Main Menu

March, 2017

 

Mos pini kurrë ujë nga frigoriferi!

Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut. Të pirit ujë frigoriferi në verë mund t’ju ndihmojë të shuani nxehtësi, por kjo nuk është një ide edhe aq e mençur për shkak të pasojave që kjo shkakton për shëndetin tonë. Ja, arsyet pse nuk duhet të pini ujë nga frigoriferi: Shkakton probleme për aparatin tretës Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut. Uji i ftohtë dobëson sistemin e imunitetit Të pish ujë të ftohtë menjëherëRead More

Share

Një lugë vaj ulliri esell, ja pse shërben

Vaji i ullirit është konsideruar si një nga mrekullitë e natyrës për shkak të vlerave ushqyese dhe dobive që mbart. Sipas studimeve të ndryshme thuhet se një lugë gjelle vaj ulliri i papërpunuar në ditë mënjanon një sërë sëmundjesh, përmirëson lëkurën, flokët dhe të gjithë trupin. Ju mund të përdorni vajin e ullirit për sallatë, ose mund të gatuani gjëra të ndryshme me të, por të merrni një lugë çaji çdo mëngjes është e gjitha që ju duhet për të parandaluar sëmundjet më të zakonshme kronike, kancerin dhe sëmundjen Alzheimer.Read More

Share

6 arsyet pse njerëzit inteligjentë nuk janë asnjëherë të lumtur

“Lumturia, te njerëzit inteligjentë, është gjëja më e rrallë që mund të kem njohur”- Kur e ka thënë këtë, Ernest Hemingway, me siguri që ka parë e ka njohur shumë njerëz. Lumturia është relative dhe subjektive por për shumë njerëz të sukseshëm, të pasurit një familje dhe një karrierë relativisht të mirë, mjafton! Në raste të tjera, asjgë nuk mund ta sjellë lumturinë dhe ky është kryesisht rasti i njerëzve me inteligjencë mbi mesataren. Vetmia, mërzia e vazhdueshme e melankolia janë tiparet e tyre por kanë edhe disa karakteristika tëRead More

Share

Sëmundjet që shëron agjërimi

Agjërimi është një adhurim i veçantë tek Allahu i Lartësuar. Ai është një prej detyrimeve me të cilat nuk u veçua vetëm ymeti musliman, por Allahu ia detyroi atë edhe popujve të tjerë para nesh e kjo tregon rëndësinë e tij. Shkenca e sotme ka zbuluar që agjërimi forcon sistemin imunitar tek agjëruesi për t’i bërë ballë shumë sëmundjeve. Faqja jonë mjekësore në këtë numër flet për rolin e agjërimit në shërimin e shumë sëmundjeve, të paraqitura nëpërmjet eksperimenteve reale. Operacioni Agjërimi kryen funksionin e kirurgut duke eliminuar qelizat eRead More

Share

Cili është tensioni normal i gjakut për moshën tuaj

Tensioni i lartë i gjakut është një nga problemet më të zakonshme për shumicën e njerëzve. I njohur në mjekësi, si “hipertension”, kjo gjendje mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, nëse nuk trajtohet siç duhet. Shumë njerëz mund të kenë tension të lartë të gjakut, pa përjetuar ndonjë simptomë. Simptomat më të shpeshtë e tensionit të lartë janë; marramendja, shikim i turbullt, frymëmarrje e shkurtë, dhe të vjella, përcjell gazetametro.net Probleme të tjera shëndetësore që mund të lidhen me tensionin e lartë të gjakut janë poashtu edhe humbja e kujtesësRead More

Share

Përzierja e pijeve energjike me alkoolin është e rrezikshme, ja çfarë shkakton ky kombinim fatal

Përzierja e pijeve energjike me alkoolin mund të jetë një kombinim i rrezikshëm, duke rritur rrezikun e aksidenteve dhe dëmtimeve, thotë një studim i ri kanadez. Kafeina tek pijet energjike i mban zgjuar njerëzit dhe i nxit të konsumojnë më shumë alkool se normalisht. Mjekët thonë se përzierja e këtyre dy pijeve mund të shkaktojë gjithashtu probleme me gjumin dhe rritje të rrahjeve të zemrës, edhe pse duhet të bëhen më shumë kërkime shkencore rreth saj. Përzierja e alkoolit me pijet energjike, është bërë shumë e zakonshme nëpër lokale dheRead More

Share

5 shenjat e hershme paralajmëruese të goditjeve në tru

Goditjet në tru ndodhin kur një zonë e trurit privohet nga rrjedhja e gjakut dhe oksigjenit. Qelizat në atë zonë të trurit fillojnë të vdesin.Goditjet varen nga shkalla e ashpërsisë që ndodhin, nga mpirje të përkohshme deri në paraliza të ndryshme, të gjitha rastet duhen trajtuar me emergjencë,shkruan standard.al.Goditjet në tru janë shkaku i tretë i vdekjeve në SHBA dhe shkaku kryesor i paaftësisë afatgjatë. Edhe pse goditjet janë më të zakonshme tek personat mbi moshën 65 vjeç, rreth një e katërta e goditjeve të regjistruara kishin ndodhur tek tëRead More

Share

Me fruta të thata e luftoni vërtetë stresin

Pranë vetes gjithmonë duhet të keni fruta të thara, sidomos kur moti është i ftohtë, sepse përmbajnë substanca të rëndësishme për organizmin. Këtë e ka rekomanduar eksperti i njohur nga Vjena, profesor Dr. Hademar Bankhofer. Arsyet e konsumimit të frutave të thara janë këto: – Ato janë të pasura me magnez, një mineral që relakson muskujt, heq stresin dhe përmirëson gjumin, si dhe vitaminë B kompleks që forcon sistemin nervor. – Ato janë të pasura me hekur, i cili përmirëson imunitetin, pasqyrën e gjakut dhe vitalitetin. – Nëse konsumohen nëRead More

Share

8 këshilla për një grim perfekt, që askush nuk ju a ka thënë më parë

Kemi vërtetë shumë për të mësuar në lidhje me grimin. Ka shumë sekret, që do ta bëjnë grimin e përditshëm më të lehtë për një pamje të përsosur. Më poshtë gjeni disa truke për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë. Nuk ka rëndësi çfarë rasti keni, çdo vajzë duhet të duket magjepsëse gjithmonë. Merrni disa këshilla kozmetike dhe argëtohuni!   1. Teknika e përzierjes së dy ngjyrave 2. Truku për konturimin e fytyrës 3. Kombinimi i lejlasë me të artën, është gjithmonë klas 4. Këshilla për vetulla të larta 5.Read More

Share

Përdorni maskën me kos për fytyrë perfekte

Kosi është i përbërë nga shumë vitamina dhe minerale që ushqejnë dhe rigjallërojnë lëkurën. Nëse keni lëkurë problematike dhe me akne, përdorni këtë maskë të mrekullueshme nga ky produkt që ju ndihmon në pastrimin e shpejtë të lëkurës. Kosi ka veti anti-bakteriale, të cilat ndihmojnë në eliminimin e të gjitha puçrrave, njollave dhe papastërtive që gjenden në lëkurë. Kjo recetë shumë e thjeshtë për tu përgatitur është shumë ndihmuese gjithashtu. Ju duhen : 1 lugë kos 1 lugë Mjaltë 1 lugë tërshërë Kombinoni të gjithë përbërësit në një enë tëRead More

Share

Share