Thursday, May 18th, 2017

 

Besa dhe Aleanca: Do të negociojmë për përfshirje në Qeveri

Nga Aleanca për Shqiptarët bëjnë të ditur se vendimin përfundimtar për pjesëmarrjen ose jo në Qeveri do ta marrë Kryesia qendrore e partisë. “Së shpejti do të kemi mbledhje të Kryesisë qendrore, në ndërkohë pritet edhe kthimi i kryetarit, Zijadin Sela, nga trajtimi jashtë vendit. Për qasjen tonë do të vendoset në organet partiake. Gjithsesi, javës që vjen do të ketë negociata. Akoma kemi konsultime të brendshme për të vendosur për shumëçka”, njoftuan nga Aleanca për shqiptarët. Edhe nga Lëvizja BESA pas takimit të mandatarit Zaev me liderin e kësajRead More

Share

Ja për çfarë janë marrë vesh deri më tani Ahmeti me Zaevin

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka theksuar në intervistën në “Zig- zag” në Art Chanell se ka pas një varg takimesh me Zaevin, dhe siç shtoi, “deri tani në parim shqiptarët do kenë numerikisht po aq dikastere sa kanë pasur më herët”. “Drejtimin e dikastereve nuk e kemi definuar, nesër do kemi një takim me Zaevin ku do flasim më detajisht për dikastret e caktuara. Ka një shtim këtu, pra kemi kryetarin e Parlamentit, duhet biseduar edhe me partitë tjera për të gjetur gjuhë të përbashkët në drejtim të venditRead More

Share

Kundërshtohet ideja e Ivanovit për amnestimin e dhunës në Kuvend

Pjesëmarrësit në aktet e dhunshme më 27 prill në Kuvend duhet të nxirren përpara drejtësisë dhe assesi nuk duhet të mendohet për amnistimin e tyre, thonë njohësit e çështjeve juridike duke komentuar deklaratën e presidentit Gjorge Ivanov për falje dhe pajtim me aktorëve të skenës politike, por edhe pjesëmarrësve në dhunë, shkruan REL. Presidenti Ivanov një një intervistë për një medie, të afërt me VMRO-në e Nikolla Gruevskit, tha se shumica e re parlamentare duhet ta ndjek shembullin e vitit 2001. “Ne në vitin 2001 kishim konflikt të armatosur dheRead More

Share

Ivanovi gënjeu se kinse Merkeli i ka kërkuar falje!

Zëdhënës i qeverisë gjermane përmes komunikatës ka konfirmuar se nuk ka pasur asnjë kërkim falje nga Kancelarja gjermane, Angela Merkel deri tek Presidenti Gjorge Ivanov në akuzat që ai ka dërguar drejt ambasadores gjermane në Shkup. Në kërkesën për sqarim nga “Sakamdakazham” ndaj deklaratës së Ivanovit në të cilën ai akuzoi ambasadoren gjermane në Shkup, se po përhap lajme të rrejshme dhe se kancelarja gjermane i ka kërkuar falje atij, nga Shërbimi Informativ i qeverisë gjermane kanë marrë deklaratën e mëposhtme:“Si zëdhënës i qeverisë, unë mund t’ju them se kancelarjaRead More

Share

Pas ofendimeve të Ivanovit, reagon ambasadorja e Gjermanisë

Pas ofendimeve që kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia bëri Berlinit zyrtar për ambasadorët e tij, në një ngjarje ka reaguar ambasadorja e Gjermanisë, Kristine Althauzer duke thënë se sa më shumë armiq që ka individi aq më keq është për të. “Dje ishte një ditë e rëndësishme për Maqedoninë fakti që Ivanov e dha mandatin kjo do të thotë shumë. Unë kam raporte të mira me kryetarin dhe se për të dëshmuar për këtë do të them se sa më shumë armiq që ka njeriu aq më keq ështëRead More

Share

Protestë para Qeverisë, kërkohet burg për Gruevskin

Qindra qytetarë sot u mblodhën para Qeverisë së Maqedonisë në Shkup për të festuar, siç thanë, rënien e Nikolla Gruevskit, transmeton Novatv. Protestuesit janë pjesë e “Revolucionit të Larmë” që vitin e kaluar protestonin në përkrahje të Prokurorisë Speciale. Ata gjatë protestës kënduan këngë “Nikolla nuk ke si t’i ikësh Shutkës”, “Nikolla në burg”, etj dhe thirrje të tjera. Protestuesit theksuan se spontanisht ishin grumbulluar përmes rrjeteve sociale.  

Share

Shtyhet gjykimi për të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot u shty seanca e parë për nëntë të akuzuar për dhunën në Kuvend që ndodhi më 27 prill. Gjykimi është shtyrë për 23 maj për shkak mungesës së njërit prej të akuzuarve cili duhej të sillet nga arresti shtëpiak. Ata akuzohen për pjesëmarrje në turmë që do të kryejë vepër penale dhe pjesëmarrje në turmë që do të pengoj personin zyrtar në ushtrimin e detyrës zyrtare. Në gjykatë janë thirrur si dëshmitarë edhe persona të tjerë, mes të cilëve edhe pjesëtarë të sigurimit tëRead More

Share

Gjërat, që dredhëza i bën për shëndetin tuaj

Dredhëzat janë të veçanta: janë diuretik, luftojnë inflamacionet dhe detoksuese. Falë përbërësve të vet, luftojnë stresin oksidues dhe dështimin kognitiv. Në vijim ju sjellim edhe disa veti të dredhëzave. PARANDALOJNË SËMUNDJET KARDIOVASKULARE Dredhëzat përmbajnë një lloj antioksiduesi të njohur si antocianinë, i cili absorbohet në trup dhe ndihmon në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Kjo substancë ul inflamacionet, derisa ul edhe kolesterolin dhe nivelin e triglicerideve. Redukton rrezikun për hipertension. JANË HIDRATUESE Pasi përmbajnë sasi të madhe të ujit, rreth 92 për qind, dredhëzat janë një nga ushqimet më hidratuese qëRead More

Share

Tabletat më nuk nevojiten për shërimin e gjëndrave tiroide

Problemet me gjëndrat tiroide për asnjë kusht mos i lini në asgjë. Me rëndësi t’i dalloni disa nga simptomat dhe të filloni terapinë adekuate. Simptomat e problemeve me funksionimin e gjëndrave tiroide: Pagjumësia Ndryshimet e shpejta në disponim, nervozizëm, sulme të mllefit; Çrregullime të ciklit menstrual; Dhimbje në muskuj; Metabolizëm i çrregulluar; Shtypje e lartë e gjakut; Ndryshime në lëkurë, bëhet e thatë. Këtu ju sjellim ilaçin natyral, i cili e forcon sistemin imun, ju mbron nga sëmundjet dhe ndihmon në zgjidhjen e problemeve të gjëndrave tiroide. Përbërësit e nevojshëm:Read More

Share

Fshehtësia e shkëlqimit të flokëve të Kim Kardashian-it, fshihet në kuzhinë

Në ngjarjen e javës së kaluar, “Met Gala”, fustani i bardhë i Vivienne Westwood ishte në plan të dytë, gjithë vëmendjen e kishte tërhequr floku i saj i rregulluar për lakmi. Kim këtë stil të flokut e mban tash e një kohë,e me gjasë shumica prej jush keni bërë pyetje se si e arriti gjithë atë shkëlqim. Për fat, stilistja e saj, Jen Atkins ka zbuluar fshehtësinë e flokut të saj, në një intervistë për “Refinery29”, e do t’ju mahnitë fakti se cilët përbërës ju nevojiten për një dukje siRead More

Share

Share