March, 2017

 

Mos pini kurrë ujë nga frigoriferi!

Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut. Të pirit ujë frigoriferi në verë mund t’ju ndihmojë të shuani nxehtësi, por kjo nuk është një ide edhe aq e mençur për shkak të pasojave që kjo shkakton për shëndetin tonë. Ja, arsyet pse nuk duhet të pini ujë nga frigoriferi: Shkakton probleme për aparatin tretës Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut. Uji i ftohtë dobëson sistemin e imunitetit Të pish ujë të ftohtë menjëherëRead More

Share

Serbia mund të përjashtohet nga UEFA

Gjatë një turneu ballkanik, presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, së fundmi ka vizituar Serbinë dhe i ka bërë me dije që mund të përjashtohen nga organizata që ai drejton. Kreu i UEFA-s ka shfrytëzuar këtë vizitë për të paralajmëruar serbët se mund të përjashtohen nga kjo organizatë nëse nuk punohet për largimin e huliganizmit nga stadiumet e futbollit. “Nëse ata nuk janë ndalur, një fatkeqësi mund të ndodhë dhe Serbia do të jetë në rrezik serioz të dëbimit nga UEFA. Kjo do të ishte një fatkeqësi për Serbinë”, ka thënëRead More

Share

Lear: Fabrika do të jetë e mbyllur derisa të zgjidhet rasti i helmimit të punëtorëve

Fabrika Lear në Tetovë sot ka bërë të ditur se do jetë e mbyllur deri në momentin kur do të zgjidhet rasti i helmimit të 200 punëtorëve të cilët mbrëmjen e kaluar ishin paraqitur me simptoma helmimi duke kërkuar kështu ndihmë mjekësore, shkruan Zhurnal. “Për kompaninë Lear asgjë nuk është e rëndësishme se sa shëndeti i punëtorëve, ne kemi kushte jashtëzakonisht të mira shëndetësore dhe siguri në fabrikën tonë, me kujdes ndjekim instruksionet e organeve shëndetësore lokale dhe do të hetojmë këtë incident të izoluar, fabrika do jetë e mbyllurRead More

Share

Në vitin 1947, dëftesat në shkollat e Shkupit gjuhë të parë zyrtare kishin shqipen, pastaj maqedonishten

Kjo është një nga dëshmitë që flet për këtë praktikë të zbatimit të gjuhës shqipe qysh në vitin 1947, kur në këtë shkollë normale  ishin paralelet me mësim në gjuhën shqipe, ndërsa tani nuk janë.

Share

Ahmeti: S’ka vendim për dorëheqjen e ministrave, mund të kemi takim të liderëve

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti,  pas mbledhjes së sotme në Reçicë të Vogël shprehu se partia ende nuk ka vendim si zgjidhje për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, të cilat i kërkon VMRO-DPMNE-ja, nuk do ta zgjidhnin krizën por ai gjithashtu njoftoi se është e mundur takim i ri ndërmjet liderëve. “Ne nga të gjitha aspektet e kemi analizuar tërheqjen e pjesëtarëve të ekzekutivit të Bashkimit Demokratik për Integrim të shohim se sa mund të kontribuojë në zhbllokimin e situatës sepse ka zëraRead More

Share

Ali Ahmeti paralajmëron dorëheqjen e të gjithë ministrave të BDI-së

BDI-ja shqyrton mundësinë e tërheqjes së kuadrove të saj nga Qeveria teknike. Në mbledhjen e fundit të kryesisë së partisë u shqyrtua se sa ky veprim do të ndihmonte zhbllokimin e situatës, përfshirë këtu edhe punën e Kuvendit. Kreu i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se vendimi do të merret pas konsultimeve me partitë e shumicës parlamentare dhe ekspertët e fushës.   Ne nga të gjitha aspektet e kemi analizuar tërheqjen e pjesëtarëve të ekzekutivit të Bashkimit Demokratik për Integrim të shohim se sa mund të kontribuojë në zhbllokimin e situatësRead More

Share

Ja kush janë dy të rinjtë e Sllupçanit që ngritën flamurin shqiptar në sheshin e Kumanovës

Luan Kadriu dhe Llokman Sadiku, që të dy nga fshati Sllupçan i Likovës, janë dy të rinjtë që sot pasdite kanë hequr flamurin shtetëror të Maqedonisë ndërsa kanë vënë flamurin shqiptar në sheshin e Kumanovës, shkruan gazeta KOHA. Dy të rinjtë tashmë janë ndaluar nga policia, ndërsa po hetohen shkaqet që detyruan dy të rinjtë të vendosin flamurin shqiptar në sheshin e Kumanovës. Shokët e Luanit dhe Llokmanit thonë se qëllimi i vendosjes së flamurit nuk ka qenë provokimi, por “kurioziteti” i dy të rinjve për të parë reagimin eRead More

Share

Kumanovë, hiqet flamuri i Maqedonisë vendoset ai shqiptar

Sot rreth orës 16:30, dy të rinj e kanë hequr flamurin e Maqedonisë nga shtylla që ndodhet në sheshin e qytetit të Kumanovës dhe në vend të tij kanë ngritur flamurin shqiptar. Sipas dëshmitarëve, këtë akt e kanë kryer dy të rinj, të cilët menjëherë janë arrestuar nga policia. Flamuri shqiptarë për rreth 30 minuta valoi në vend të flamurit maqedonas, që më pas të hiqet nga shtylla. Ministria e Brendshme ende nuk ka dalë me qëndrim zyrtar për këtë rast.   Policia e Kumanovës ka dalur me disa detajeRead More

Share

Osmani: Po shqyrtojmë mundësinë e daljes nga qeveria teknike

BDI-ja është mbledhur në një takim të jashtëzakonshmët të kryesisë së saj, për të diskutuar krizën politike në vend, bllokadën në Kuvend, por edhe zgjedhjet e mundshme lokale, duke qenë se krerëve të Komunave iu përfundon së shpejti mandati ligjor i ushtrimit të funksionit të tyre. Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani, nga Reçica e vogël tregoi pikat e rendit të ditës së kësaj mbledhje, transmeton Alsat M. Njëra nga pikat ka të bëjë me mundësinë e daljes nga qeveria teknike ku jemi aktualisht me VMRO-DPMNE. Përmes kësaj lëvizje duam tëRead More

Share

Vetëhelmohet 19 vjeçari nga Turqia në Gostivar

Dje në mbrëmje rreth orës 19 e 20 minuta në Departamentin e emergjencës në spitalin e Gostivarit është sjellë O.A.B. 19-vjeçari nga Turqia, e cila është vetëhelmuar më parë me 36 lloje të ndryshme tableta. Pas ndihmës që i është ofruara nga spitali, dhe nga përkeqsimi i gjendjes së tij me një autoambulancën e Gostivarit është transferuar në klinikat në Shkup. Pas ndihmës do të dihen arsyet e helmimit, rrethana dhe çdo gjë tjetër.

Share

Share