Main Menu

April, 2017

 

Supë me xhenxhefil dhe karota

Kjo do të ishte një zgjidhje perfekte në këto ditë pranverore. Bëjeni pjesë të tryezës jo vetëm për shijen e mirë, por edhe për vlerat e shumta ushqyese. Përbërësit: 900 gram karota 950 ml lëng pule 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 qepë 4 thelpinj hudhër 1 copë xhenxhefil 1 spec djegës 1 gotë ujë Kripë Piper i zi Përgatitja: Vendosni një tigan të madh me vaj ulliri në zjarr mesatar. Shtoni qepën, hudhrat, xhenxhefilin dhe specin e copëtuar. Skuqini për disa minuta, derisa të zbuten. Hidhni më pas karotatRead More

Share

Provoni këtë recetë me hudhra që shëron një numër të madh sëmundjesh

Ky ilaç është i aftë të luftojë më shumë se 100 sëmundje për shkak të fuqisë anti-inflamatore që ka. Ju mund të dyshoni në efikasitetin e saj, por nëse e provoni, nuk do të humbisni asgjë, vetëm sa forconi sistemin tuaj imunitar, transmeton portali arbresh.info. Pritni 12 copë hudhra në katër pjesë dhe vendosni ato në një kavanoz xhami. Hidhni një litër verë mbi hudhra dhe mbylleni mirë kavanozin. Lërëni të qëndrojë pranë dritares, mundësisht aty ku bien rrezet e diellit, për 2 javë. Kavanozin tundeni 2 ose 3 herëRead More

Share

Nëse nuk mund të hiqni dorë nga cigarja, hani këto ushqime

Një në 10 njerëz gjatë vitit vdesin nga kanceri në mushkëri, bëjnë të ditur shumë studime. Kjo sëmundje alarmante me siguri se më së shumti i kap njerëzit që pinë cigare. Edhe ata që nuk e pinë cigaren duhet ti pastrojnë mushkëritë me anë të këtyre ushqimeve. 1.Grejfrut Konsumimi i këtij fruti së paku 4 herë në javë ndihmon mushkëritë në pastrim dhe lufton sëmundjen e kancerit. 2. Hudhra Antioksidantët që i përmban hudhra pastrojnë mushkëritë nga tymi i cigares. 3. Uji Së paku 8 gota ujë gjatë ditës duhetRead More

Share

Sheqerpare me arra

Përbërësit: 400 gr miell 100 gr sheqer 200 gr gjalpë 3-4 të verdha vezësh Arra të qëruara ( rreth 20-25 kokrra) Për sherbetin: 450 gr sheqer 600 ml ujë Gjethe sherebelë ose mullagë Përgatitja: Përgatitet sherbet duke hedhur në një tenxhere fillimisht sheqerin, ujin dhe fletët e sherebelës (këtë të fundit kush e dëshiron) dhe e lemë për një periudhe gati 30 minuta në zjarr mesatar që të shkrihet mirë sheqeri dhe të trashet. Më pas fillojmë përgatitjen e e sheqepareve duke përzier të verdhat e vezëve me sheqerin dheRead More

Share

Kifle të thata

Përbërësit: 1 majë të bukës 1 lugë të çajit sheqer 5 gota miell 1 gotë miell 1 lugë të gjellës kripë 1 gotë të çajit kopër 1 filxhan susam 200 gr gjalpë gjysmë gote vaj Përgatitja: Në 1 maje të bukës dhe 1 gotë ujë të vakët e shkrimë sheqerin dhe kripën, i hedhim miell dhe i shtojmë ujë të vakët dhe kështu fillojmë përgatitjen e brumit. Nga brumi i ndajmë disa kulaçe të vogla. E shkrijmë gjalpin dhe e përziejmë me vaj. Për tu bërë brumi më i butëRead More

Share

Ëmbëlsirë që përgatitet për 8 minuta

Përbërësit 2 biskota 2 biskota me kakao PËR KREM 1 puding çokollate 2 luge te gjelles çokokrem 1 shllag krem 1.5 gota qumësht PËR TI LAGUR BISKOTAT 1 gote qumësht JASHTË PËR TA LYER 1 shllag krem Hapat 1 Fillimisht fillojmë me përgatitjen e pudingut. Pudingut të ftohur ia shtojmë çokokrem, krem shllagun dhe e përziejmë me mikser. 2 E marrim një biskote dhe e lyejmë me glazurën e përgatitur pastaj e mbyllim me një biskote tjetër dhe e rendisim në tepsi. 3 Të gjitha biskotave ia aplikojmë mënyrën eRead More

Share

Këto janë frutat që i sjellin shkëlqim lëkurës tuaj

Të gjithë e dimë se frutat dhe perimet luajnë një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin tonë, por gjithashtu edhe në pamjen e lëkurës. Në veçanti janë disa fruta që e bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë më shumë, gjithashtu e pasurojnë atë me vitamina të shumta. Boronica Boronica është e pasur me fibra dhe vitamina A dhe C që i japin lëkurës tuaj ushqime të nevojshme. Molla Molla i sjell lëkurës tuaj shkëlqim, gjithashtu ka përmbajtje të madhe të kolagjenit ç’ka rrit elasticitetin e lëkurës. Shalqiri I ëmbël dhe freskuesRead More

Share

Jo shumë njerëz e dinë, por ekziston një ilaç natyral dhe i thjeshtë për gërhitjen

Personat që gërhasin nuk janë të vetmit që ballafaqohen me këtë problem, pasi që kjo çështje zakonisht ndikon më shumë në individët që flenë afër atyre. Megjithatë, ky problem i zakonshëm dhe irritues  mund të zgjidhet shumë lehtë me ndihmën e një ilaçi natyral dhe të thjeshtë. Ky ilaç (lëng) i ka ndihmuar shumë njerëzve tjerë të cilët e kanë pasur problemin e njëjtë, dhe të njëjtin efekt do ta ketë edhe te ju. Këta janë përbërësit që ju duhen për këtë ilaç: – Dy molla – Dy karota –Read More

Share

Pija magjike që shëron mbi 50 sëmundje

Me këtë pije magjike, ju mund të shijoni shumë përfitime shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e çmendurisë e madje edhe kancerit. Këto të dhëna janë gjetur në shumë studime.Pija ka prejardhjen nga India. Përbërësit: 1/2 e lugës së gjellës xhenxhefil 1/2 e lugës së gjellës kanellë 1/6 e lugës së gjellës shafran të Indisë 1/2 e filxhanit të çajit qumësht Pak mjaltë. Përgatitja Përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe shtojini 1/2 e një litri ujë të vluar. Qumështi i nxehtëRead More

Share

Trekëndësha të ëmbël

Përbërësit: 125 gramë gjalpë gjysmë gote të çajit vaj bimorë gjysmë gote të çajit qumësht 1 e bardhë e vezës 2 lugë gjelle sheqer 2 gota miell 1 pluhur për pjekje Ndërmjet: 3 molla të grira në rende 2 lugë të gjellës sheqer 1 lugë e gjellës kanellë disa copë arra Përmbi: Sheqer pluhur Përgatitja: Mollët i premë në rënde dhe i vendosim në tigan së bashku me sheqer (i ziejmë deri sa t’iu largohet uji). Pastaj ia shtojmë sheqerin, kanellën, arrat dhe i largojmë nga zjarri. Përbërësit e tjerëRead More

Share

Share