Main Menu

March, 2017

 

Largoni rrudhat brenda një jave, me këtë recetë shtëpie

Të gjithë femrat, shqetësim kryesor kanë pamjen fizike dhe sidomos fytyrën, rrudhat. Sapo femrat shohin një të tillë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, që në të vërtetë më shumë bëjnë dëm sesa dobi. Por në fakt, ekziston një recetë që dritare.net e sjell për çdokënd. Është një mrekulli e vërtetë, e cila do të heqë rrudhat dhe ta bëjë lëkurën tuaj të butë, me shkëlqim dhe pothuajse menjëherë të shëndetshme! Kjo recetë sekreteRead More

Share

Patate të mbushura

▪ Dy patate të madhësisë normale ▪ Disa shtresa mish të thatë ▪ Një ve ▪ Një copëz e vogël gjalpë ▪ Krip dhe piper Përgatitja: Patatet i preni në mes dhe hiqjani pjesën e brendshme me lugë. Masën e nxjerrë, copëtojeni sa më shumë që mundni. Shtresat me mish të thatë, pritini në copëza të vogla. Përziejini tërë këto dhe shtojani vezën e thyer. Kripë e piper sipas dëshirës dhe përziejeni tërë masën. Më pas mbushini pjesët e zbrazëta të patateve dhe vendosini në tiganin e lyer me pakRead More

Share

Ja pse femrat zgjohen me nerva në mëngjes

Femrat kanë dy herë më shumë nevojë për gjumë në krahasim me burrat. Shumë studiues, përfshirë edhe studimin e fundit të ‘Duke University’, kanë testuar nevojën e gjumit te grate, të cilat zgjihen pothuajse çdo mëngjes me nerva. E dini pse? Për shkak se mungesa e gjumit te femrat rezulton me shqetësime mendore dhe pasoja fizike më të rënda se sa te meshkujt. Këto studime kanë sjellë disa pikëpamje të reja edhe nga ana shëndetësore për zgjidhjen e këtij problemi. Eksperti Michael Breus ka vlerësuar nevojat natyrale te gratë përRead More

Share

Lëvoret e qepës me vlera të jashtëzakonshme

Është bërë zakon që lëvoret e produkteve të ndryshme t’i hedhim. Por, në disa raste ato kanë vlera të patjetërsueshme. E tillë është edhe lëvorja e qepës. Nëse deri sot e keni hedhur, mos vijoni ta përsërisni këtë gabim. Vlerat ushqyese të lëvores së qepës mund t’i marrim duke e përdorur atë në të gjitha ushqimet që konsumojmë gjatë ditës. Qepa ka veti antibakteriale dhe e ndihmon shumë organizmin në luftën me sëmundjet. Qepët gjithashtu janë shumë efektive në balancimin e nivelit të sheqerit në gjak, parandalimin e gjakderdhjes nëRead More

Share

Vaji i ullirit lufton depresionin

Depresioni është një çrregullim i trurit. Hulumtuesit kanë studiuar trurin e njerëzve me depresion dhe kanë treguar se duket ndryshe nga personat që nuk vuajnë nga ndonjë çrregullim. Pjesët e trurit që rregullojnë disponimin, sjelljen dhe të menduarit, janë të alteruara dhe konfuze për personat që tregohet se vuajnë nga depresioni. Studimet kanë treguar se njerëzit me depresion kanë nivele të larta të inflamacionit kronik. Efektet e depresionit që janë të njohura në nivel global shkaktojnë paaftësi të ndryshme në trupin tonë. Disa forma të funksionimit të trurit të lidhuraRead More

Share

Panxhari është mrekullibërës, ja 12 problemet shëndetësore që shëron

Panxhari dhe lëngu i tij janë një nga mrekullitë e natyrës. Ai është i pasur me vlera të pafundme ushqyese, me vitamina dhe minerale si zink, betainë, jod, natrium, kalcium, nitrate natyrore, etj. Ja 12 vetitë më të mira të panxharit dhe lëngut të tij: Përmirëson qarkullimin e gjakut. Detoksifikon mëlçinë. Trajton simptomat e menopauzës. Trajton çrregullimet menstruale. Parandalon kancerin. Ul tensionin e lartë të gjakut. Ka veti anti-inflamatore, rrit sistemin imunitar. Trajton kapsllëkun. Trajton aneminë dhe mungesën e hekurit në trup. Përmirëson shëndetin e lëkurës. Parandalon sëmundjet mendore dheRead More

Share

Ja disa ushqime me të cilat nuk shtojmë në peshë

Po afron stina e verës dhe duhet të kujdesemi me ushqimin për një trup sa më në formë dhe mbi të gjitha për një trup të shëndetshëm. Ka ende disa ushqime që mund t’i konsumojmë pa patur frikën se mund të shtojmë në peshë.“Bright Side”, ka përpiluar një listë të produkteve të tilla. Megjithatë, ju gjithmonë duhet të jeni të sigurt që dieta juaj është e balancuar me shumëllojshmëri ushqimesh. Kokoshkat Nëse ju i gatuani kokoshkat pa gjalpë dhe sheqer, mund t’i hani pa frikë. Shtoni vetëm pak kripë përRead More

Share

KUROJE SHPIRTIN NGA FJALËT E NJERËZVE !

1.Ti je më i mirë se sa të ngushtohet gjoksi yt, apo të keqkuptohet kuptimi yt, apo të komentohet vepra yte si me mendjemadhësi, ti je më i mirë me injorimin tënd i të gjithë atyre që duan të fëlliqin pastërtinë e jetës tënde! Mësova që mos t’i besoj atij që flet për njerëzit, sepse ai do t’i flet njerëzve për mua!! Nëse do të jetosh i qetë në jetën tënd, largohu nga ata që kur kanë nevojë për ty të gjejnë, e kur ke nevojë për ta nuk iRead More

Share

Familja serbe braktis ortodoksizmin, konvertohen në islam

Çifti bashkëshortor Novakoviq nga Beogradi, bashkë me dy fëmijët e tyre, kanë braktisur fenë ortodokse dhe janë konvertuar në fenë islame. Pranimin e fesë islame familja katëranëtarëshe nga Beogradi e ka bërë të premtën në Xhaminë e Novi Pazarit para imamit dhe xhematit të shumtë. Siç raporton portali “SanxhakPress”, çifti bashkëshortor serb, Bojan e Natasha dhe djemtë e tyre Filipi dhe Ognjeni e kanë thënë ‘shehadetin’ përpara imamit të xhamisë Asmir Crnovrshanin. Pas pranimit të islamit çifti bashkëshortor ka marrë emrat mysliman Ismail dhe Edina, kurse djemtë janë pagëzuar meRead More

Share

Lagështia dhe myku në mure tashmë mund të hiqet shumë thjeshtë

Myku është një shqetësim i madh për shumicën e familjeve. Ai fillon të bëhet një problem në kohën kur jashtë është ftohtë e brenda nxehtë. Dhe nëse nuk i hapim shpesh dritaret e shtëpisë gjatë kësaj kohe, myku do të fillojë të shfaqet. Para se të mësoni metodat e largimit të tij nga shtëpia juaj, ju duhet ta dini se si ta parandaloni atë që të formohet në shtëpitë tuaja. Para së gjithash, ju këshillohet të hapni menjëherë dritaret e banjës pas dushit dhe ta mbani atë sa më tëRead More

Share

Share