Main Menu

Sunday, March 26th, 2017

 

Përzierja e pijeve energjike me alkoolin është e rrezikshme, ja çfarë shkakton ky kombinim fatal

Përzierja e pijeve energjike me alkoolin mund të jetë një kombinim i rrezikshëm, duke rritur rrezikun e aksidenteve dhe dëmtimeve, thotë një studim i ri kanadez. Kafeina tek pijet energjike i mban zgjuar njerëzit dhe i nxit të konsumojnë më shumë alkool se normalisht. Mjekët thonë se përzierja e këtyre dy pijeve mund të shkaktojë gjithashtu probleme me gjumin dhe rritje të rrahjeve të zemrës, edhe pse duhet të bëhen më shumë kërkime shkencore rreth saj. Përzierja e alkoolit me pijet energjike, është bërë shumë e zakonshme nëpër lokale dheRead More

Share

5 shenjat e hershme paralajmëruese të goditjeve në tru

Goditjet në tru ndodhin kur një zonë e trurit privohet nga rrjedhja e gjakut dhe oksigjenit. Qelizat në atë zonë të trurit fillojnë të vdesin.Goditjet varen nga shkalla e ashpërsisë që ndodhin, nga mpirje të përkohshme deri në paraliza të ndryshme, të gjitha rastet duhen trajtuar me emergjencë,shkruan standard.al.Goditjet në tru janë shkaku i tretë i vdekjeve në SHBA dhe shkaku kryesor i paaftësisë afatgjatë. Edhe pse goditjet janë më të zakonshme tek personat mbi moshën 65 vjeç, rreth një e katërta e goditjeve të regjistruara kishin ndodhur tek tëRead More

Share

Me fruta të thata e luftoni vërtetë stresin

Pranë vetes gjithmonë duhet të keni fruta të thara, sidomos kur moti është i ftohtë, sepse përmbajnë substanca të rëndësishme për organizmin. Këtë e ka rekomanduar eksperti i njohur nga Vjena, profesor Dr. Hademar Bankhofer. Arsyet e konsumimit të frutave të thara janë këto: – Ato janë të pasura me magnez, një mineral që relakson muskujt, heq stresin dhe përmirëson gjumin, si dhe vitaminë B kompleks që forcon sistemin nervor. – Ato janë të pasura me hekur, i cili përmirëson imunitetin, pasqyrën e gjakut dhe vitalitetin. – Nëse konsumohen nëRead More

Share

8 këshilla për një grim perfekt, që askush nuk ju a ka thënë më parë

Kemi vërtetë shumë për të mësuar në lidhje me grimin. Ka shumë sekret, që do ta bëjnë grimin e përditshëm më të lehtë për një pamje të përsosur. Më poshtë gjeni disa truke për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë. Nuk ka rëndësi çfarë rasti keni, çdo vajzë duhet të duket magjepsëse gjithmonë. Merrni disa këshilla kozmetike dhe argëtohuni!   1. Teknika e përzierjes së dy ngjyrave 2. Truku për konturimin e fytyrës 3. Kombinimi i lejlasë me të artën, është gjithmonë klas 4. Këshilla për vetulla të larta 5.Read More

Share

Share