In Memoriam:Ndërroi jetë legjenda e muzikës shqiptare në Maqedoni-“Bylbyli i Pollgut”, Znj.Hanife Sejfulla Reçani

Pas një sëmundje të rëndë sot ka ndërruar jetë një ndër këngëtaret më të njohura të muzikës folklorike dhe popullore në rajonin e Pollogut, Hanife Sejfulla – Reçani -“Bylbyli i Pollgut” me origjinë nga Shkinaku.

Hanife Sejfulla Reçani ishte e bija e Sahit Keçës nga  fshati Shkinak Grykë-Çajë, Lumë. Dy vëllezërit Malë Myrta dhe Sahit Myrta ( Keça ) jetonin në Shkinak dhe bënin një jetë të vështirë, si të gjithë banorët e tjerë. Për arsye të kushteve të vështira ekonomike ata u shpërngulën nga Shkinaku rreth vitit 1934 dhe morën rrugën në lindje për të kaluar bjeshkët e pasosura që ndanin Çajën me fushën e Pollogut dhe qendrën e saj Gostivarin. Duke kaluar këto bjeshkë ato arritën në Gostivar, ku pas shumë vështirësishë arrijnë të rregullohen dhe të fillojnë jetën aty.

Në Gostivar ato gjetën mikpritjen dhe përkrahjen e banorëve vendas ashtu si dhe lumjanë të tjerë që vendoseshin në këto anë. Pikërisht në Gostivar në këtë familje tipike nga Çaja lindi dhe u rrit këngëtarja e njohur Hanife Sejfulla Reçani.

Të shumtë janë personalitetet, artistët, poetët etj që në fushat e tyre të aktivitetit dhe në vendet ku dallgët e jetës i kanë hedhur, kanë bërë emër, por askush prej tyre nuk e kanë mohuar origjinën e tij dhe vendin nga i kanë rrënjët.
Shumëskush, veçanarisht breznitë e viteve 60-të dhe 70-të kanë dëgjuar për këngëtaren e madhe të këngës popullore shqiptare të atyre viteve, Hanife Sejfulla Reçani.

Hanifja, talentin dhe zërin e saj prej këngëtarje do ta zbulon, pa i mbushur akoma 12 vjeç-ku mësuesit e saj do ta përkrahnin atë për tu bërë një këngëtare e vërtet.Ajo arriti  shumë shpejt, që me zërin karakteristik dhe talentin e rrallë, të bëhej një këngëtare mjaft e njohur, jo vetëm në Gostivar, por në mbarë trojet shqiptare.

Disa nga këngët e saj të njohura si: ˮBien tri dairetˮˮPrej Tetove në GostivarˮˮMoj fusha e KorabitˮˮI hipa vaporitˮˮKënga e çobanitˮˮKënga e bilbilitˮ etj. Kështu ajo arriti që në repertorin e saj të ketë një pasuri të përbërë nga 150 këngë, që ajo i këndoi për 50 vjet. Ajo me këngën e saj në Prishtinë, Shkup eTiranë dhe aktivitetet e shumta dhe pjesëmarrëse edhe në Europë u bë mjaft e njohur.

Të shumta kanë qenë edhe reagimet e peronaliteteve që kanë pasur nderin të bashkëpunojn me Zonjën Hanife.

Gazetari i nderuar Gajur Ramadani,në faqen e tij ne Facebook e kujton me këto fjalë:

U SHUA BYLBYLI I POLLOGUT

Sot, me dhimbje kuptum lajmin për shuarjen e yllit të këngës shqipe, Hanife Sejfulla Reçani. U nda nga ne këngëtarja e këngëve burimore e cila mbante me plot meritë epitetin “Bylbili i Pollogut”. Kontributi i veteranes së këngës, Hanife Sejfulla Reçani është i jashtëzakonshëm në kultivimin dhe rruajtjen e këngëve burimore të trevave tona duke u bë pjesë e pa ndashme e historikut të kulturës sonë dhe Shoqërisë kulturoe “Besa” të cilën e deshi pa rezervë dhe deri në fund të jetës. Për kontributin e sajë, ajo u dekorua me plaketën ” Qytetare nderi e Gostivarit” në vitin 2016. Vepra artistike e Hanife Sejfulla Reçanit do të përkujtohet përgjithmonë dhe do të shënohet me shkronja të arta si këngëtare e këngës burimore dhe si shebull i pakrahasueshëm për emancipimin dhe arsimimin e femrës shqiptare. Me përulësi ndaj veprës tënde.
G.Ramadani

Gjithashtu me disa reshta e kujton edhe gazetari Lulëzim Haziri:

Sot pushoi së rrahuri zemra e bilbilit të Pollogut, Hanife Sejfulla-Reçanit!
Sa afër e kishim – sa pak e pamë! Sa shumë na la – sa borxh i mbetëm!
Ngushëllime familjes!

Share

Qatip Osmani: Tri pikë të mëdhaja

Skuadra e Shkëndijës së Tetovës ka bërë një hap të madh drejt titullit të kampionit edhe përskaj fatit se sot në program ishin vetëm ndeshjet e javës së 15-të, të LPFM-së. Këta në transfertë me rezultatin e pastër 2:0 I mundën veriorët e Sileksit. Trajneri Osmani, për veb faqen zyrtare të klubit ka thënë se këto janë tri pikë të mëdha për të ruajtur distancën e pikëve ndaj kundërshtarëve.

“ Tri pikë të mëdha, për ne për të ruajtur distancën që kemi ndaj kundërshtarëve, pastaj edhe një siguri për vazhdimin e kampionatit.“, ka thënë trajneri Qatip Osmani. Ndryshe Shkëndija sot në Kratovë e shënoi fitoren e 12-të, në këtë sezon në të cilin është vënë në kërkim të dy titujve të futbollit vendor.

Share

Gjykata kushtetuese shfuqizon ligjin për përcaktimin e dënimeve

Tabelat në të cilat përllogariteshin gjobat do të shkojnë në histori, gjykata kushtetuese e ka shfuqizuar këtë ligj për matjen e dënimit dhe lartësinë e tyre të sjellë para tre viteve por i kritikuar nga ekspertët dhe nga gjyqësori, transmeton Zhurnal.

Kjo do të thotë se gjykatësit nuk do kenë duart e lidhura gjatë vendosjes së dënimeve ashtu si i kishin më parë për ato që kryenin vepra penale.

“Gjykatësit konstatuan se ligji është problematik mbi kushtetutën, vendimi është sjellë sot por do futet në fuqi pas publikimit në gazetën zyrtare e më pas ligji nuk do jetë pjesë e veprave penale”, theksojnë nga kushtetuesja.

Kështu ligj nuk ekziston në asnjë vend të botës e në vend që të sjellë politikën sanksionuese ajo e vë në rezik pavarësinë e gjykatësve.

“Ky ligj definitivisht direkt hynë në pavarësinë e gjyqësorit sepse i shkel të drejtat e njeriut, në atë drejtim mendojmë se i vetmi ligj i cili nuk ekziston në asnjë vend të botës, ka ekzistuar vetëm në SHBA por edhe atje moti kohë është shfuqizuar”, thekson Nanev.

“Shumica e gjykatësve janë deklaruar se ky ligj duhet të shfuqizohet sepse në asnjë mënyrë nuk sjell ndonjë të mirë dhe se aty janë të gjithë kundër këtij ligji madje edhe shumë profesor dhe se qëllimi ka qenë që të dënohet në bazë politike por për fat kjo nuk është arritur”, thekson Devaja.

Edhe avokatët janë deklaruar se ky ligj ka bërë që gjykatësit më mos jenë gjykatës.

“Një njeri familjarë me grua e fëmijë nuk ka bërë vepër penale, ka arsim të lartë dhe në rrethana të caktuara nuk mund të bëj vepër penale, pikërisht për dënimin prej 1 vit e gjysëm burg për djegie të dokumenteve në DSK të cilën e ka fituar Goran grujevski këto fakte ishin marë parasyshë dhe ai është në ikje, ka akuza edhe për vepra tjera penale a gjykata i ka pranuar si dëshmi.

Share

Kidnapohet vajzë 18 vjeçare në Gostivar

Siç informojnë nga SPB Tetovë, dje 18 vjeçarja E.A. nga fshati Debresh i Gostivarit ka denoncuar kidnapimin e saj ndërsa personi që ka kryer atë është një 20 vjeçar nga fshati Pirok i Tetovës.

Sipas fjalëve të vajzës, ajo para 2 muajsh në rrjetin social “Instagram” është njoftuar me 20 vjeçarin nga fshati Pirok ndërsa me datën 6 të muajit të kaluar ata janë takuar në një salon ondulimi në Gostivar ku sipas vajzës djali me forcë e ka futur në veturë dhe e ka kërcënuar se do i’a vrasë burrin dhe familjen, i’a ka marrë telefonin dhe e ka dërguar në shtëpinë e vet në fshatin Pirok.

Derisa ka qenë në shtëpinë e tij, nuk ka pasur mundësi për asnjë kontakt, ndërsa dje rreth orës 16:30 ka arritur të kontaktojë me prindët e saj dhe të ju tregojë se ku ndodhet.

Të gjitha personat e përfshirë janë ftuar në SPB Tetovë për bisedë dhe punohet në ndriçimin e rastit.

Share

Komuna Gostivarit, përpjekje maksimale për të ndihmuar fëmijët me nevoja speciale

Komuna e Gostivarit për këtë mandat katërvjeçar do të bëjë përpjkeje maksimale që të ndihmojë personat me nevoja speciale, me theks të posaçëm fëmijët. Në këtë drejtim, kryetari i komunës së Gostivarit realizoi sot një takim me koordinatoren e Qendrës për resurse të mbështetur nga UNICEF, Margarita Millosheska.

Znj. Millosheska e njoftoi kryetarin Taravari për nevojën për implementim të një projekti  për asistencë për shkollat dhe asistencë shtëpiake për personat dhe fëmijët me nevoja speciale, si dhe se për momentin është duke punuar në proejktin e mbështeturr nga UNICEF “Karavani filmik për fëmijëri pa pengesa”

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari e siguroi znj. Millosheska se Komuna e Gostivarit do të mbështesë çdo iniciativë për përmirësimin e cilësisë së jetës të personave me nevoja speciale, dhe se statusi i persоnave në fjalë zë një vend të rëndësishëm në programin e komunës së Gostivarit për mandatin 2017-2021.

Share