Wednesday, March 22nd, 2017

 

Autobusi i djegur, flet pronari i Agjencisë Turistike

Pas publikimit të lajmit se në autostradën Shkup-Tetovë ka marrë flakë një autobus, për portalin Tetova1 ka folur pronari i kompanisë Nasir Tours, Xhumali Bajrami i cili ka treguar rastin se si ka ndodhur. “Autobusi ka qenë në servis i cili gjendet te Rruga e Kaçanikut, dhe më pas ka shkuar punonjësi për ta marrë. Fatkeqësisht pasi ka lëvizur afër 5 kilometra, autobusi është përfshirë nga flakët. Janë gjëra që ndodhin dhe fatmirësisht nuk ka pasur asnjë udhëtar në autobus. Ne kemi marrë të gjitha masat për zbardhur detajet pseRead More

Share

Sulmohet dhe vidhet shtetasi britanik në rrugën për në Mavrovë, Prokuroria Themelore në Gostivar gjurmon pas sulmuesve

Një çiklist britanik është hasur dhe sulmuar nga tre persona të panjohur, mbrëmë në rrugën nga pushimorja në Bunec drejtë Mavrovës, njoftuan nga Prokuroria Publike. Prokurori Publik nga Prokuroria Publike – Gostivar ka marrë dekalaratë nga i dëmtuari dhe ka dhënë urdhër të zbardhet rasti. “Sipas dëshmive të të dëmtuarit, persona e panjohur e kanë lidhur, e kanë futur në veturë dhe në të njejtën kohë ia kanë marrë kartelat bankare që i ka poseduar. Duke shfrytëzuar momentin kur ai ka qenë vetë me njërin nga sulmuesit, shtetasi britanik kaRead More

Share

BE po përgatit sanksione për Maqedoninë, Ivanov nuk ndryshon qëndrim

Sa më shpejtë aq më mirë, theksoi Brukseli duke shtuar se po merret me përgatitjen e sanksioneve. “Parlamenti duhet sa më shpejt të mblidhet dhe të zgjedh kryetarin e Kuvendit e me pas të formoj qeverinë”. Ky mesazh është dërguar nga zyrtari i Bashkimit Evropian, një ditë pas vizitës në Shkup. Media në fjalë thotë se në qoftë se Ivanov vazhdon të kundërshtoj duhet të pyetet shumica e parlamentit për të marrë një hap vendimtar. Qëndrimi i Brukselit është i tillë, pasi sipas tyre nuk ka asgjë më shumë përRead More

Share

PSP nesër paraqet rast të ri

PSP ka paralajmëruar një konferencë për shtyp gjatë ditës së nesërme në orën 11:00. “Transportuesi ka në total tridhjetë borde në Tiffany”, thuhet në paralajmërimin e PSP-së. Rasti i fundit që u hap nga PSP ishte “Trust” nga 23 shkurti. Rast që bëhet fjalë për tenderë që në vitin 2011 ka nënshkruar firma shtetërore “ELEM”. Në “Trust” janë të dyshuar tre persona juridikë dhe tre fizikë. Bëhet fjalë për firmat “Transmet”, “Sileks” dhe “Bato”.

Share

Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti takim në Reçicë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot ka qëndruar në Reçicë të Vogël, ku është takuar me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale dhe hapat që duhet të ndërmerren në lidhje me Komisionin për zgjedhje dhe emërime. Pas përfundimit të këtij takimi, të dy kryetarët u prononcuan para kamerës së TV21, ku thanë se po punojnë për të gjetur zgjidhje për të dalur nga kriza. Zaev tha se po mundohen të gjejnë vendim pragmatik, që do ta nxjerr Maqedoninë nga kriza dhe se aiRead More

Share

Diskutohet siguria, rendi dhe qetësia në komunikacionin rrugor përreth objekteve shkollore në Komunën e Gostivarit

Komuna e Gostivarit, drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme si dhe përfaqësuesit e Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë – Stacioni Policor në Gostivar, kanë vijuar me takimet konsultative me qëllim për të rritur sigurinë në dhe përreth objekteve shkollore. Tema e radhës ishte siguria, rendi dhe qetësia në komunikacionin rrugor përreth objekteve shkollore. Nafije Zendeli – Ziberi, përgjegjëse e Departamentit për Arsim, Kulturë dhe Sport në Komunën e Gostivarit, deklaroi që mbledhjet e tilla janë të një rëndësie të madhe për shkak se flitet për sigurinë eRead More

Share

Telegram urimi nga Nevzat Bejta me rastin e festës së Sulltan Novruzit

Telegram urimi nga kryetari i Komunës së Gostivarit Nevzat Bejta për besimtarët e konfesionit bektashian me rastin e festës së Sulltan Novruzit, festë që lidhet me rastin e ditës së ringjalljes, respektivisht ardhjen e stinës së pranverës në kalendarin Bektashian. “Me këtë rast, në emrin tim personal, administratës dhe qytetarëve të Gostivarit, komunitetit bektashian u urojmë festën e tyre. Le të jetë kjo festë moment reflektimi për solidaritet, dashuri dhe respekt mes njerëzve pa dallim religjioni dhe nacionaliteti”, thuhet në urimin e kryetarit Bejta.

Share

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta vizitoi familjet që pësuan dëme materiale nga shpërthimi i zjarrit

Kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta i shoqëruar nga bashkëpunëtorët dhe disa afarist gostivaras, vizituan dy familjet në lagjen e re të qytetit që pësuan nga shpërthimi i zjarrit në shtëpitë e tyre. Pasi u premtoi mbështetje për sanimin e pasojave, kryetari Bejta vuri në dukje që prona është e rëndësishme për njerëzit, por më e rëndësishme është shëndeti, dhe se nga kjo fatkeqësi nuk ka pasur pasoja në njerëz, dhe kjo na gëzon më së shumti. “Sot me ne këtu janë edhe disa afaristë nga Gostivari dheRead More

Share

Rusia “përgatitet për luftë”

Rusia ka nisur një stërvitje të paprecedentë ushtarake të koordinuar nga ajri, toka dhe deti. Stërvitja po zhvillohet në Krimenë e aneksuar dhe në të janë përfshirë me mijëra trupa. Ky veprim konsiderohet tepër domethënës pasi thuhet se është hera e parë në historinë e ushtrisë ruse që tri njësi të mëdha ajrore bëhen bashkë në një aksion simultan. Komandanti përgjegjës i stërvitjes, Kolonel – Gjeneral Andrei Serdyukov tha se ky aksion vinte për shkak të “rrezikut në rritje terrorist” në rajon. Më shumë se 2500 paratrupa dhe 600 pajisje ushtarake pritetRead More

Share

Rexhepi: Ja qëndrimi i Besës se a do jetë në Qeveri

Kastriot Rexhepi anëtari i kryesisë i Lëvizjes BESA në emisionin argument të TVM2 ka thënë se veçmë kanë thirrje për pjesmarrje në Qeveri, por para se të bidedojnë për Qeveri, ai ka thënë se për BESËN nuk është e rëndisishme aspak ndarja e pushtetit, por janë të rëndësishme parimet dhe një nga parimet – kushtet që kanë për të mos patur njerëz të inkriminuar është pranuar nga Zaevi. Rexhepi shtoi se pse deklarata e përbashkët nuk ishte pengese kur bente negociata VMRO dhe BDI?

Share

Share