May, 2017

 

Euroambasadori, Samuel Zhbogar qëndroi për vizitë në Gostivar

Euroambasadori i Unionit Evropian, z. Samuel Zhbogar sot vizitoi fshatin Sërmnovë të Komunës së Gostivarit në suaza të projektit “UE për Ju”. Nikoqiri i aktivitetit, kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta përshëndeti iniciativën e cila promovon vlerat universale të Unionit Evropian – UE, ndërsa tregoi që ideja e mbajtjes së aktivitetit në shkollën fillore “Gjon Buzuku”, në fshatin Sërmnovë ishte njoftimi i ambasadorit me favoret natyrore që bart malësia dhe zonat rurale të Gostivarit. Euroambasadori i Unionit Evropian, Samuel Zhbogar vuri në dukje që qëllimi i projektit ështëRead More

Share

Ndiqeni drejtpërdrejtë konferencën për shtyp të Ziadin Selës

Lideri i LR-PDSH-së, Ziadin Sela, sot po mbanë konferencë për shtyp së pari herë pas ndodhive të dhunshme në Kuvend, ku u sulmua nga huliganët e “Për Maqedoni të përbashkët”. Ndiqeni më poshtë videon: https://www.facebook.com/portalb.mk/videos/1376561845766482/

Share

Publikohen fotografi ekskluzive nga sulmi ndaj Ziadin Selës

Civil ka publikuar fotografi nga sulmi i përgjakshëm në Kuvend dhe përpjekjen për vrasje të deputetëve nga radhët e shumicës së re parlamentare, më 27 prill. Në fotografitë e publikuara shihen dhe grupa e sulmuesve të deputetit Ziadin Sela. Sipas burimeve të mediave, njëri nga këto persona në fotografi ende nuk është identifikuar. Ekziston një ngjashmëri e madhe mes personave në fotografi. Civil shfrytëzon rastin që të thërret institucionet të kryejnë obligimet e tyre ligjore dhe të arrestojnë kryerësit, organizatorët dhe porositësit e këtij akti terrorist. Ziadin Sela ishte deputetiRead More

Share

Fenerbahçe kampione e Europës në Basketboll për meshkuj

Europa ka për herë të parë një skuadër turke si kampione të Europës në basketboll për meshkuj. Fenerbahçe fitoi titullin e madh në finalen ndaj Olimpiakosit Skena ishte ajo për rastet e mëdha. Turqia priste që Fenerbahçe të bëhej kampione e Europës dhe skuadra stambollie nuk gaboi. Në Arenën “Sinan Erdem” brenda në Stamboll, rreth 16 000 tifozë e jetuan mbrëmjen që dëshironin. Fenerbahçe triumfoi në finalen e Euroligës ndaj Olimpiakosit të Pireut dhe u bë numri 1 në kontinent në basketboll për meshkuj. Pas shumë vitesh investimi dhe ambiciesh,Read More

Share

Maqedonia fton dy shqiptarë në ndeshjen kundër Spanjës

Përfaqësuesja e Maqedonisë në fillim të muajit të ardhshëm do të kthehet në skenë me dy përballje dhe në të njëjtat në përbërje do të jenë dy futbollistë shqiptar. Seleksionuesi Igor Angellovski ka dërguar ftesë për Ferhan Hasanin dhe Besart Ibraimin, në të cilët llogarit për dy takimet e radhës. Maqedonia më 5 qershor në Shkup përballet me Turqinë në një takim kontrollues, ndërsa më 11 qershor poashtu në Shkup pason takimi me Spanjën në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Rusi 2018”. Grumbullimi i ekipit përfaqësues është paraparë mëRead More

Share

Majk thumbon armiqtë me një shprehje islame

Reperi i njohur Majk ka pak ditë që ka publikuar projektin e tij më të ri muzikor, këngën dhe klipin “Katile”. Vetëm pak ditë pas promovimit të klipit, reperi u “arratis” në New York, ku ka shkuar për të kaluar disa ditë pushimi atje. Ngjarjet e fundit në jetën e reperit, ka bërë që ai të komentohet shumë në media. Ditë më parë Majk u bë baba për herë të parë, kjo pasi ish-e dashura e tij Majlinda Zeka solli në jetë një djalë, të cilin e pagëzoi me emrinRead More

Share

Zhdukini milingonat me këto 6 metoda tepër efikase

Aktualisht, këta mysafirët të bezdisshëm mund të kenë filluar festën në shtëpinë tuaj. Ju përpiqeni t’i zhdukni një nga një këto insekte të vogla por ato vazhdojnë të shfaqen ditën tjetër dhe tashmë janë kthyer në një acarim të vërtetë për ju. Këto insekte të vogla punëtore mund t’i largoni me metoda të ndryshme pasi ato fillojnë të shfaqen kudo, në kuzhinë, në dhomën e gjumit apo edhe në dhoma të tjera. Padyshim e dini se milingonat tërhiqen nga ushqimi dhe për shumë njerëz kthehen në një makth të vërtetë.Read More

Share

Kroasantë me qershi

Qershitë janë në ditët më të mira të sezonit, prandaj, shfrytëzojini për të përgatitur me to ëmbëlsira të shijshme. Sigurisht që ato shijojnë edhe nëse hahen të freskëta por, nëse i përfshini në një ëmbëlsirë do të jenë edhe më të mira. Përbërësit për 6 persona: Për brumin: 200 gr miell 100 gr sheqer 100 gr gjalpë në temperaturë ambienti 1 vezë dhe 1 e verdhë Pak kripë Për mbushjen: 150 gr reçel qershie 500 gr qershi pa bërthamë Gjalpë për tavën Përgatitja: Punojmë gjalpin deri sa të bëhet iRead More

Share

Vdes dhe rikthehet në jetë pas 45 minutash: 41-vjeçari që beson në jetën e përtejme

Shumë njerëz besojnë në një lloj të jetës së përtejme, ku një person përjeton një botë të idealizuar me të dashurit e tyre që kanë vdekur, ndërsa njerëzit e tjerë mendojnë se asgjë nuk ndodhë pas vdekjes. Përvoja një njeri e ka lënë të bindur në një jetë të përtejme. Brian Miller (41) ishte shofer kamioni nga Ohio, i cili u kthye në jetë pothuajse një orë pasi zemra e tij pushoi së rrahuri. Miller ishte në mes të hapjes së një kontejneri, ndjeu një ndjesi të çuditshme në gjoksinRead More

Share

Edhe U2 e Aerosmith me dedikime për Cornell

Këngëtari i bendit Soundgarden, Chris Cornell, u nda nga jeta papritmas në moshtën 52 vjeçare këtë të mërkurë duke shokuar fansat e muzikës por edhe kolegët e tij në këtë fushë. U2 dhe Aerosmith ishin disa nga shumë grupe dhe artistë që e nderuan Cornellin duke ia dedikuar apo edhe kënduar këngët e bendeve të tij. Më poshtë keni performancat e këtyre bendeve si dhe të Ryan Adams që ndanë kohën e tyre për t’ia kushtuar një pjesë të saj Cornellit të ndjerë.

Share

Share