admin

 

Është vetëm 11-vjeçe, fiton çmimin shkencëtarja më e re e SHBA-ve

Ajo është vetëm 11 vjeçe dhe ka marrë çmimin si shkencëtarja më e re e Amerikës, për shpikjen e saj fenomenale: një mënyrë të lirë dhe të shpejtë për të diktuar ujin e ndotur me plumb. Gitanjali Rao u zgjodh fituesja mes 10 finalistëve që kishin punuar për 3 muaj me shkencëtarët për të zhvilluar idetë e tyre. Pajisja e vajzës së vogël përdor nanotubat e karbonit për të diktuar praninë e plumbit në ujë, e këtë e bën thuajse në sekondë, ndërkohë që metodat aktuale kushtojnë shumë dhe përfshijnëRead More

Share

Banorët e Lozanës protestojnë kundër islamofobisë

Pas vandalizmit të varreve myslimane në një varrezë të Lozanës në Zvicër, më shumë se 500 njerëz u bashkuan për të protestuar dhe për të përkrahur myslimanët, shkruan “The Local”. Organizuar nga partitë e krahut të majtë dhe shoqatat tjera, ku kishte njerëz nga të gjitha besimet fetare, protestuesit kanë kaluar përmes qendrës së qytetit, duke mbajtur pankarta e flamuj, ‘Stop Islamofobisë’, përcjell albinfo.ch. Kjo protestë ishte kundërpërgjigje ndaj vandalizmit të 15 varreve myslimane në varrezat Bois-de-Vaux në fund të javës së kaluar. Ndër sloganet që ishin shkruar në varreRead More

Share

Borіѕov: Marrëveѕhјa e BE-së me Turqіnë duhet të mbetet, bіѕedіmet duhet të vazhdoјnë

Krуemіnіѕtrі bullgar Boјko Borіѕov ëѕhtë në Brukѕel рër të marrë рјeѕë në Këѕhіllіn Evroріan. Atјe рara gazetarëve Krуemіnіѕtrі bërі të dіtur ѕe ëѕhtë рër ruaјtјen e marrëveѕhјeѕ BE – Turqі dhe рër vazhdіmіn e bіѕedіmeve të Turqіѕë рër aderіmіn e ѕaј. Duke thekѕuar ѕe Turqіa ëѕhtë fqіnјі më і madh јo vetëm і Bullgarіѕë, рor edhe і BE-ѕë, Krуemіnіѕtrі рaralaјmëroі ѕe në qoftë ѕe Turqіa kаnѕіderohet ѕі kundërѕhtar atëherë krahu јugor і NATO-ѕ de të rrëzohet dhe Bullgarіa nuk de të mund ta рërballoјë рreѕіonіn e mіgraсіonіt ndaј Evroрëѕ. NëRead More

Share

Kërkesa e VMRO-së për amnisti për dhunuesit e 27 prillit, e papranueshme

Propozimi i VMRO-DPMNE-së që të amnistohet edhe sulmuesit e kuvendit më 27 prill, për profesorin universitar Gordan Kallaxhiev është i pa bazë dhe i pa papranueshëm. Sipas tij, ligji për amnisti ka për qëllim kompenzimin e të burgosurve për kushtet e këqija në burgje dhe jo lirimin e të akuzuarve dhe grupeve të caktuara, të dënuarit për vepra të rënda penale siç është sulmi i një institucioni demokratik. “Amnistia grupore për shkelje të të drejtave të njeriut në një demokraci paralajmëtare janë të papranueshmesh. Çfarë do të thoshte ajo? ÇfarëRead More

Share

Vizat Shëngen, BE pritet të vendosë rregulla të reja për Ballkanin

Shtetasit e vendeve të Ballkanit Perëndimor në të ardhmen për udhëtime në hapësirën Shëngen pritet që paraprakisht të kërkojnë miratim nga shërbimet përkatëse të Bashkimit Evropian. Ata do të jenë të obliguar që ta bëjnë këtë, pavarësisht se edhe më tej do të jenë të liruar nga vendosja e vizave, transmetojnë mediat serbe. Komiteti për liri qytetare i Parlamentit Evropian ka bërë të ditur se e gjithë procedura është “komplekse” dhe se sistemi, nëse miratohet, do të hyjë në fuqi në fillim të vitit 2020. Miratimi për vizë do tëRead More

Share

Shpëtojnë nga përgjegjësia tre gjykatëse, të cilat PSP kërkoi të shkarkohen

Tre nga katër gjykatëset për të cilat PSP kërkoi të shkarkohen për shkak të punës së papërgjegjshme dhe joprofesionale, do të shpëtojnë nga përgjegjësia, mëson Makfaks. Para pushimit vjetor, Këshilli për vërtetimin e fakteve dhe sjelljen e përgjegjësive për gjykatësit, i cili është para shfuqizimit vendosi të refuzojë iniciativat e PSP-së për tre gjykatës të cilat kanë vepruar në lëndët e PSP-së. PSP në shkurt dhe mars kërkoi të vërtetohet se gjykatësit nga Gjykata Penale të cilët punojnë në lëndët e speciales, punën e kryejnë joprofesionalisht dhe krijojnë pengesa, përcjellRead More

Share

Tifozët zbrazin zemërimin për disfatën e Vardarit duke shkatërruar Bit Pazarin

Tre persona janë lënduar mbrëmë rreth orës 21 në stacionin e autobusit tek 26 korriku në Bit Pazar kur  disa  vandalë e prishën rendin dhe qetësinë dhe sulmuan udhëtarë në autobusin e qytetit numër 50. Siç njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme Brendshme “incidenti ndodhi në katin e sipërm të autobusit ku ndodhi përleshja, e cila më pas vazhdoi edhe në katin e poshtëm të autobusit. Një nga pjesëmarrësit në përleshja kapi timonin e shoferit dhe shkaktoi një aksident, gjegjësisht autobusi goditi një autobus privat me numrin 20. “Pasi u hapën dyertRead More

Share

E hëna ditë jopune në Maqedoni

Dita e hënë (23 tetor) është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë, kështu njoftojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. “Të hënën do të shënohet 23 Tetori, gjegjësisht Dita e Luftës Revolucionare të Maqedonisë dhe do të jetë ditë jopune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë”, kumton MPPS. MPPS uron qytetarët e Republikës së Maqedonisë për këtë festë.

Share

KSHZ refuzon të gjitha ankesat për zgjedhjet

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) i refuzoi të gjithë ankesat e dorëzuara për raundin e parë nga Zgjedhjet lokale që u mbajtën të dielën. Zëdhënësja e KSHZ-së Lupka Guguçevska për MIA-n deklaroi se seanca ka përfunduar mëngjesin e sotëm dhe se janë refuzuar të gjithë ankesat. Deri te KSHZ-ja janë dorëzuar 46 ankesa prej të cilëve 43 kishte dorëzuar VMRO-DPMNE, por para fillimit të seancës së djeshme janë tërhequr tre dhe një gjatë seancës. Pas një ankese dorëzuan edhe TMRO, Aleanca për Shqiptarët dhe E Majta. Kundër vendimit të KSHZ-sëRead More

Share

Për një ditë janë vaksinuar 220 persona

Në departamentin epidemiologjik në Qendrën për Shëndet Publik në Gostivar, në ditën e parë të vaksinimit kundër gripit sezonal janë vaksinuar 220 persona. Nga Qendra për Shëndet Publik informojnë se ky numër pritet të arrijë në 400. Ndër të parët që kanë marrë vaksinën e cila mbron nga tre tipe të viruseve, janë qytetarët më të vjetër dhe ata që kanë sëmundje kronike, ndërsa ka edhe punëtor shëndetësor. “Interesi është i madh, veçanërisht në ditët e para. Vaksina rekomandohet për personat me sëmundje kronuke në zemër, mushkëri të bardha, veshka,Read More

Share

Share