaninë “Ecolog” dhe në jetën e shoqërore, në mungesë të hapsirës kohore për tu përgjigjur kërkesave, tani më 6 muaj ka kërkuar të lirohet nga përgjegjësitë në klub. Lidhur me informacionet e publikuara në disa mediume, ku thuhet, “Pas finales së Kupës së Maqedonisë kanë ndodhur ndryshime në kryesinë e klubit dhe ndryshim në postin e kryetarit tëRead More

Share

Share