February, 2017

 

Sulmohen gazetarët gjatë protestës së simpatizantëve të VMRO-së

Kameramani i portalit A1on, Vladimir Zhelçevski sonte ka përfunduar në Qendrën Urgjente, pasi ai dhe gazetari Aleksandar Todevski ishin të sulmuar gjatë protestës “Për Maqedoni të përbashkët” e cila jozyrtarit është e përkrahur nga simpatizues të VMRO-DPMNE-së. Zhelçevski ka lëndime në kokë, ndërsa protestuesit të cilët i sulmuan e kanë shkatërruar edhe kamerën e ekipit të A1on.  

Share

FRI reagon mbi sulmimin e vajzës me mbulesë në qytetin e Shkupit

Forumi Rinor Islam e veçanërisht Departament i Femrës, si organ i kësaj organizate rinore, shprehin pakënaqësi dhe reagim me rastin e sulmit të një femreje myslimane dhe me mbulesë në qendër të Shkupit, nga ana e tre bashkëqytetarëve tanë, me preteksin se ajo dhe të ngjajshmit me të sjellin rrezik dhe pasiguri në vendin tonë. “Çdo njeri mbi tokë ka të drejtën e lirisë, veprimit, të folurit dhe vendimit mbi përkatësinë fetare e politike. Maqedonia, e deklaruar si shtet demokratik, medoemos duhet që çdonjë qytetari t’i dhurojë sigurinë dhe tëRead More

Share

IVANOV ENDE NUK E JEP MANDATIN, ZAEV PO PRET FTESË NGA KABINETI I PRESIDENTIT

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë pret ftesë, Ivanov ende është duke menduar. Nga kabineti i presidentit në një bisedë telefonike për TV21 thonë se Zaevit mandatin do t’ia japin këtyre ditëve për të formuar kabinetin e ri qeveritar. “Nga kabineti  i presidentit  nuk tregojnë se në cilën ditë mandati do të përfundojë në duart e liderit të  Lidhjes Socialdemokrate por thonë se publiku do të jetë i informuar në kohë.” Nga LSDM për TV21 thonë se në adresë të partisë ende nuk ka arritur thirrja nga Vila Vodno  por presin që Read More

Share

Protestuesit fillojnë të grumbullohen para Qeverisë së Maqedonisë

Protestuesit kanë filluar të grumbullohen para qeverisë. Ndërkohë që është vërejtur se si iu ndahet edhe nga një shall. Ndryshe sipas paralajmërimeve sonte përveç në kryeqendër protesta do të organizohen edhe në qytetet e tjera të vendit. Protestuesit shprehen kundër qeverisjes eventuale mes LSDM-së dhe BDI-së. Ata madje lëshuar thirrje të shumta antishqiptare dhe kanë porositur se ligji për avancimin e gjuhës shqipe në Maqedoni nuk mund të miratohet. Marshi si zakonisht edhe sonte pritet të nis nga Qeveria dhe të përfundoj para ndërtesës së Kuvendit.

Share

TRUST emri i ri i rastit të ri të prokurorisë speciale

Prokuria speciale publike ka paralajmëruar hapjen e rastit të ri me emrin punues Trust e cila ka të bëjë me keqpërdorimin e tenderave duke dëmtuar buxhetin e shtetit  me mbi 1 miliardë denarë, transmeton Aktuale.mk Dyshohen tri kompani “Transmet” kompani, “Sileks Nemtali ST ” dhe “Vato Doo”, se kanë përfituar nga tenderi i ELEM në mënyrë të jashtëligjshme mbi 1miliard e 60milion denarë. Këto kompani dyshohet se kanë falsifikuar dokumentet për të fituar tenderin, duke prezantuar dokumente të rrejshme për mekanizimin që e posedojnë Manipulimet me dokumentacionet e tenderot sipasRead More

Share

Ibraimovski kërkon që partitë shqiptare të mos koalicionojnë asnjëherë me VMRO-DPMNE-në

Partitë shqiptare duhet të miratojnë një deklaratë që asnjëherë të mos koalicionojnë me VMRO-DPMNE-në si dhe të gjitha partitë tjera etnike që janë në koalicion me VMRO-DPMNE-në menjëherë ta lëshojnë atë, fton lideri i Partisë për Emancipim të Plotë të Romëve, Samka Ibrahimovski. “Partitë shqiptare nuk duhet të heshtin, e veçanërisht partitë rome që janë në koalicion me VMRO-DPMNE-në, sepse deklarata e Gruevskit është mesazh edhe për bashkësitë tjera. Thirrja e Gruevskit në TV Sitel deri te lideri i LSDM-së Zoran Zaev që të mos e pranojë Platformën e PartiveRead More

Share

A duhet të përdorim sapun të ngurtë apo të lëngshëm?!

Akti i larjes në dush, në shikim të parë, duket goxha i thjeshtë: futuni në dush, lajuni me sapun, ndihuni i pastër dhe gjithçka përfundoi. Por, edhe aktivitetet më të thjeshta ditore zakonisht qëndrojnë mbi një rrëmujë çështjesh komplekse, disi si një ajsberg. Gjëja e parë që duhet ta dimë është se edhe pse të dy produktet na ndihmojnë që t’i eliminojmë papastërtitë, sapuni i ngurtë dhe ai i lëngshëm nuk janë të njëjtë. Sapuni i ngurtë bëhet nga kombinimi i yndyrave dhe vajrave, ujit, dhe alkalineve; shamponi është shpeshRead More

Share

Ja pse zhduket gjithçka që futet në Trekëndëshin e Bermudës

Një teori e çuditshme shpjegon se një piramidë gjigante kristali, gjendet 2000 metra poshtë Trekëndëshit të Bermudës. Teoria thotë se shkencëtarët e zbuluan strukturën misterioze në vitin 2012, duke përdorur teknologji të panjohur për shkencën moderne. Shkencëtarët besojnë se piramida e kristaltë është shkaktarja për zhdukjen e shumë avionëve dhe anijeve në zonën e Trekëndëshit të Bermudës.

Share

Diçka po zihet në VMRO?!

Kanë filluar pakënaqësitë e para të paraqiten në partinë e Nikolla Gruevskit. Këto pakënaqësi vijnë nga anëtarët më të vjetër të kësaj partie të cilët janë duke e përgatitur përballjen e fundit me të. Ngjarjet e fundit politike si duket nuk po shkojnë në favor të Gruevskit edhe pse në parti akoma po mbretëron një diciplinë e fortë, por si duket do të eskalojë situata. Pakënaqësitë në mesin e anëtarëve janë në rritje, para se gjithash, në Komitetet Qendrore dhe Komunale. Në parti ekziston një ndarje delikate e cila krijonRead More

Share

Maqedonasit në Serbi: Në Maqedoni duhet të sundojnë marrëdhëniet e mira ndëretnike

Bashkësia maqedonase që jeton në Serbi është e shqetësuar me zhvillimet e fundit në vend duke porositur se angazhohen për një Maqedonitë qetë, stabile dhe të përparuar, përcjell Telegrafi. Sipas tyre, në Maqedoni duhet të sundojnë marrëdhëniet e mira ndëretnike, ndërkaq deklarohen për një Maqedoni të lirë, unitare dhe të pavarur, për një Maqedoni të të gjithë qytetarëve, si maqedonas, shqiptarë, serb, vlleh, turq, romë dhe boshnjakë, etj, si qytetarë të barabartë. Bashkësia maqedonase në serbi kërkon që në Maqedoni të ketë dialog për t’u tejkaluar situatan e tanishme politikeRead More

Share

Share