Main Menu

May, 2017

 

Gabimet tona në ramazan

Teprimi në ushqim dhe pije. Gjumi i tepërt gjatë ditës dhe ndenja zgjuar natën. Humbja e kohës në gjëra të kota, duke shikuar seriale, emisione të ndryshme e kështu me radhë. Vonimi i iftarit dhe shpejtimi i syfyrit, ndërsa e kundërta është sunnet. Sjellja e keqe e disa agjëruesve dhe hidhërimi i menjëhershëm. Mosnjohja e rëndësisë së ramazanit dhe dispozitave të tij nga shumë njerëz. Mosbërja e nijetit natën për të agjëruar. Lënia e namazit të teravive ose pakujdesia ndaj tij. Angazhimi i disa njerëzve me ibadet në fillim tëRead More

Share

PERSONAT QË LIROHEN NGA AGJËRIMI DHE MËNYRAT E KOMPENSIMIT

Është më se e ditur se agjërimi i Ramazanit jo vetëm që konsiderohet detyrim (farz) islam, të cilin duhet ta kryejë muslimani, por ai është një nga shtyllat më thelbësore të fesë, domosdoshmëria e të cilit vjen menjëherë pas dëshmisë (shehadetit) dhe faljes së namazit. Megjithatë Allahu i Lartësuar në Kuranin Fisnik gjatë përligjjes së kësaj dispozite na e bën me dije se duhet të kihen parasysh rrethanat, kushtet dhe gjendja e besimtarit, i cili e përjeton këtë muaj dhe dëshiron ta agjërojë atë. Për këtë vërtetohet se i sëmuri,Read More

Share

Pse duhet të agjerosh, qëllimi i agjerimit!

Feja hyjnore Islame ngrihet në pesë shtylla kryesore të cilat janë: Shehadeti ( të dëshmosh se nuk ka të adhuruar tjetër përveç All-llahut, dhe Muhammedi alejhi selam është i Dërguari i Tij, Namazi ( falja e namazit) Zeqati ( një pjesë të caktuar të pasurisë ta shpërndash për bamirësi) Agjerimi dhe Haxhi( kryerja e haxhit sipas mundësive ekonomike dhe shëndetësore). Një ndër muajt më rëndësi të veçantë në jetën e muslimaneve është muaji i Ramazanit! Ky muaj ka një peshe dhe një rëndësi të madhe sepse gjatë këtij muaji kaRead More

Share

Në cilin vend agjërimi është më i vështirë për myslimanët?

Muaji i Shenjtë i Ramazanit, në të cilin myslimanët në mbarë botën agjërojnë, duke u përmbajtur nga konsumimi i ushqimit dhe pijet, ka filluar që nga dita e shtunë. Përmbajtja nga ushqimi dhe pijet fillon që nga thirrja e ezanit të sabahut, para agimit të diellit dhe përfundon me perëndimin e Diellit, përkujton Kliks i Sarajevës. Viteve të fundit Muaji i Shenjtë i Ramazanit në Evropë është në muajt e verës, që do të thotë ditë më të gjata në hemisferën veriore të cilat me vete bartin temperatura të lartaRead More

Share

“Jam vetëm dhe kam frikë!”, letra prekëse e të moshuarës për fqinjen përlot rrjetet sociale

Zhvillimi i teknologjisë, dëshira për të kërkuar një mundësi më të mirë jetese dikund tjetër, por edhe ritmi frenetik i jetës së përditshme po na bën gjithnjë e më shumë asocialë. Dhe sigurisht që këtë e vuajnë më së shumti personat e moshës së tretë, të cilët janë të detyruar të mbyllin jetën në vetmi, larg familjarëve që i kanë braktisur dhe miqve të cilët në rastin më të keq mund të kenë ndërruar jetë. Por nevoja për t’u ndjerë e mbrojtur, për të patur dikë pranë është ajo qëRead More

Share

Zhdukini milingonat me këto 6 metoda tepër efikase

Aktualisht, këta mysafirët të bezdisshëm mund të kenë filluar festën në shtëpinë tuaj. Ju përpiqeni t’i zhdukni një nga një këto insekte të vogla por ato vazhdojnë të shfaqen ditën tjetër dhe tashmë janë kthyer në një acarim të vërtetë për ju. Këto insekte të vogla punëtore mund t’i largoni me metoda të ndryshme pasi ato fillojnë të shfaqen kudo, në kuzhinë, në dhomën e gjumit apo edhe në dhoma të tjera. Padyshim e dini se milingonat tërhiqen nga ushqimi dhe për shumë njerëz kthehen në një makth të vërtetë.Read More

Share

Kroasantë me qershi

Qershitë janë në ditët më të mira të sezonit, prandaj, shfrytëzojini për të përgatitur me to ëmbëlsira të shijshme. Sigurisht që ato shijojnë edhe nëse hahen të freskëta por, nëse i përfshini në një ëmbëlsirë do të jenë edhe më të mira. Përbërësit për 6 persona: Për brumin: 200 gr miell 100 gr sheqer 100 gr gjalpë në temperaturë ambienti 1 vezë dhe 1 e verdhë Pak kripë Për mbushjen: 150 gr reçel qershie 500 gr qershi pa bërthamë Gjalpë për tavën Përgatitja: Punojmë gjalpin deri sa të bëhet iRead More

Share

Harta e dhimbjeve të barkut, ju tregon se çfarë sëmundje keni

Shumica prej nesh vuan nga dhimbja e stomakut, shpesh pa kuptuar shkakun. Ekzistojnë shumë organe në zonën e barkut, dhe në shumë raste dhimbjet e një organi të caktuar reflektohen tek të tjerët. Ky artikull do të ju shërbejë si një udhëzues i vogël për të kuptuar se nga vijnë dhimbjet. Por për të qenë të sigurt duhet edhe të konsultoheni me një specialist. Zona 1: Në këtë pjesë që gjendet poshtë brinjëve të krahut të djathtë gjendet fshikëza e tëmthit (mund të jetë një gurë në tëmth) dhe pankreasi.Read More

Share

Studim: Instagrami aplikacioni më i keq për shëndetin mendor

Instagrami është vlerësuar si platforma më e keqe sociale kur bëhet fjalë për ndikimin që ka tek shëndeti i të rinjve, thuhet në një studim të kryer në Britani të Madhe. Në sondazhin e përfshirë 1,479 persona të moshës 14-24 vjeçare, janë pyetur se cilat prej pesë rrjeteve sociale ka ndikim negativ te përdoruesit, raporton BBC. Prej tyre është kërkuar që të vlerësojnë platformën për makthe, depresion, vetmi dhe ngacmime. Organizatat e shëndetit mendor kanë kërkuar nga kompanitë që të bëjnë më shumë në sigurinë e përdoruesve të tyre. MëRead More

Share

Gjërat, që dredhëza i bën për shëndetin tuaj

Dredhëzat janë të veçanta: janë diuretik, luftojnë inflamacionet dhe detoksuese. Falë përbërësve të vet, luftojnë stresin oksidues dhe dështimin kognitiv. Në vijim ju sjellim edhe disa veti të dredhëzave. PARANDALOJNË SËMUNDJET KARDIOVASKULARE Dredhëzat përmbajnë një lloj antioksiduesi të njohur si antocianinë, i cili absorbohet në trup dhe ndihmon në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Kjo substancë ul inflamacionet, derisa ul edhe kolesterolin dhe nivelin e triglicerideve. Redukton rrezikun për hipertension. JANË HIDRATUESE Pasi përmbajnë sasi të madhe të ujit, rreth 92 për qind, dredhëzat janë një nga ushqimet më hidratuese qëRead More

Share

Share