Main Menu

admin

 

Beogradi refuzon kërkesën e Trump për njohjen e Kosovës

Beogradi nuk do e pranojë propozimin e SHBA-ve për të njohur Kosovën, që u bë nga presidenti amerikan Donald Trump në letrën dërguar Aleksandër Vuçiq për ditën e Shtetësisë se Serbisë, shkruan Novosti, transmeton Klan Kosova. Novosti shkruan se kjo thirrje e Trump është skandaloze dhe se pala serbe atë e sheh si “aksion të sinkronizuar për ta vënë në kurth Serbinë për ta pranuar pavarësinë e Kosovës”. Trump në ditën kur i ka shkruar Hashim Thacit për t’ia uruar 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ia dërgoi letrën nëRead More

Share

Kosova 11 vite Pavarësi, FSK-ja parakalon për herë të parë si Ushtri

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës parakaluan nëpër sheshin “Nëna Terezë” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”. Parakalimin e pjesëtarëve të FSK-së e përcollën qytetarë të shumtë, krerët e shtetit të Kosovës, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeparlamentari i Maqedonisë Veriore, Talat Xhaferri, drejtues institucionesh të vendit, deputetë, përfaqësues të misioneve diplomatike nga shtete të ndryshme, ambasadorë dhe mysafirë të tjerë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se sot kemi një ushtri profesionale, e cila është nëRead More

Share

Thaçi uron pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi i ka dërguar telegram urimi kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të parlamentit, Kadri Veseli me rastin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës, njofton Koha. “Në këtë përvjetor të rëndësishëm për mbarë kombin shqiptar, urojmë që Kosova shumë shpejt të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian dhe NATOs. Në emrin tim personal dhe në emër të PDSH-së ju uroj juve dhe gjithë shqiptarëve që këtë ditë ta kremtojmë me krenari dhe me besim të plotë për një të ardhmeRead More

Share

Kasami uron 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzimi i një rrugëtimi të dhimbshëm sakrificash dhe derdhje lotësh e gjaku për të arritur idealin historik, pavarësinë e Kosovës, shkruan midis tjerash në urimin e tij me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Bilall Kasami, kryetar i Lëvizjes BESA, njofton Koha. “Sot Kosova gëzon pavarësinë e saj, e cila është mbështetur dhe njohur nga shumë vende të botës. Mundi dhe sakrifica ka qenë shumë e madhe, madje dikush ka sakrifikuar edhe jetën që sot Kosova të jetëRead More

Share

ASH: Vetëm një marrëveshje me njohje reciproke Kosovë-Serbi do të sillte stabilitet

Aleanca për Shqiptarët, me kryetarin e vet Ziadin Sela ka uruar popullin e Kosovës me rastin e 11 vjetorit të Pavarësisë. “Shteti i Kosovës lindi falë përpjekjeve të vazhdueshme, sakrificës dhe gjakut të shqiptarëve ndër shekuj. Kjo betejë vazhdon deri më sot, jo më për lirinë e Kosovës, por për konsolidimin e sovranitetit të saj të brendshëm e të jashtëm dhe për të ardhmen e saj euroatlantike, si shtet i barabartë i bashkësisë ndërkombëtare. Një Kosovë e integruar jashtë dhe brenda, e unifikuar politikisht, në koordinim me SHBA dhe BashkiminRead More

Share

Aksidenti tragjik, Ministria e Shëndetësisë tregon për gjendjen shëndetësore të lënduarve

Ministria e Shëndetësisë nëpërmjet një komunikate e tregon gjendjen shëndetësore të personave që ndodhen në spital nga aksidenti tragjik në autostradën Shkup-Tetovë në të cilën humbën jetën 15 persona. “Për momentin, në Spitalin Shtetëror “8 Shtatori” janë të hospitalizuar 18 pacientë. Tre prej tyre gjenden në gjendje kritike, ndërkaq 15 të tjerët janë në gjendje të rregullt shëndetësore dhe po kurohen. Një pacient dje është lëshuar për mjekim shtëpiak”, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Ata gjithashtu thonë se në Klinikën e Shkupit ndodhen 6 pacientë, prej të cilëve 3 janë nëRead More

Share

Premierë albumi i PINT “United State of Albania”

“United State of Albania” është një album i labelit PINT që është publikuar sonte.  PINT e kanë nisur vitin 2019 më shumë projekte dhe risi. Pasi që dy anëtarët e këtij labeli, MC Kresha dhe Lyrical Son bashkë me Ledri Vulën publikuan këngën e tyre më të re, “Menemadhe”, sonte është  publikuar një album  më 23 këngë, ku ka edhe shumë mysafirë të ftuar. E ky album është publikuar  nga kompania AVD Digital. E nga tërë kjo mund të themi se ky vit ngadalë po shndërrohet në vitin e PINT,Read More

Share

Musaka me makarona: Drekë e shpejtë kur nuk dëshironi të zieni gjellë!

Përbërësit: – 200 g makarona, – 200 – 300 g mish të bluar, – një qepë, – 2 thelpinj hudhre, – erëza, kripë, – spec të kuq të bluar, – 2 kokrra vezë, – 200 g ajkë të thartë, – kaçkavall. Përgatitja: Makaronat zieni dhe shtoni pak vaj që të mos ngjiten. Në vaj fërgoni qepën e grirë imët por shtojeni edhe mishin e bluar dhe fërgojini bashkë. Shtoni hudhrën e grirë, erëzat, kripën, specin e kuq të bluar. Tepsinë lyeni. Tundni vezët dhe shtoni ajkën dhe përzieni dhe pastajRead More

Share

Mesazhet e fshira në Twitter ruhen dikund

Edhe pse mesazhet fshihen, Twitter i ruan ato për vite me radhë. Të gjithë përdoruesit mund ti aksesojnë thjeshtë duke shkarkuar të dhënat e tyre të arkivuara nga Twitter. Saini tha se mesazhet e dërguara nga llogari të fshira apo të mbyllura qëndrojnë. Mbase në pamje të parë nuk duket diçka shqetësuese sepse këto mesazhe janë të disponueshme vetëm për përdoruesin por fakti që Twitter i ruan nuk është imazh pozitiv për kompaninë. Të paktën rrjeti social Twitter është në dijeni të problemit por nuk premtoi se gjërat do tëRead More

Share

Pompeo uron Kosovën për 11-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka uruar Kosovën për 11-vjetorin e pavarësisë. Në urimin e tij, sekretari Pompo tha se SHBA do të vazhdojë ta ndihmojë Kosovën që të ketë një të ardhme më prosperuese dhe të sigurtë. “SHBA mbetet e përkushtuar për të ndihmuar Kosovën që të hapë dyert për një të ardhme më prosperuese, të qëndrueshme dhe të sigurt në dekadën e dytë të pavarësisë suaj”, tha Pompeo në një deklaratë të publikuar në faqen zyrtare të Departamentit amerikan të Shtetit. Sipas sekretarit Pompeo, arritja e njëRead More

Share

Share